Hlavní strana » Tipy na výlety » Co musíte vidět v nejstarším irském městě Cork?

Co musíte vidět v nejstarším irském městě Cork?

15. 02. 2016 | PR článek | 5479 přečtení

Cork je neustále se rozvíjejícím městem, velice atraktivním pro turisty. Roku 2005 se dokonce stal Evropským hlavním městem kultury. A které památky byste při svých toulkách Corkem určitě neměli vynechat?

Irská republika nacházející se na stejnojmenném ostrově je místem kouzelné přírody, sympatických hrdých Irů a výborné whiskey. Na jihu ostrova se na řece Lee rozkládá jedno z nejstarších irských měst, Cork. Jeho název je odvozen od irského slova Corcach Mór Munham, jenž v překladu znamená „velký močál“. Město bylo totiž vystavěno na bažinatém ostrůvku mezi rameny řeky Lee, kde nebyly záplavy ničím neobvyklým. Na místě bývalých vodních toků dnes stoji jedny z hlavních ulic města.

Dominantou města je dechberoucí St. Finbarr´s Cathedral. Stavba neogotické katedrály zasvěcené patronovi města, Finbarrovi, byla dokončena dle plánů Williama Burgese roku 1878. Každého návštěvníka jistě ohromí nádherné vitráže zobrazující výjevy ze Starého a Nového zákona. Vitráže umístěné v apsidě pak líčí Ježíšův život. Vstup do katedrály je zpoplatněn, dospělí zaplatí 5 eur, senioři 4 eura, děti a studenti s platnou studentskou kartičkou pak 3 eura (ceny platí pro rok 2016).

Celý Cork jako na dlani uvidíte v případě, že navštívíte Elizabeth´s Forth. Ačkoliv byla tato pevnost vystavěna již v roce 1601, široké veřejnosti byla zpřístupněna až v roce 2013, do té doby totiž sloužila pouze jako vojenská a justiční základna. V historii města hrála velmi důležitou roli, poprvé hned dva roky po vybudování, kdy byla pevnost napadena samotnými obyvateli Corku, při obléhání Corku roku 1690 se stala jedním ze stěžejních cílů, jistou dobu také sloužila jako dočasná zastávka pro vězně čekající na transport do Austrálie, během velkého hladomoru se zde skladovaly zásoby jídla a v neposlední řadě fungovala pevnost jako vojenská základna. Navštívit věž je možné šest dní v týdnu a to od úterý do soboty v době mezi 10:00 – 17:00 a v neděli pak mezi 12:00 a 17:00.

Ve čtvrti Shandon, nacházející se severně od řeky Lee, se tyčí jeden z nejvýznamnějších kostelů Irska v raném 18. století, Church of St. Ann. Kostel se vyznačuje barelovým klenutým stropem, nádhernými vitrážovými okny a kamennou křtitelnicí z roku 1621. Součástí kostela je také 50m vysoká zvonice, která je zakončena korouhví ve tvaru lososa. Na věži jsou také umístěné hodiny, jež obyvatelé Corku nazývají „lhář se čtyřmi tvářemi“, a to z toho důvodu, že až do jejich opravy v roce 1986 se čas na jednotlivých cifernících nepatrně lišil. Zvonici je možné za malý poplatek navštívit (dospělý 5 eur, studenti a senioři 4 eura, rodinné vstupné 12 eur).

Irsko není ve světě známé pouze pro výbornou whiskey nýbrž je také významným dodavatelem másla znáčky Kerrygold. Více informací o vývoji mlékárenské kultuře v Irsku v 18. století a neustálém vzrůstu burzy másla v Corku v 19. století lze nalézt v jedinečném Cork Butter Muzeu. Cena vstupenky pro dospělého činí 4 eura, studenti a senioři pak zaplatí pouze 3 eura, cena dětské vstupenky je 1,50 eur.

Nadšenci pro umění se pak jistě nechají nalákat k navštívení dnes významné umělecké galerie Crawford Municipal Art Gallery. Samotná budova pochází z roku 1724. Původní využití budovy se od toho dnešního zcela lišilo, budova sloužila totiž jako celnice. Roku 1850 zde pak byla zřízena škola designu. Další změna přišla s rokem 1884, kdy byly přidány za velkého přispění mecenáše Horatia Crawforda ateliéry, obrazárna a síň plastik. K nejlákavějším kouskům nacházejícím se v této galerii patří ukázky irského umění konce 19. století a začátku 20. století, mezi nimi obrazy Jacka Yatse. Dále zde naleznete také díla britských a zahraničních umělců, jako je například Jeana Koróna a Georgese Roualta.

Pokud byste si v Corku chtěli užít také trochu toho shoppingu, tak nevynechejte známou St. Patrick´s Street. Od jejího přestavění roku 2004 již dvakrát vyhrála cenu Ireland´s best shopping street. Mezi ulicemi St. Patrick Street a Grand Parade se nachází také tradiční tržnice English Market, založená v roce 1610. Zde je možné nakoupit si zeleninu, ovoce, čerstvé ryby, maso nebo posedět v příjemné restauraci.

Asi 2 km od St. Patrick´s Street se nachází další ze skvostů irské architektury, Cork City Gaol. Nyní jedinečná turistická atrakce fungovala v 19. století jako žalář. Většinou zde byli umístění vězňové, kteří pouze čekali na transport do Austrálie. Návštěvníci zde mohou obdivovat jeden z nejlepších příkladů architektonického irského dědictví, dozvědí se, jak vypadal běžný den obyčejného vězně a mnoho dalších informací z historie věznění v Corku. Cena vstupného pro dospělého je 8 eur, studenti a senioři zaplatí 7 eur a dětské vstupné je 5 eur.

V letních slunečných dnech se projděte z centra města do kouzelného parku Fitzgerald Park. Samotný park zabírá přibližně 18 akrů. Díky obrovskému vyžití v podobě houpaček a skluzavek je tento park velice oblíbeným odpočinkovým místem pro rodiny s dětmi. Nádherně upravené zahrady, pečlivě zastřižené keře a spousta stromů činí toto místo ideálním pro odpočinek a relaxaci. Rovněž je zde umístěno Cork Public Muzeum, kde je možné se blíže seznámit s bohatou místní historií.

Další důležité informace

Letiště se od centra města nachází přibližně 15 minut jízdy autobusem. Mezi letištěm a Corkem je zřízena pravidelná autobusová linka, lístek na autobus je možné si zakoupit buď přímo u řidiče v autobuse, či v jednom z automatů, které jsou umístěny před letištní budovou.

Přečtěte si další zajímavosti o Irsku nebo rovnou vyrazte na některý z poznávacích zájezdů do Irska!

Zdroj: Radynacestu.cz, Foto: Shutterstock.com

PR článek


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně