Hlavní strana » Rozhovory » Brali jsme se na Dušičky v Dublinu

Brali jsme se na Dušičky v Dublinu

05. 02. 2007 | Jana Strýčková | 12778 přečtení | počet komentářů: 0

Pavel a Romana jsou prvním párem, který byl oddán na Velvyslanectví ČR v Dublinu.
Přijela jsem se za nimi podívat do malebné vesničky ve Wicklowských horách, kde žijí a pracují už od roku 2000.

„V Čechách jsme pracovali na horských chatách, práce bylo hodně ale chtěli jsme změnu a taky mít víc času jeden na druhého,“ začíná hovor Pája. Já se zatím oklepávám z deště a s vděčností přijímám horké kafe.

„Přijeli jsme přes pražskou agenturu, během měsíce jsme byli zde i se zajištěnou prací a ubytováním. Pracujeme vlastně stále pro stejnou firmu, akorát se teď lépe domluvíme“, směje se Romana.

A jak to bylo s tou svatbou, zajímá mě, proč jste se nejeli vzít domů? „Nechtěli jsme klasickou českou svatbu,“ shodují se zároveň a Pája dodává: „Roky letěly a já si řekl teď anebo nikdy! To bylo léto 2002 a my spolu žili už šest let. Rozhodli jsme se společně, že se vezmeme tak trochu netradičně.“

Na ambasádě to prý napoprvé brali jako vtip. Velvyslanec, který nyní pracuje v USA, byl značně překvapen, ale přestože to měla být „jeho první svatba“, tak se rychle domluvili a všichni na Velvyslanectví byli moc milí a nápomocní. Zklamání to bylo naopak pro rodiče, hlavně pro maminky, které se takovou událost dozvěděly po telefonu. „Potřebovali jsme jen potvrzení z matriky v ČR o tom, že jsme svobodní a cestovní pas, to je vše. Pak už zbývalo jen dohodnout termín, na velvyslanectví nám dali pár dat na výběr (ne každá sobota vyhovovala).

"Nakonec jsme zvolili trochu bizardní datum na dušičky, 2.11. 2002“, prozrazují manželé předsvatební detaily. Pája vypadá, že ho z klidu jen tak něco nerozhází: „Celé jsme to brali tak trochu ve srandě, pozvali jsme pár českých kamarádů, kolegy z práce, taková malá mezinárodní svatba o dvanácti lidech. Žádné pozvánky, žádné družičky, žádný kostel!“ Svědky si vybrali z řady českých kamarádů, Romča si koupila světlý kostýmek, Pája nový oblek. Prsten měli už z Čech a pro kytku si Romana zaběhla den před svatbou. „Prodavačky z toho byly úplně hotové“ směje se Romana, „tady si musíte kytici objednat i několik týdnů předem… Nakonec mi něco navázaly. Ve svatební den se kolem mě seběhly kamarádky, upravily mi vlasy, svatebčané fotili, kamarád točil na kameru a byla dobrá atmosféra.

„Tenkrát jsme ještě neměli auto, ale kolegové z práce se nabízeli, že nás do Dublinu na Velvyslanectví odvezou“, vypráví Pája. „My jsme si řekli, že když už netradičně, tak teda pořádně!“ V sobotu ráno jsme nasedli i se svatebčany do klasické autobusové linky, všichni byli v dobré náladě, popíjela se whisky. Na ambasádě bylo vše hezky nachystané a vyzdobené, celý obřad proběhl rychle, na přípitek byl nachystán sekt a pak už následoval jen mejdan,“ zakončuje vyprávění Pája a Romana dodává: „Dokumenty se posílali do Brna, a nové občanky a pasy jsme si vyzvedli až doma v ČR, když jsem jeli na dovolenou. Docela sranda byla ale při návratu do Irska, protože jsem měla pracovní povolení na jiné jméno. Irští celníci na letišti chtěli vidět i oddací list, a přestože byl v celý v češtině, nechali mě nakonec projít.“

Večírek po svatbě proběhl v místní, úplně nově otevřené hospodě. Měli zamluvený salónek, objednané obložené mísy i svatební dort. Přišlo ještě hodně známých, hlavně z práce. Jako dar chtěli něco na památku, takže se jim pěkně rozrostla sbírka dřevěných sošek. Doma v ČR si ještě udělali menší oslavu s rodiči i extra akci s kamarády.

Irská svatba je se vším všudy vyšla na šest tisíc euro. Na svatební cestu si zajeli na Kanáry až dva roky na to. Vzpomínky na „irskou svatbu“ mají prý moc hezké.

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně