Hlavní strana » Kultura » Festival Irský Máj si užijete bez ohledu na věk!

Festival Irský Máj si užijete bez ohledu na věk!

09. 04. 2014 | Redakce Irsko Aktuálně | 7626 přečtení | počet komentářů: 0

První květnový víkend ve dnech 2.–4. května 2014 ožije pražské Divadlo v Celetné irskou hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Program čtvrtého ročníku festivalu Irský Máj nabízí představení i workshopy pro návštěvníky všech věkových kategorií.


Čestným hostem čtvrtého ročníku festivalu irské kultury je kapela The Outside Track, vítěz soutěže o nejlepší hudební skupinu internetového rádia a televize Live Ireland a TIR Irish Music Award. Německými kritiky byla zvolena nejlepší folkovou skupinou a po právu je tak považována za jeden z nejlepších světových počinů v oblasti keltské hudby. Jejími členy jsou absolventi Univerzity v Limericku, hudebníci a tanečníci, kteří pochází ze Skotska, Irska a kanadského ostrova Cape Breton. Pro jejich hudbu je charakteristické ohromující propojení virtuozity a energie keltské hudby, zpěvu a tance. Bez námahy slučují tradici a modernu a jejich pojetí keltské hudby je nadšeně přijímáno po celém světě.

Spektrum tanečních výkonů

Zahajovací představení „Pod jednou střechou“ se rozrůstá, v rámci jednoho večera se divákům představí dosud rekordní počet zúčastněných tanečníků. Letošním tématem tohoto komponovaného večera bude barevné spektrum, lze se tedy těšit na spoustu osobitých choreografií v podání celkem deseti pražských i mimopražských tanečních skupin a pěti sólistů.

V rámci festivalu se na prkna Divadla v Celetné přesune zbrusu nová taneční a akrobatická show „7 Reasons to Dance“, autorský projekt nejstarší české skupiny irského tance Rinceoirí. Představení kombinuje irský tanec s moderním jazzovým tancem a párovou akrobacií, to vše za doprovodu velkolepých světelných efektů a nápaditých kostýmů.

Snídaně v pohádkové říši

Nedělní ráno si návštěvníci festivalu zpříjemní dobrou snídaní a poslechem literárního čtení „Snídaně s irskými autory“, které je letos věnované knize „Příběhy skřítků leprikónů“ spisovatelky Bairbre McCarthy. Do pohádkového světa vás čtením zavedou senioři a děti, které za tímto účelem propojila obecně prospěšná společnost Bez Rozdílu.

Poněkud drsnější komedii ze zapadlé vesnice Leenane odehrají o sobotním odpoledni členové divadelního uskupení GigaHertzi. Kruté dílo irského dramatika Martina McDonagha „Osiřelý západ“ v sobě skrývá dojemný příběh dvou rozhádaných bratrů, alkoholu odevzdaného kněze a sprosté holky, která prodává po domech kořalku.

Drátem a korálkem

Po loňském úspěchu kreativně-vzdělávacího semináře se organizátoři rozhodli zachovat tvořivý charakter workshopu. Letos si kreativní jedinci mohou vybrat dokonce ze tří seminářů, které budou probíhat během sobotního dopoledne. Tvořit se budou šperky, ozdoby a dekorace z drátků a korálků.

Čtvrtý ročník festivalu Irský Máj / Irish May podpořila svou záštitou Její Excelence paní Alison Kelly, velvyslankyně Irska v České republice. Festival Irský Máj je také podporován irskou státní organizací Culture Ireland.

Bližší informace o programu a účinkujících jsou dostupné na stránkách festivalu www.irsky-maj.cz.

Foto: www.irsky-maj.cz

Redakce Irsko Aktuálně

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně