Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Evropský týden proti rasismu

Evropský týden proti rasismu

03. 03. 2008 | Jana Strýčková | 7013 přečtení | počet komentářů: 7

Blížící se 21. březen je mezinárodní den proti rasismu. Mám hned dva důvody, proč tento den zmiňuji. Prvním je výzva k zúčastnění v soutěži proti rasismu: „Doors are for opening“ a druhým podnětem k zmínce tohoto dne bylo zabití dvou Poláků v Dublinské čtvrti Drimnagh minulý týden…

Evropský týden proti rasismu (17. březen – 25. březen)

Soutěže, kterou organizuje Social Inclusion Unit @ southdublin, se může zúčastnit každý – téma je „Doors are for opening“ a vaším úkolem je předat vaši vlastní zprávu, (svědectví, poselství…) proti rasismu. Možností, jak se vyjádřit je hodně = fotografií, obrazem, plakátem, poezií, článkem (max. 500 slov). Více informací najdete na stránkách http://socialinclusion.southdublin.ie/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=53&Itemid=61.

Zabití dvou mužů z Polska

Včera mi došel tento email:  „Dobrý den, od začátku letošního roku jsem zaznamenal dva velmi brutální útoky na cizince (Limerick - polití a zapálení muže a teď v Dublinu ubodání šroubovákem). Docela by mě zajímalo, jestli čtenáři nemají nějaké zkušenosti s narůstající 'nesnášenlivostí' k nim jakožto cizincům (tedy jestli tu nějaká 'nesnášenlivost' vůbec roste). Já bohužel neznám podrobnosti ani jednoho z obou případů, takže nemohu říci, jestli tyto útoky byly cílené proti osobě nebo proti skupině lidí - cizinců…“

Co se stalo?

Zabití dvou Poláků se vyšetřuje již týden a zatím nebylo s jistotou prokázáno, že šlo o rasově motivovanou vraždu. Již tři mladiství byli předvoláni k vyšetřování na místní gardu, ale všichni byli propuštěni. Je to zvláštní, protože se údajně všeobecně ví, kdo čin spáchal. V dnešních Irish Independent je vražda ve stručnosti popsána takto:

Pavel Kalite, 26 a Marius Szwajkos, 27 odmítli koupit alkohol pro skupinku náctiletých v Marble Arch pub a off-licence. (Pokud jste nebyli v Irsku tak jen pro vysvětlení = off-licence je obchod pouze s alkoholem, hodně hospod má takovou svou prodejnu hned vedle a pokud máte to štěstí, že vypadáte mladší 18ti let, tak vám bez občanky alkohol opravdu neprodají…proto není neobvyklé, že mladí náctiletí neboli teenageři žádají své starší kamarády, popř. kolemjdoucí, aby jim vytoužený alkohol koupili…a to se zřejmě přihodilo i dvěma mužům polské národnosti minulou sobotní noc). Několik svědků potvrdilo, že vidělo alespoň 15, 20 mladistvých (kluků i děvčat) poflakujících se u zmiňované hospody. Po nákupu byli pánové Kalite a Szwajkos následováni gangem mladistvých až domů, a to za pokřiku, včetně rasistických nadávek. Pan Kalite pak vyšel před dům, byl bodnut do krku šroubovákem a okamžitě klesl k zemi. Pan Szwajkos za ním vyběhl a byl napaden ze strany, bodnutím do hlavy, stejným šroubovákem. Brzy nato přijela záchranka a odvezla oba muže do nemocnice St. James. Pan Szwajkos zemřel na následky zranění v pondělí a pan Kalite ve čtvrtek ráno.
Podle pátečního průzkumu Irish Independent si 41procent lidí myslí, že šlo o rasově motivovaný čin a 59 procent si myslí opak.

Rasismus v Irsku?

Případ mnou pořádně otřásl – ještě nedávno jsem bydlela v blízkém sousedství od místa, kde k zabití došlo a pak mě taky napadlo, že se může jednat o rasově motivované zabití. Za ty čtyři roky v Irsku jsem se osobně s rasismem k mé osobě nesetkala. A „příběhů z první ruky“ – tak to mám jen jeden, velmi podobný tomu, co se stalo dvěma Polákům, jen naštěstí s lepším koncem. Jeden Němec, kolega z práce, byl podobně napadnut doma „skupinkou takovýchto náctiletých“ a skončilo to „jen“ rozbitou pusou a vysklenými dveřmi. Mluvila jsem osobně s gardou na místě činu na druhý den, když jsem mu pomáhala se vystěhovat z nepříliš vyhlášené dublinské čtvrti…policie ale tvrdila, že o rasismus nešlo, prý jen rohové domy jsou častěji napadány. Před jejich domem ale stává sporťák s německou SPZ. Trošku tragikomické na tom je, že si můj kolega stihl skupinku teenagerů vyfotit doslova na místě činu. Tím to ale - i pro Gardu - skončilo. Za ty čtyři roky je to ale jen jeden případ v mém blízkém okolí a ve srovnání s tím jsem potkala tolik skvělých, příjemných lidí, kteří mě pomáhali, důvěřovali, dali mi šanci…Já osobně necítím zvyšující se napětí či zvýšení rasové nesnášenlivosti ale zajímá mě, jaké máte zkušenosti vy!

Celý článek z nedělních Irish Independent

'Absence of gardai' root of savage stab deaths Residents fear for safety after brutal murder of two innocent Polish men By Daniel McConnell

Sunday March 02 2008

A failure by the gardai to deal with gangs of congregating youths and the lack of visible policing in the Drimnagh suburb of Dublin contributed to the general lawlessness which led last week to the horrific murder of two innocent Polish workers.
As the community gathered last night at the victims' rented house on Benbulben Road for a vigil to mark the one-week anniversary of the stabbing attack on Pavel Kalite, 26, and Marius Szwajkos, 27, residents were trying to come to terms with the fact that such a horrific attack took place in their neighbourhood.
Emotions were running high and when the news of Mr Kalite's death emerged last Thursday, residents were quick to point the blame at what they called the "absence of gardai".
Speaking to the Sunday Independent this weekend, many residents and local business owners voiced their anger at the lack of garda action in dealing with the gangs of youths gathering in the area at evening time, drinking in public and engaging in anti-social behaviour.
"We have to call the cops three to four times a week to move the kids on. But often they don't come for an hour or an hour-and-a-half. Sometimes, you could have up to 30 youths hanging around the shops and causing trouble. The gardai are only around the corner and they don't come to help us. We don't feel safe in our own streets," one resident said.
Another said: "This has been coming. Had it not been the two lads last Saturday, it would have been someone else. There's bad elements coming in from Inchicore and other places and they mess around at the shops and look for drink from the pub. It's been getting worse for months now."
But what exactly happened last Saturday night?
The two Polish men were attacked after they refused to buy alcohol for a group of teenagers at the Marble Arch pub and off-licence, which is owned by the Louis Fitzgerald pub group. Words were exchanged as the Poles began heading back down Benbulben Road towards the row of shops.
Several witnesses said there were at least 15 to 20 boys and girls hanging around the area at the time of the incident. Mr Kalite and Mr Szwajkos went into the shops and the confrontation escalated.
They then proceeded to the house across the road from the shops but were followed by the gang which lingered on the road outside the house shouting abuse, some of it including some racial slurs.
Mr Kalite came back out of the house in an attempt to move the youths on and was stabbed in the throat with a screwdriver and immediately fell to the ground.
Concerned for his friend, Mr Szwajkos rushed out from the house with a female friend and he was struck in the side of the head with the same screwdriver, puncturing his brain.
The youths then scattered and the alarm was raised while the two lay in pools of their own blood. Emergency services arrived shortly after and they were taken to St James's Hospital. Mr Szwajkos died from his injuries last Monday and doctors switched off Mr Kalite's life-support machine last Thursday morning.
There was widespread shock and disgust at the nature of the attack from residents, the general public, local and national politicians.
The killings dominated questions to Taoiseach Bertie Ahern on his trip to Poland, where he offered his condolences to the Polish Prime Minister Tusk.
There was also considerable concern that despite the arrest of three teenagers and a file being prepared for the Director of Public Prosecutions (DPP), no-one has yet been charged with the double killing.
A 16-year-old boy was arrested last Wednesday after he presented himself along with his father to Sundrive Road garda station. He was later released without charge. This followed the arrests of a 19-year-old and 15-year-old who were also released without charge. Their release added to the criticism of the gardai from a number of residents in the area.
The three boys are believed to be the nucleus of the gang involved in the killings on February 23. On Benbulben Road, there was a clear feeling that people knew who did it, or at least knew who the main suspect was. "He's a known trouble maker, always in trouble," one elderly neighbour said.
Independent councillor Joan Collins, who organised last night's vigil, said that, locally, people knew well who did it.
"We know he came from a dysfunctional family and had a long history of problems. How was it dealt with? We want to know what steps were taken to deal with him before. Has he ever been involved with social services?"
In a clear response to the growing criticism, Garda Commissioner Fachtna Murphy took the unusual step of issuing a statement, insisting that garda relations in the area were good and that the investigations were progressing "satisfactorily".
Parish Priest Fr Martin Cosgrove said the community was horrified by the killings and that it was another example of how decent people in the area have been tarnished by crime and violence.
"People here are devastated and disgusted by what has happened. These are good, good people. Far too many families in Drimnagh have been affected by crime and violence. I think it is beholden of all of us as a community to ensure whoever is responsible for this doesn't go unaddressed."
Local politicians have been quick to highlight the lack of facilities for teenagers in the area in the evening times. There is at present no youth club, cafe, swimming pool or gymnasium, other the John Bosco centre which is not always open.
Olympic athlete Eamonn Coughlan, who is from the area, said: "The facilities in Drimnagh haven't changed since I was growing up 40 years ago. What has changed is the lack of parental responsibility and the drink and drugs culture, which is messing with kids' heads."
Since the incident, there was a clear wish of many in Drimnagh to show the media, the country and the families of the two men that they too were repulsed by what happened.
The shops on Benbulben Road, including O'Brien's newsagents, Darren Lee Butchers and the Drimnagh Takeaway, began collecting money for their families on the insistence of the residents.
One anonymous donor also gave €2,000 to a separate fund run by Ace Car Repair Centre on the Long Mile Road, where Mr Kalite and Mr Szwajkos worked. General manager Alan Kennedy said well over €16,000 (the cost of repatriating the bodies to Poland) had been raised, with most people giving between €20 and €100.
Meanwhile, in our nationwide telephone poll conducted yesterday, 41 per cent said they believed the attack was racially motivated, while 59 per cent said it was not.
Many felt it was just another example of thuggish behaviour in our increasingly violent society. One woman, who did believe it was racially motivated, said: "Of course it was because they were Polish, it singled them out as different, therefore worthy of hating and victimising."
Despite the horrific nature of the killings, the families of the men have said that they do not blame the people of Ireland for what happened, but described those responsible as "not human".
Speaking earlier this week, Gosia Szwajkos, the younger sister of murdered 27-year-old Marius, said words could not describe how she felt about the death of her brother.
Ms Szwajkos, who previously lived on the west coast of Ireland but returned to Poland six months ago, said: "My family and I want to thank the people in Ireland, particularly the hospital workers and the police who helped Marius before he died.
"My family do not wish to blame the people of Ireland and would prefer to think that this attack could have happened anywhere in the world. Marius was a very good, quiet man and part of my heart and my mother and father's hearts have died. The people who did this are not human."
President Mary McAleese will attend a special service for the two men tomorrow night at the Church of Our Lady of Good Counsel at 7.30pm. Archbishop Diarmuid Martin and the Polish Ambassador, Dr Tadeusz Szumowski, are also expected to attend.
Justice Minister Brian Lenihan and the Taoiseach's Aide de Campe will represent the Government.

- Daniel McConnell

Zdroj: Irish Independent, 2.3.2008

Jana Strýčková

počet komentářů: 7 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně