Hlavní strana » Památky » Giant's Causeway

Giant's Causeway

Pobřežní scenérie přiléhající k „chodníku“ je jedna z nejkrásnějších a nejzajímavější, kterou stěží najdete někde jinde na světě.

Celá tato oblast je opředena mnoha tajemstvími a legendami minulých generací. Při procházce podél pobřeží najdete mnoho malých zákoutí, vedlejších cest a rybářské chalupy kamenné útvary, na které jde těžko zapomenout.

Mnoho lodí narazily nebo se ztratily v těchto zákoutích, ale žádná z nich tak tragicky jako loď „Gitina“; galéra španělské armády. Vezoucí posádku z předchozích dvou armádních ztroskotání, Gitina byla na cestě z Killebegs a snažila se dosáhnout břehů relativně bezpečného Skotska.

Jak objížděla poloostrov Inishowen, značně přetížená a ve zhoršujících se podmínkách na moři selhalo její kormidlo. V zubech a zákoutích pobřeží se posádka snažila udržet loď od břehů co nejdále, ale tento boj prohrála právě na útesech Giant´s Causeway 30. října roku 1588 a ztratila něco přes 1200 mužů. Věří se, že pouze pět jich přežilo. Místní legendy vypravují o  potomcích této nehody, žijících na pobřeží. Ostatní muži - pravděpodobně španělská šlechta - byli pohřbeni na hřbitově Sv. Huberta poblíž Dunluckého kostela.

Chodník se stal známým od roku 1700 jako „osmý div světa“. Mnoho návštěvníků přišlo obdivovat toto „pole“ šestihranných kamenů – je odhadnuto, že se jich zde nachází 40 000. Dnes je možné po „chodníku“ chodit, ale ne vždy tomu tak bylo. Rostoucí počty turistů a návštěvníků inspirovaly k založení turistického centra a otevření místa pro veřejnost jako muzeum, kde se platí vstupné při každé prohlídce.

Nastaly však spory o to, kdo bude místo hlídat, komu patří a kdo ho bude provozovat a vybírat vstupné. Jednu dobu byl „chodník“ díky těmto sporům znepřístupněn. V roce 1897 se odehrála „bitva“ mezi úřady a místními lidmi, kteří vznesli námitky proti uzavření vstupu na „chodník.“ Nejvyšší soud vyšetřil, že přístupová cesta k „chodníku“ je veřejná a rozšířil toto i na „chodník“ samotný.

Společnost, která o Chodník začala pečovat, postupem času toto místo „zrenovovala“ a začala vybírat znovu vstupné. Chodník přešel do veřejného vlastnictví v roce 1963 v momentě, kdy byl zakoupen společností National Trust, ale to jen díky malé skupině lidí, kteří stáli za uplatňováním práv našich předků v 17. století a toto vedlo k jeho zpřístupnění bez jakýchkoli poplatků.

Vědecká fakta

Chodník vznikl před 62–65 miliony let (období třetihor) díky vyvření různých hornin, spodních, středních vrstev a čediče. Tato oblast mohla být tehdy situována do rovníkové oblasti, kde se střídá rychle horké a vlhké prostředí. To vede k myšlence a faktu, že zemské desky praskají a plují na plátech známých jako tektonické desky, které se pohybují velmi pomalu i několik milionů let a mohou urazit tisíce kilometrů. Šestihranný tvar kamenů se objevuje převážně v čedičových vyvřelinách, které můžeme najít i v dalších částech světa, např. Staffa ve Skotsku a v přilehlých oblastech provincie Antrim a mnoha dlaších.

Fascinující tvar chodníkových kamenů je výsledek krystalizace za podmínek rychlého ochlazování. Tento jev můžeme sledovat pod mořskou hladinou, kdy láva vyteče přímo do vody a začne se rychle ochlazovat.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně