Hlavní strana » Irská republika » Daňový systém

Daňový systém

Irsko patří mezi nejrychleji se rozvíjející země Evropské unie, která se snaží získat příliv pracovních sil. Proto také nepřijala žádné omezení pracovního trhu. Jakým způsobem je práce v Irsku zdaněna a jaké se platí sociální a zdravotní pojištění?

V Irsku existují samozřejmě různé druhy daní, my si vyjmenujeme pouze ty nejdůležitější, které se dotýkají téměř všech občanů a přinášejí do státní pokladny nejvíce peněžních prostředků.

Daňový systém v Irsku je považovaný za velmi jednoduchý a průhledný. Výběr daní a poplatků je v kompetenci Office of the Revenue Commissioners. Přímé daně jsou vůbec nejnižší v Evropské unii. Vláda se snaží naplnit státní kasu především nepřímými daněmi a různými poplatky. Irsko je díky své nízké dani ze zisku 12,5% lákadlem pro všechny zahraniční investory.

Daň z příjmu fyzických osob

Daňová sazba z příjmů fyzických osob se pohybuje dle výše dosahovaného příjmu od 20% do 42% (postihuje velmi málo občanů). Pro Irsko je typický malý počet odčitatelných položek a výjimek. Daňové přiznání je jednoduché a administrativně málo náročné.

Daň z příjmu právnických osob

Jak jsme si již řekli, je v Irsku standardní sazba daně z příjmu ve výši 12,5%. U několika málo výjimek může dosahovat 25%. Mnohem častější je poskytování snížené daně ze zisku ve výši 10%. Tato sazba je uplatňována:

Dalším motivačním prvkem pro zahraniční investory je zvýšená sazba odpisů až do výše 100% v prvním roce pro firmy působící ve vybraných oblastech.

Spotřební daně

Spotřební daně jsou stanoveny na několik položek - především alkoholické nápoje, tabákové výrobky, pohonné hmoty a motorová vozidla. Některé druhy zboží mohou být do Irska dovezeny pouze se zvláštní licencí - střelné zbraně, munice, výbušniny, nebezpečné omamné látky, knihy s obscénní tématikou. Seznam je k obsažen v Celním a daňovém tarifu Irska.

DPH

Šestá směrnice Evropské unie stanoví, že základní sazby daně z přidané hodnoty nesmí být nižší než 15%. Členské státy jsou oprávněny uplatňovat na vybrané zboží a služby sníženou sazbu daně. V Irsku je základní sazba DPH 21% a snížená 12,6%.

Ostatní daně

Sociální a zdravotní pojištění

Maximální sazby sociálního a zdravotního pojištění jsou 10,75% (zaměstnavatel), 6% (zaměstnanec) a 5% (samostatně výdělečně činná osoba).

Poskytované příspěvky

Irská vláda se snaží zajistit podnikatelům co nejvýhodnější podmínky pro jejich rozvoj, proto poskytuje tyto příspěvky:

Bankovnictví a pojišťovnictví

Nad fungováním bankovní soustavy v Irsku má ze zákona dohled ústřední banka - Central Bank of Ireland. v současné době má licenci 52 bank. Hlavní banky v zemi jsou čtyři a podílejí se na více než 1/3 na aktiv sektoru úvěrových institucí: AIB, Bank of Ireland, National Irish Bank a Ulster Bank. Ostatní banky se většinou specializují na určité druhy služeb.

S postupující liberalizací finančního sektoru se rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi bank rychle stírají. k tomu přispívá i pokrok evropské integrace.

Členové odvětvového svazu pojišťoven Irish Insurance Federation kontrolují dohromady 95% irského pojišťovacího trhu.

Významné místo ve finančním sektoru zaujímá Mezinárodní centrum finančních služeb zřízené v Dublinu v roce 1987 v rámci podpory přílivu zahraničního kapitálu do země. v centru za zvýhodněných daňových podmínek působí pobočky desítek zahraničních finančních společností.

Aktuální daňové sazby jsou k dispozici na www.ida.ie.

Převzato ze serveru Měšec.cz, autor článku: Petr Gola


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně