Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Auto na českých SPZ – problém?

Auto na českých SPZ – problém?

22. 08. 2008 | Jana Strýčková | 25311 přečtení | počet komentářů: 1

“Přijel jsem do Irska hledat si práci a mám sebou své auto z Čech. Může to být problém? Žiju v Irsku již pátým rokem a každý den řídím auto na českých espézetkách... zaslechla jsem, že je to snad proti zákonu a Garda mi může auto zabavit, je to pravda? Můžu (a pokud ano tak jak dlouho) řídit v Irsku české auto? Chci jet do Irska na pár týdnů jako turista se svým autem z Čech, musím pro to něco zvláštního udělat?” Takové a podobné otázky ohledně českých aut v Irsku dostávám až příliš často, takže co s tím?

Verze 1: turista v Irsku

Chci jet do Irska na pár týdnů jako turista. Potřebuju nějaké zvláštní pojištění či osvědčení o autě?
Pokud jste v Irsku jako turisté, smíte řídit české auto až 6 měsíců, samozřejmě za předpokladu, že auto je pojištěné. Mějte sebou doklady k autu, zelenou kartu, platný doklad o pojištění, řidičský průkaz a raději ještě nějakou další ID kartu. Určitě neublíží schovat si lístek z lodi, na důkaz příjezdu do Irska a plánovaného odjezdu zpět do ČR.

Přijel jsem jako turista/nezaměstnaný, pár týdnů jsem cestoval a teď jsem se rozhodl začít zde pracovat. Co mám dělat s autem?
V okamžiku, kdy ukážete úmysl se zde usadit, měli byste co nejrychleji přeregistrovat auto na irské značky, zaplatit si pojištění u irské pojišťovny a koupit si road (někdy taky nazývaná motor) tax.

Verze 2: žiji/pracuji v Irsku

Žiju a pracuju v Irsku již několik let a teď si chci přivést auto z Čech. Jde to?
Auto si přivést můžete ale je vaše povinnost si ho do 24 hodin přeregistrovat. Pokud žijete/pracujete v Irsku delší období než 6 měsíců v roce, tak jste považováni za rezidenta v Irsku a vaše povinnost je auto přeregistrovat na irské značky.

Přijel jsem do Irska hledat práci, ale nevím, za jak dlouho něco najdu, pokud vůbec? Smím tu řídit auto na českých SPZ?
Ano, můžete uplatnit stejný princip jako platí pro turisty - řídit české auto můžete až 6 měsíců. Pokud si během těchto 6 měsíců ale najdete práci, je vaší povinností auto přeregistrovat.

Existují nějaké vyjímky?
Vždycky :-) Pokud jste studentem RCSI (Royal College of Surgeons Ireland) a ještě existuje vyjímka pro zaměstance vyslané svým zaměstnavatelem z ČR na časově vymezené období k práci zde v Irsku. (Tuto vyjímku bych si raději ověřila ale nemyslím si, že je zde mnoho Čechů, kteří jsou zaměstnáni a placeni z Čech.)

Jezdím na českých SPZ a zastaví mě Garda. Co mám dělat?
Mějte po ruce řidičák, platný doklad o pojištění, doklady k autu a snažte se být příjemní :-)

Může mě příslušník Gardy zabavit auto?
Ano a stává se to. Garda nebo celní úředník (Customs officer) je oprávněn zabavit auto (under section 41 Road traffic act or section 140 R.T.A.) pokud není správně zaregistrováno nebo pokud chybí pojištění či silniční daň.

Jak Garda pozná, jak dlouho už v Irsku pobývám? Do pasu se už razítka nedávají...
Jak už bylo řečeno výše, pokud zde žijete/pracujete déle než 6 měsíců, stáváte se irským rezidentem s výhody i nevýhody = a vaše povinnost je auto z českých SPZ přeregistrovat na irské.(“Rezidenství” je založeno na bodovém systému, záleží na okolnostech každého zvlášť. Obecně ale platí pobyt zmiňovaných 6ti měsíců v roce). Garda samozřejmě může zjistit, jak dlouho již v Irsku žijete/pracujete, např. podle PPS. Tzn, že i pokud prokážete, že jste si auto přivezli minulý týden, ale v Irsku žijete/pracujete už druhým rokem, má Garda právo vám auto zabavit.

Jsme v Evropské Unii, kde funguje “open market” (volný trh). Takže je snad jedno, ve které zemi si pojištění koupím.
Bohužel ne. Nic takového, jako volný trh s pojištěním neexistuje. Jsou to pojišťovny, které si diktují podmínky ohledně pojistného krytí. Nemůžete si koupit pojistku v ČR a řídit po Irsku, pokud jste irským rezidentem. V Irsku se holt musíme řídit irskými zákony.

Koupil jsem si auto v Severním Irsku, bylo levnější.
To co platí pro česká auta, platí i pro auta zakoupená v Severním Irsku. Auta jsou tam sice levnější a spoustu lidí láká si koupit auto právě tam – vždyť jsme na jednom ostrově... Bohužel pravidla platí stejná, pokud žijete/pracujete v Irsku, máte stejnou povinnost přeregistrovat auto na irské značky.

Proč zde někdo řídí české auto už několik let bez problémů a já ho tu mám jen pár měsíců a Garda mi ho zabavila. Co mám teď dělat?
Aut na zahraničních SPZ zde jezdí opravdu hodně a Garda dělá často “checkpointy” zaměřené buď na NCT, pojistky, daň, alkohol u řidičů apod. Někoho zastaví a je problém, jindy stačí říct, že jste jen turista a víc nekontrolují. Štěstí a znalost dané problematiky u samotných příslušníků Gardy v tom hraje dost podstatnou roli.

Pokud vám auto zabavili, snažte se to vyřešit co nejrychleji. Kromě toho, že budete muset zaplatit přeregistrování auta, daň a koupi irské pojistky tak se vám navíc načítá “parkování” auta na gardě (udajně to dělá 30 euro na den).

Co z toho vyplývá?
Já osobně bych si ušetřila starosti a nervy a koupila si irské auto. Pokud si mermomocí chcete přivést auto z Čech, udělejte to hned zkraje, když sem jedete pracovat poprvé a využijte těch prvních pár měsíců levné pojistky z ČR. Jakmile se trochu usadíte, zabydlíte a budete mít práci, tak zvažte, zda se vám vyplatí auto přeregistrovat na irské značky, či zda nebude jednodušší a výhodnější auto zase odvést a koupit si zde irské. Zvlášť auta z druhé ruky jsou opravdu levné, road(motor) tax taky není žádná katastrofa, akorát pojištění nemusí být nejlevnější... výši pojistky ovlivňuje řada faktorů = váš věk (zvlášť pokud máte to štěstí že jste mladší 25 let... :-), pohlaví (pojistka je pro holky obecně levnější, protože mají méně nehod), kde bydlíte (na vesnici je pojistka levnější než pro ty, co žijí ve městě), zda prokážete roky řízení bez nehody a pod... Navíc pokud nebouráte, každým rokem se cena pojistky snižuje. A pokud bouráte, jste krytí. A to za ten klid snad stojí, ne?

Co to je to přeregistrování auta na irské značky, jak a kde se to dělá?
Registrační daň vozidel se v Irsku nazývá VRT. Veškeré informace o této dani a o přivezení auta do Irska najdete na známých stránkách: www.citizensinformation.ie v podsekci importing car into Ireland.

V češtině najdete šikovnou brožurku se všemi informacemi ohledně přeregistrování vozidla na také velmi známé webové stránce: www.revenue.ie.

Máte zkušenosti s registrací auta na irské značky? Zabavila vám Garda auto? Řešili jste nějaký problém s autem? Podělte se s námi. Předem děkuju za všechny čtenáře Irsko Aktuálně.

Tento článek byl napsán za podpory Gardy, Traffic dept., Dublin Castle, Dublin2, moc děkuji za ochotu a potřebné informace.
Ověřte si prosím aktuálnost údajů a informací u patřičných institucí. 
Redakce Irsko Aktuálně nemůže ručit za správnost informací a rovněž nenese odpovědnost za škody vzniklé využitím těchto informací.

Jana Strýčková

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně