Hlavní strana » Kultura » Dublin nejsou jen hospody!

Dublin nejsou jen hospody!

30. 05. 2007 | Zdeněk Vráblík | 5640 přečtení | počet komentářů: 0

Dublin je plný hospod, ale neznamená to, že by tady nebylo nic jiného. Je zde spousta možností kulturnějšího strávení večera. Mám namysli například divadla. Některá divadla najdete přímo v centru, ale i dál od centra se dá narazit na zajímavá místa.


Jedním z nich je The Helix. Toto divadlo je součástí Dublin City University. Má dvě scény. Na velké jsem nebyl. Je určená větším projektům. Druhá scéna se jmenuje The Space. Prostor je dostatečný pro menší projekty. Letošní sezóna už sice končí, ale pokud rádi zajdete do divadla, určitě se tam podívejte. Na www.thehelix.ie najdete program a všechny potřebné informace. Program je popsán velmi stručně, k výběru představení pomůže jejich barevné rozdělení podle typu. Lístky je možné rezervovat přes internet nebo telefonicky. Cena jednoho lístku se většinou pohybuje od 20 do 40 Euro. Jedna praktická poznámka na závěr. Choďte včas. Pořadatelé vám nedají ani minutu navíc. Představení začíná přesně a občas jsou fronty na parkoviště opravdu velké. S parkováním problémy nejsou, místa je dost, jen to může trochu trvat.

Underneath the lintel

Underneath the lintel byla moje první divadelní hra v anglickém jazyce. Už titulek sliboval neobvyklou podívanou. Na plakátu bylo: " vesmírná záhada, o proti které je Šifra Mistra Leonarda jen hra na schovávanou". Detektivní zápletka nás přivádí do nizozemské knihovny. Jednoho dne někdo vrátí knihu do nočního boxu. Na tom by nebylo nic divného, tento box využívá spousta lidí na vracení knih mimo pracovní dobu knihovny. Tato kniha byla vrácena po 113 letech! Vzorný knihovník nemůže něco tak zvláštního nechat bez povšimnutí, zejména pokud je striktně zakázáno používat noční box po lhůtě k vrácení. Rozhodne se tuto záhadu rozluštit. Nezastaví ho ani spousta osobních nesnází. Dokonce byl vyhozen z práce. Není se čemu divit, když se hodíte marod a neukážete se ani po skoro dvou měsících. Chuť vypátrat člověka, který porušil knihovní řád je ale mnohem větší a vede až skoro k šílenství. Zatímco pátrání nabírá na obrátkách a mění se spíše v hon, v hlavě se rojí myšlenky na srovnání s naším reálným světem. Každý by měl jít za svým cílem, bez ohledu jaké jsou překážky. Nejdůležitější je věřit v úspěch i když se vše nedaří, jak bychom si představovali.

Celé představení bylo samozřejmě anglicky. Vtipům jsem moc nerozuměl, dvojsmysly jsem sem tam rozkódoval a hlavní linii děje jsem snad rozuměl. Občas jsem se ztratil a většina věcí mi došla až doma, když jsem o představení psal do svého blogu. Toto představení bylo náročné i pro samotného herce. Být v roli obhájce sebe sama. Snažil se vysvětlit, proč on - knihovník chtěl vypátrat osobu, která vrátila knihu, bez zaplacení pokuty z prodlení. Dokázal udržet pozornost diváků, stupňovat napětí a touhu vědět co bude dál.

Zdeněk Vráblík

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně