Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Češi, proč tu jste?

Češi, proč tu jste?

05. 11. 2007 | Pavel Kubát | 7670 přečtení | počet komentářů: 49

Otázka, která alespoň občas napadne každého z nás. Jaká je ale vlastně odpověď na tuhle jednoduchou otázku?
Jsem v Irsku už, podle mého názoru, vcelku dlouhou dobu. Rok a osm měsíců. Určitě je tady spousta čtenářů, kteří tu už strávili podstatně delší období svého života, ale myslím, že se můžu označit za člověka, který ví "jak to tu chodí".

Vždy mě zajímalo, proč se sem lidé stěhují, jak dlouho tu plánují zůstat a jak se jim jejich nový "domov" vlastně líbí. '

Osobně bych dal přednost solidnímu průzkumu, ale ten tady těžko někdo provede. Jaké tedy byly výsledky mého osobního průzkumu a jaké jsou (moje) závěry?

Většina z nás sem přijíždí kvůli jednomu ze tří důvodů (případně i jejich kombinací). Prvním z nich je výdělek. Migrujeme za lépe placenou prací. Chceme v Čechách byt, auto a další majetky a nechceme se spokojit s tradiční cestou řešení (hypotéky, leasingy, atd...). Druhým důvodem jsou zkušenosti a angličtina. Ušlechtilejší důvody.

Třetí důvod by se dal shrnout slovem "útěk". Útěk z reality. Snaha oprostit se od problémů, které máme doma, někdy i zapomenout a začít s čistým štítem.

Jak se nám ale naše představy a plány plní? Peníze nepadají z nebe a většina z nás pracuje za minimum nebo lehce přes. Málokdy se tu najdou tací, kteří berou na irské poměry slušné peníze. Spíš to jsou světlé vyjímky. Na průměrný byt tady tak šetří pár dva, tři i čtyři roky.

Nabývání zkušeností je kapitola sama pro sebe. Je to těžce měřitelná veličina a proto ji nejde lehce porovnávat. Obecně mluvíme především o osamostatnění, schopnosti se umět zařídit i v prostředí, kde Vám téměř nikdo nepomůže a zapracování na sobě. Dá se říct, že podobnou zkušenost lze nabýt i v Čechách. Většina odpovídala na podobnou otázku odpovědí typu "první půl rok mi to dost dalo, ale teď už se toho moc nemění". Stejná odpověď padala i na téma "angličtina". Pokud se člověk nenachází v kanceláři, není v neustálém kontaktu s angličtinou nebo intenzivně nestuduje na kurzech, k velkému zlepšení angličtiny nedochází. Stává se tak, že i člověk, který je tu dva tři roky mnohdy umí méně než někdo s půlroční irskou zkušeností.

Většina východních pracovníků se dostává na podřadnější místa, kde se angličtina (v lepším případě) vyskytuje málo, v horším pak vůbec. Namísto angličtiny se "učí" polštinu, litevštinu, ruštinu a příbuzné východní jazyky. I přesto se ale "zkušenost do života" počítá a člověk se může naučit spoustu věcí a především sám sebe poznat. O co naopak přicházíme? Setkáváme se tady se dvěma tábory. Ti "šťastnější" říkají, že tady mají dobrou práci a v Čechách by podobnou nesehnali. Možná by i sehnali, ale se čtyřikrát menším ohodnocením. To z ní dělá práci lepší.
Nepřichází tedy (vlastně) o nic.
Ti ostatní tu nachází práci o třídu (i více) horší, než jakou by mohli mít ve vlasti. Přichází tedy o zkušenosti z práce, kterou budou vykonávat po případném návratu zpátky.

Obecně se oba tábory shodují na tom, že se těší do Čech. Jen málokdo z nás plánuje změnit kolonku národnosti ve svém pase. Plánujeme tu zůstavávat od roku až pěti let. Více let už jsou pak opravdu vyjímky. Těšíme se na návrat do Čech, ke svým kamarádům a známým.

A jak se nám tu líbí?

Bereme to většinou jako "menší zlo". Jsme tu proto, abychom ... . Máme svůj domov rádi a těšíme se tam. Víme ovšem, že některé věci je prostě možné udělat tady rychleji nebo snadněji. Téměř všichni se ale shodují na tom, že jsou tu "věci", které by se Češi mohli učit a není jich zase tak málo. Inu každá věc má své pro a proti, svůj rub i líc a život je otázkou priorit.
Doufejme, že Čechů na dobrých pozicích bude (samozřejmě s dávkou snahy z naší strany) přibývat, cíle se plnit a podvědomí o češích v Irsku zlepšovat.

Co z mého soukromého průzkumu vlastně (aspoň pro mě) vyplývá? Nic co by nebylo všeobecně známo. Češi do Irska přicházejí, ale důvodem není hledat něco nového, ale spíš si finančně přilepšit, možná získát nějaké ty zkušenosti a zase se vrátit zpátky. Při troše zobecnění se dají rozdělit na ty, co nemají v Čechách co ztratit a ve výsledku jsou tady spokojenější a na ty co si nejsou jistí, jestli by jim návrat domů nakonec nepřinesl víc.

Co se týká spokojenosti, jsme tu spíš nespokojení, ale krátce jsme ochotni to "vydržet". Otázkou ovšem je, zda důvod pouhého "vydržení" není jenom onou typickou českou vlastností - nespokojeností vždy se vším.

A co Vy? Jak jste na tom s postojem k Irsku, pobytem tady a především porovnáním plusů a mínusů vůči vlasti? Pokud s mým pohledem a soukromým průzkumem nesouhlasíte, velmi rád si poslechnu Váš pohled na věc.

Pavel Kubát

počet komentářů: 49 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně