Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Dublin dýchá kvalitní hudbou

Dublin dýchá kvalitní hudbou

07. 12. 2006 | Jakub Bartošek, Dublin | 6265 přečtení | počet komentářů: 2

Je pravda, že Irové jsou velmi kulturně založeným národem a na svou muziku, poezii a divadlo jsou také náležitě hrdí. V Dublinu je bezpočet hudebních klubů, divadel a kinosálů. K nejznámějším zábavním čtvrtím patří bezesporu Temple Bar. V bludišti dlážděných uliček najdeme rozličné hudební styly od tradiční lidové hudby až po nejnovější taneční novinky.

Na severním břehu hlavního irského města stojí nejslavnější divadlo Point Theatre se sedmi tisíci místy k sezení. Dnes hostí všechny větší rockové koncerty (Van Morison, Pearl Jam, Cranberries atd.), muzikály a představení vážné hudby.

Kulturní přehledy

Nejrozšířenějším kulturním přehledem v Dublinu je čtrnáctideník In Dublin, který lze koupit ve všech trafikách. Bezplatný Dublin Even Guide obdržíte v hospodách nebo v prodejnách hudebnin jako je Tower Records nebo HMV. V obou nalezneme kompletní přehled kulturních akcí na následující dny, což pomůže lépe se zorientovat.

Divadlo

Nejslavnějším divadlem je irské národní divadlo Abbey. Soustřeďuje se na nové domácí hry, avšak do repertoáru občas zařadí také klasiku od Seana O Caseyho nebo W.B.Yeatse.

Další institucí specializující se na činohru je Gate Theatre založené v roce 1929. Proslulo inscenacemi známých zahraničních her.

V samém centru nalezneme Olympia Theatre, vyřazující ducha viktoriánského kabaretu. Orientuje se na komedii, lidové drama a občas zde zazní živý rock nebo irská hudba.

Každý podzim obsadí všechny scény Dublinský divadelní festival. Nabízí nejen střední proud, ale také experimentální domácí a zahraniční hry.

Tradiční hudba a tanec

Pro mnoho Irů je úroveň hudby hrané v místních pubech stejně důležitá jako pivo značky Guinness. V centru je řada hospod a ulic, kde každý týden hrají místní amatérští muzikanti na tradiční nástroje jako bodhrán, housle a dudy.

K nejznámějším patří O'Donoghues, kde před čtyřiceti lety začínali legendární The Dubliners. Plno bývá také v Mother Redcaps Tavern ve staré továrně a v Castle Innu, kde zní irský kabaret zahrnující tanec, zpěv a hudbu.

Rock, Jazza Country

V celém Irsku vzkvétá rocková scéna od počátku 70. let minulého století, kdy byla na vrcholu místní skupina Thin Lizzy. Dalším jednoznačným podnětem pro místní kapely byl celosvětový úspěch U2. Téměř každý večer se ve městě koná nějaký koncert. Nejslibnější irské formace jako Whipping Boy, Coldspoon of Conspiracy nebo My Latest Novel koncertují v Temple Baru, Whelans, Sugar Clubu nebo v The Village. Slavní umělci se prezentují v již zmíněném Point Theatre nebo v Olympii.
Mimořádné oblibě se na ostrově těší country, na které se můžete vypravit do některého pubu v centru města.

Hospody spjaté s literaturou

V okolí Grafton Street je mnoho pubs spojených s literaturou bohémského ducha doby, kdy ji vyhledávali slavní spisovatelé jako Patrick Kavanagh nebo Brendan Behan. To vše se snaží uchovávat podnik McDaids, starý pub s interiérem ve stylu art deco. Zmíněný podnik plus asi šest dalších lze poznat v rámci skvělé akce Dublin Literary Pub Crawl. Dvě a půl hodiny trvající procházka začíná ochutnávkou v hospodě The Duke. Je to sice trochu riskantní, ale nejzábavnější způsob, jak se na vlastní kůži seznámit s alkoholem prosáklým literárním dědictvím města.

Kina

Městská kina zažila renesanci v 90.letech minulého století. Nejvítanějším přírůstkem filmové scény je Irish Film Centre otevřený v roce 1992. Uvádějí se v něm převážně nezávislé a zahraniční snímky pro náročnější publikum. Kromě seminářů a přednášek nabízí dvě plátna, bar a restauraci.

Všechna velká premiérová kina sídlí na severním břehu města. Vstup na projekce, které se promítají odpoledne a v noci se dá pořídit se slevou. Každé léto ve městě probíhá festival Diversions v Temple Baru a zahrnuje také představení pod šírým nebem. Vstupenky na konkrétní dny nebo celou akci lze sehnat v Temple Bar Properties.

Jak je vidět Dublin opravdu žije kulturou a nabízí svým návštěvníkům nespočet atrakcí spojených s hudbou, tancem nebo divadlem. Stačí se jen dobře zorientovat a vybrat si ten správný tip.

Zdroj: Autor čerpal z Dublin Even Guide a průvodce Irsko

Jakub Bartošek, Dublin

počet komentářů: 2 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně