Hlavní strana » Severní Irsko » Politické strany

Politické strany

Politické strany v Severním Irsku jsou tradičně rozděleny na dvě skupiny: Unionisté a Nacionalisté. Toto rozdělení je prakticky totožné s náboženským vyznáním. Unionisté jsou vesměs protestanti, zatímco Nacionalisté jsou ve většině případů Katolíci.

Unionisté

Official Unionist Party (OPU)

Official Unionist Party vznikla z původní Unionistické strany, která byla dlouhou dobu jedinou politickou mocí v Severním Irsku. Původní Unionistická strana měla jako jediná zastoupení ve vládě od vzniku severoirské samosprávy v roce 1922 až do britské vojenské intervence v 70. letech.

Radikálnější členové strany v té době založili Official Unionist Party, jelikož nechtěli přistoupit na požadavky organizací pro občanská práva a nesouhlasili s odevzdáním svých pravomocí britskému parlamentu. OUP se více přiklání mírovému řešení konfliktu.

Democratic Unionist Party (DUP)

Democratic Unionist Party se přiklání spíše k extrémně loajalistickým názorům. DUP má úzké vztahy s fundamentalistickými protestantskými sektami, které jsou silně antikatolické. Vůdcem strany je dr. Paisley, který také zalůožil náboženskou sektu Paisley's Free Presbyterian Church. Toto přímé spojení politiky a vyznání během posleních 20 let významně ovlivnilo protestantskou část společnosti. DUP je radikálnější než OUP.

Paramilitaristické organizace unionistů

Protestantské paramilitární organizace nejsou tak oblíbeným tématem pro novináře jako IRA, nicméně přece jen odehrávají určitou roli v extrémně prounionistické politice. Patří mezi ně Ulster Defence Association (UDA), UVF (Ulster Volunteer Force) a UFF (Ulster freedom Fighters).

Nacionalisté

Social Democratic and Labour Party

SDLP byla založena v roce 1970 Gerrym Fittem a je to asi nejdůležitější politická strana reprezentující katolickou menšinu v Severním Irsku.

SDLP je levicovou stranou a je členem Socialistické Internacionály, ale její hlavní charakteristikou zůstávají nacionalistické cíle. SDLP není tak radikální jako Sinn Féin. Předsedou strany je John Hume.

Sinn Féin

Sinn Féin je nejstarší politická strana v Severním Irsku. Byla založena roku 1905. Název Sinn Féin znamená v překladu "My sami". Jedním z hlavních programových bodů Sinn Féin je skoncování s britskou nadvládou v Severním Irsku a utvoření Spojeného Irska. Tato strana byla po mnoho let diskriminována jako partner v politických jednáních, protože převládal názor, že Sinn Féin je politickým křídlem teroristické organizace IRA. v současné době ale už probíhají mírová jednání s účastí Sinn Féin. Leaderem strany je Gerry Adams.

Paramilitaristické organizace nacionalistů

Mezi nejdůležitější republikánské paramilitaristické organizace patří Irská Republikánská Armáda (IRA), Provisional IRA (PIRA) a Irish National Liberation Army (INLA). PIRA - Prozatímní IRA vznikla po rozkolu uvnitř IRA, když radikálnější členové organizace odmítli poslušnost velení, které chtělo vyjednávat. Členové obou těchto organizací jsou přesvědčeni, že jedině použití síly donutí Brity vzdát se vlády v Severním Irsku.

Kromě boje s přetrvávajícím vládním systémem se členové těchto organizací vidí jako jediní ochránci katolické menšiny. Bohužel, jimi zorganizované terroristické akce stály životy stovky nevinných lidí. Na druhé straně je ale třeba říci, že v 90. letech se republikánské extrémistické organizace omezily ve svých aktivitách, zatímco vlna terroru organizovaného unionisty naopak zesílila.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

nabídka bydlení
Dobry den,pro kohokoliv kdo hleda bydleni v Donabate,mame voln...

Diskusní fórum

17.01. - Jak a kde začít
Ahoj lidi, ja moje 1,5rocni dcera, mamka a neter 12let chceme odjet do Irska....

12.01. - Rybaření
Tak nechytej na POLSKEJ chleba...

12.01. - Rybaření
Originál vložil(a): David Navrátil

hele mam dotaz na co ber...

11.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hodne stesti a zdravi do noveho roku 2016 , vam preje Springfieldcrewma ssive...

27.12. - Hledám ubytování- Cork
Dobrý den,
Mám zájem o pronajmutí malého bytu nebo garsoniery ve...

22.12. - Double room z vlasnou kupelnou
Originál vložil(a): Petronela ceresnakova

Mam na prenajom ve...


Copyright © Loužecký.cz, 2009—  |  O stránkách  |  Inzerce  |  RSS  |  Webdesign: Marlou  |  phpRS