Hlavní strana » Severní Irsko » Politické strany

Politické strany

Politické strany v Severním Irsku jsou tradičně rozděleny na dvě skupiny: Unionisté a Nacionalisté. Toto rozdělení je prakticky totožné s náboženským vyznáním. Unionisté jsou vesměs protestanti, zatímco Nacionalisté jsou ve většině případů Katolíci.

Unionisté

Official Unionist Party (OPU)

Official Unionist Party vznikla z původní Unionistické strany, která byla dlouhou dobu jedinou politickou mocí v Severním Irsku. Původní Unionistická strana měla jako jediná zastoupení ve vládě od vzniku severoirské samosprávy v roce 1922 až do britské vojenské intervence v 70. letech.

Radikálnější členové strany v té době založili Official Unionist Party, jelikož nechtěli přistoupit na požadavky organizací pro občanská práva a nesouhlasili s odevzdáním svých pravomocí britskému parlamentu. OUP se více přiklání mírovému řešení konfliktu.

Democratic Unionist Party (DUP)

Democratic Unionist Party se přiklání spíše k extrémně loajalistickým názorům. DUP má úzké vztahy s fundamentalistickými protestantskými sektami, které jsou silně antikatolické. Vůdcem strany je dr. Paisley, který také zalůožil náboženskou sektu Paisley's Free Presbyterian Church. Toto přímé spojení politiky a vyznání během posleních 20 let významně ovlivnilo protestantskou část společnosti. DUP je radikálnější než OUP.

Paramilitaristické organizace unionistů

Protestantské paramilitární organizace nejsou tak oblíbeným tématem pro novináře jako IRA, nicméně přece jen odehrávají určitou roli v extrémně prounionistické politice. Patří mezi ně Ulster Defence Association (UDA), UVF (Ulster Volunteer Force) a UFF (Ulster freedom Fighters).

Nacionalisté

Social Democratic and Labour Party

SDLP byla založena v roce 1970 Gerrym Fittem a je to asi nejdůležitější politická strana reprezentující katolickou menšinu v Severním Irsku.

SDLP je levicovou stranou a je členem Socialistické Internacionály, ale její hlavní charakteristikou zůstávají nacionalistické cíle. SDLP není tak radikální jako Sinn Féin. Předsedou strany je John Hume.

Sinn Féin

Sinn Féin je nejstarší politická strana v Severním Irsku. Byla založena roku 1905. Název Sinn Féin znamená v překladu "My sami". Jedním z hlavních programových bodů Sinn Féin je skoncování s britskou nadvládou v Severním Irsku a utvoření Spojeného Irska. Tato strana byla po mnoho let diskriminována jako partner v politických jednáních, protože převládal názor, že Sinn Féin je politickým křídlem teroristické organizace IRA. v současné době ale už probíhají mírová jednání s účastí Sinn Féin. Leaderem strany je Gerry Adams.

Paramilitaristické organizace nacionalistů

Mezi nejdůležitější republikánské paramilitaristické organizace patří Irská Republikánská Armáda (IRA), Provisional IRA (PIRA) a Irish National Liberation Army (INLA). PIRA - Prozatímní IRA vznikla po rozkolu uvnitř IRA, když radikálnější členové organizace odmítli poslušnost velení, které chtělo vyjednávat. Členové obou těchto organizací jsou přesvědčeni, že jedině použití síly donutí Brity vzdát se vlády v Severním Irsku.

Kromě boje s přetrvávajícím vládním systémem se členové těchto organizací vidí jako jediní ochránci katolické menšiny. Bohužel, jimi zorganizované terroristické akce stály životy stovky nevinných lidí. Na druhé straně je ale třeba říci, že v 90. letech se republikánské extrémistické organizace omezily ve svých aktivitách, zatímco vlna terroru organizovaného unionisty naopak zesílila.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

nabídka práce
prosim vas kontaktujte ma na tel; 0862675232 pretoze zaujemcou...

nabídka bydlení
prodala bych iphone 5 vubec ho nepouzivam je v krabici cena...

nabídka bydlení
mam tabletku malo pouzita je jak nova a vymenila bych za Sa...

nabídka práce
hledam automechanika v co clare...

nabídka bydlení
Ahoj prodam mikrovlnku cena 20 euro v pripade zajmu piste na...

Diskusní fórum

22.04. - jazykový kurz
Originál vložil(a): Jana Zabloudilová

Ahoj, hledám kurz an...

14.04. - Springfiedcrewmas sive.net
Krasny den preji..Nez zacnu s dalsi akci,chtel bych podekovat vsem, co nas pr...

28.03. - Ubytování v Dublinu
Ahojte. Obracím se na Vás s obrovskou prosbou. S přítelem hledáme ubytov...

28.03. - hledáme s přítelem práci v Dub

23.03. - Springfiedcrewmas sive.net
Cus.. Jak se Vam dari? 11.4. k nam z Corku dorazi Ceska DNB bandicka BASSTER...

02.03. - Prace
Dobrý den,

bydlím v česku ale chtěl bych na brigádu ja...


Copyright © Loužecký.cz, 2009—  |  O stránkách  |  Inzerce  |  RSS  |  Webdesign: Marlou  |  phpRS