Hlavní strana » Kultura » Co je vlastně den sv. Patrika?

Co je vlastně den sv. Patrika?

13. 03. 2008 | Katekat | 11485 přečtení | počet komentářů: 1

Uctívání národního patrona, který přinesl do Irska křesťanství, oslavy přicházejícího jara a oslavy začátku turistické sezóny. Tři až čtyři dny pouličních zábav, koncertů, divadelních a tanečních představení a velkolepého ohňostroje spojené s hektolitry vypitého alkoholu, pomalovaných obličejů a zelených oblečků.

Určitě jste již o sv. Patrikovi slyšeli mnoho, ale pojďme si to ještě jednou ve stručnosti zopakovat: údajně se narodil v Anglii r. 385, v 16ti byl unesen piráty a prodán do otroctví do Irska. V krutých podmínkách sloužil na statku, pásl dobytek a pozoroval zdejší obyvatele. Trápila ho zaostalost a surovost domorodců, která byla v porovnání s křesťany markantní. Po šesti letech se mu podařilo uprchnout a odjet do Francie, kde se připravoval na kněžské vysvěcení. S požehnáním samotného papeže, který by rád viděl Irsko připojené k Svaté říši, se vrátil zpátky mezi nevěřící Kelty a začal šířit křesťanství. Před svými předchůdci měl výhodu ve znalosti jazyka a mentality obyvatel, kteří se nechtěli vymanit ze zajetého způsobu života. Poté co jim ukázal, jakou vyrovnanost a duševní pohodu s sebou nese víra, otevírali mu své domy a svá srdce.

Založil a vysvětil spoustu kostelů a klášterů, je mu věnováno mnoho poutních míst, katedrál a dokonce i irský prezident je každých sedm let jmenován na dublinském hradu v sálu sv. Patrika. Zemřel 17. března mezi léty 463 a 493.

Dle další legendy vyhnal z Irska všechny hady, kteří jsou symbolem paganismu, tzn. Patrik vyčistil Irsko od pohanů.

Nejznámějším atributem tohoto světce je zelené roucho a trojlístek coby učební pomůcka k vysvětlení principu svaté Trojice. Na něm ukazoval, jak tři nezávislé elementy mohou tvořit jeden smysluplný celek. Někdy bývá zobrazován i zlatou barvou.

Oslavy se rozšířili po celém světě a dnes se slaví v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii, Novém Zélandu, ve Francii, Německu a dalších.

V ČR se také začínají tyto oslavy popularizovat. Slavit můžete ve většině irských hospůdek, které nabízejí irské pivo Guinness za zvýhodněnou cenu. Dokonce se objeví i irské tance nebo keltská hudba. Společnost Jameson loni vyhlásila soutěž o kousek irské půdy, letos se hraje o trička a pravou irskou whiskey.

Kde slavit v Irsku?

Největší oslavy probíhají tradičně v hlavním městě, letos však došlo k přesunu ohňostroje na historický Rock of Cashel. Průvody se budou konat téměř ve všech irských městech kolem poledních hodin. Město Cork plánuje velkolepé oslavy, letošním tématem je Monsters of the Marsh. Na stránkách festivalu byla vyhlášena fotografická soutěž.

Chcete-li se vyhnout masovému a komerčnímu šílenství a zapomenout na nějaké oslavy, můžete vyrazit s průvodcem na túru do hor, které podniká např. Killarney, Achill Island a další…

Odkazy

Katekat

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně