Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Groundwork – dobrovolnictví v Národním Parku v Killarney

Groundwork – dobrovolnictví v Národním Parku v Killarney

09. 10. 2007 | Redakce Irsko Aktuálně | 13395 přečtení | počet komentářů: 1

Máte rádi přírodu a chcete se zdokonalit v angličtině? Proč nevyužít možnosti dobrovolné práce v nádherné přírodě na západním pobřeží Irska, v národním parku v Killarney? Čtenář Irska Aktuálně, Vojta Vaník nám napsal své zážitky z posledních třech let, kdy pracoval v Killarney na ničení záludné rostlinky Rhododendron Ponticum.

Historie Národního parku a Rhododendron Ponticum

Na přelomu 18. a 19. století Britové dosti značně okupovali Irsko (ostatně ho okupovali od středověku), ale v téhle době Britové stavěli velká panská sídla po celém Irsku. Částí těchto sídel byly překrásné zahrady plné různých rostlin, keřů a stromů z celého světa.

Britové také přivezli rostlinu Rhododendron Ponticum ze severního Španělska. Keřík, který u nás dorůstá maximální výšky kolem 2 m (a to už se o něj člověk musí hodně starat), našel v Irsku ideální půdu a podnebí. Vzhledem k tomu, že nenašel přirozeného nepřítele, rozmohl se dosti značně. Je pravda, že v období jara nádherně kvete a je to fakt pěkná rostlinka - když jí ovšem není moc!

Ale zpátky do historie! Britové také v podstatě zdevastovali veškeré irské lesy, které vytěžili nejdříve kvůli dřevu na lodě a domy, a pak z toho, co zbylo, vytvářeli dřevěné uhlí. V Irsku tedy les, jako je třeba u nás, skoro neexistuje. Naštěstí v posledních několika letech začíná přibývat.

Začátkem 20. století se našel bohatý majitel panského sídla v Killarney, který bydlel v Mucross House, a ten se zachoval gentlemansky a celé sídlo odevzdal jako dárek státu pod podmínkou, že z toho udělá Národní park. A tím vznikl Národní park v Killarney. Stát k nabytým pozemkům postupně přidával další, až se park rozrostl do nynější podoby.

Až v 80 letech se přišlo na to, že Rhodo (zkratka pro Rhododendron) je příliš rozšířený po celém parku. Dorůstá až do výšky 5 m, kdy vytvoří tak neprostupné křoví, že cokoliv pod ním nemá šanci na růst (na zem pod ním dopadá asi 3 % světla), takže sazenice stromů sice ze starých stromů spadnou, ale nevyrostou nové.

Historie Groundwork a etapy práce

V roce 1982 několik studentů přišlo s Groundwork, ručně likvidovali tyto keře a vymysleli postup, který se aplikuje dodnes. Problém je v tom, že tahle rostlinka to jen tak nevzdává, takže nestačí ji podříznout, klidně vyroste z pařezu znova a navíc pod zemí ukrývá spoustu vlastních sazenic.

Groundwork až na výjimky nepoužívá chemii, výjimky se najdou na nebezpečných místech, kde se musí člověk dostat lanem apod. (to je záležitost vedoucích, nikoliv běžných dobrovolníků). Naštěstí kvete až po cca 8 letech, tzn., na stejné místo se musí v několika etapách:

1. zlikvidovat velké keře, co nejvíce poničit pařezy.

2. po 2-3 letech jít na stejné místo - zkontrolovat, co přežilo, vytrhat, pořezat (většinou se vždy něco přehlédne, musí se likvidovat rostlinky od velikosti cca 2 cm, menší už skoro nejsou vidět)

3. po několika dalších letech (cca šesti) jít znovu na stejné místo a znovu vyčistit vyrostlé sazenice a přehlédnuté kousky.

4. po každých cca osmi letech se znovu a znovu vracet na stejné místo pro kontrolu.

Práce je rozdělena po týdnech, každý týden se tedy většinou dělá na jiném místě - samozřejmě o tom rozhodují vedoucí, kteří mají daný plán.

Pracovní týden

Místo pobytu je označováno jako Hostel (Artur Vincent´s House). Není to však hostel v pravém slova smyslu, neboť slouží přes léto jen pro Groundwork, takže tam nebydlí nikdo cizí.

Počítá se s tím, že jsou tam i lidé, kteří neumí úplně perfektně anglicky.
V lese se pracuje 4 dny v týdnu, jeden den má člověk službu v hostelu a jeden den je celodenní výlet lodí přes 3 jezera, pak pěší túra v nádherné krajině. Zbude i čas na prohlídku městečka Killarney.

Pracovní den v terénu

Dojde se do base campu, kde je odpočinek (záleží na délce cesty, rozdělá se oheň, uvaří se čaj, kafe). Následuje školení o práci a rostlině – vysvětlí se, jak se likvidují Rhodos a jak vlastně vypadá, proběhne školení o používání pracovních nástrojů a další safety instruction).

Pak se udělá rojnice, neboli „line“ (je důležité postupovat systematicky v „line“, aby se nic nepřehlédlo) a pracuje se do oběda, kdy přijdou na řadu sendviče, ovoce a něco sladkého.

Následuje další práce (jak to vypadá, můžete vidět tady). Většinou se před večeří stihne koupel v jezeře, někdy pěkně studeném. Večer se jde někam na procházku nebo na pivo… :-)

Parta lidí

Lidi jsou úplně super, všichni jsou tam nejen kvůli přírodě, ale i aby se seznámili s ostatníma, poznali různé národy, můžou tam být lidi od 18 do 70 let (když jsem tam byl v létě 2006, byla tam 70 letá dáma!) Většinou jsou tam zastoupeny národy: Irska, Francie, Německa, Jižní Korea, Španělsko, občas i Řecko, Polsko, Holandsko, Švýcarsko… a doufám, že přibude více z ČR a SR.

Co je potřeba udělat pro připojení se ke Groundwork?

Tato práce není organizována žádnou Českou agenturou, ani já nejsem zaměstnanec žádné agentury. Objevil jsem toto dobrovolnictví náhodou v roce 2005 a od té doby jsem tam byl každé léto + se účastním tzv. leaders weekend, jelikož jsem se stal jedním z leaderů, tedy vedoucích.

Společnost Groundwork je stvořená jen k tomuto účelu, je složená z dobrovolníků, je podporovaná státem a je součástí Irish Wild Life Trust.

Projekt je z největší části financován státem. Poplatek, který každý účastník musí zaplatit je velmi malá část, byl však zaveden převážně jako motivace, protože když už něco zaplatíš, tak se zúčastníš a každý člověk je znát. Vzhledem k tomu, že v některých týdnech je velmi velký zájem, byla by škoda, kdyby někdo slíbil a nepřijel.

Poplatek je 30 EUR na 1 týden, 45 EUR na 2 týdny. Myslím, že být tam více, jak dva týdny už by bylo dost vyčerpávající.

Poprvé jsem poplatek platil v kanceláři Irish Wild Life Trust v Dublinu (bylo to narychlo, nestihl bych to poslat), podruhé v obálce poštou. Dá se využít i Euro Giro, s tím ale zkušenost nemám. Žádný jiný poplatek není třeba, ani mne, ani nikomu jinému kvůli organizování.

Více na stránkách www.groundwork.ie. Je potřeba vyplnit a poslat booking form, který je na webu. Následně přijde odpověď s dalšími instrukcemi a zda je daný týden (nebo dva) již obsazen, anebo je termín ok.

Booking začíná někdy v dubnu/květnu – informace se objeví na webu.
Také se dbá na to, aby to nebylo setkání jen lidí z jedné země, takže není možné např. jet v deseti lidech z ČR, ale třeba ve třech není problém.

Kdyby byl jakýkoliv dotaz na Groundwork jsem k dispozici na následujících kontaktech:

Vojta Vaník
icq: 268-719-849
Skype: gho-st_cz
e-mail: vojtech.van@centrum.cz

Redakce Irsko Aktuálně

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně