Hlavní strana » Tipy na výlety » Dun Laoghaire

Dun Laoghaire

02. 11. 2006 | Jana Strýčková | 9163 přečtení | počet komentářů: 2

Jakékoliv místo u moře v okolí Dublinu stojí za návštěvu, pokud přeje počasí. Ať už se DARTem vydáte na sever směrem na poloostrov Howth, nebo na jih směrem na Bray, uděláte dobře, téměř každá zastávka má něco do sebe. Pojďme se dnes vydat na jih.

Přístav

Pouze třináct kilometrů jižně od centra Dublinu se nachází přístav a zároveň příjemné turistické místo. Přístav Dun Laoghaire (čti dan líry) se dříve jmenoval Kingstown - než získalo Irsko v roce 1922 od Anglie nezávislost. Dun Laoghaire bývalo malou rybářskou vesnicí až do začátku devatenáctého století, kdy hrozila invaze od Napoleonské Francie, a v blízkém okolí byla postavena ochranná věž. Až v roce 1815 se začalo s výstavbou přístavu, a to hlavně pro lodě, které nemohly v časté nepřízni počasí dorazit až do dublinského přístavu. Přístav se stavěl téměř třicet let a stál milion anglických liber, což byla v polovině devatenáctého století částka přímo astronomická.

Sandycove pro čtenáře

Zmiňovaná věž se nachází asi o kilometr dál na jih od Dun Laoghaire - v Sandycove. To je další místo, které stojí za zastávku: procházka podél pobřeží, fotografování racků, návštěva muzea Jamese Joyce, pro otužilce skok do Forthy Foot Pool.
Muzeum Jamese Joyce, jednoho z nejslavnějších irských spisovatelů, se nachází přímo ve zmiňované věži. Ta je 12 metrů vysoká a dva a půl metru široká. Řetězec tzv. Martello Towers, mezi něž tato patří, postavili Irové v letech 1804 – 1815. Další najdete např. v Bray nebo na Ireland´s Eye. Joyce v sandycovské věži po určitou dobu žil, muzeum v ní otevřel Pařížan Sylvia Beach, který se jako první odvážil vydat Joyceův Ulysses, tedy Odyssea. Jeho hlavní hrdina, průměrný žurnalista Leopold Bloom se stal natolik oblíbeným, že se v Dublinu dodnes slaví jeho den a to každoročně 16. června.

Plavky s sebou

Hned pod věží se nachází Forty foot pool, mořský bazén, pojmenovaný podle vojenského regimentu The Fortieth Foot, který sídlil ve věži až do roku 1904. Patří k dobré tradici zajít si zaplavat, ať už v létě či zimě - ono je to jedno, pokaždé je stejně voda ledová. Původně bylo koupání výsadou mužů „oděných“ na Adama. Přes silný odpor Forthy foot gentlemanů byl nakonec vstup povolen i ženám, a po deváté ráno musí mít všichni na sobě plavky.

Dalkey s rybkou

O zastávku dál, v Dalkey, na vás čekají ruiny hradů a několik celkem lehce dostupných kopců, které vám poskytnou krásný výhled na moře. Ještě kousek na jih a dostanete se do Killiny, okrajové části Dublinu s krásnými pískovými plážemi. Bydlí zde irské hvězdy a bohatí podnikatelé a obchodníci. Zpěvačka Enya i Bono z U2 mezi ně také patří.

Do všech zmiňovaných míst jezdí kromě DARTu i městské autobusy, ale cesta potrvá déle. A abych nezapomněla doporučit: až budete u moře, dejte si „Fresh Catch“ - čerstvou rybku či jiné mořské potvůrky!

Zdroj: kniha: Ireland (Lonely Planet)

Jana Strýčková

počet komentářů: 2 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně