Hlavní strana » Kultura » Hudební pecka z Irska poprvé v Praze!

Hudební pecka z Irska poprvé v Praze!

19. 04. 2012 | Redakce Irsko Aktuálně | 7259 přečtení | počet komentářů: 0

Druhým rokem se Praha rozechvěje irským tancem a hudbou. Festival Irský Máj se pod záštitou velvyslankyně Irské republiky, paní Alison Kelly, vrací do pražského Divadla v Celetné první májový víkend 4.–6. května. Bude se tančit, zpívat, hrát divadlo a navíc je přichystáno velké hudební překvapení – kapela Beoga hrající tradiční irskou muziku!

Pravý irský hudební skvost

Až ze samého severu irského ostrova dorazí pětičlenné hudební těleso Beoga. Základ hudby tvoří tradiční irské rytmy, ovšem nebojí se použít a kombinovat i jiné žánry. Výsledkem je tradiční hudba s velkým smyslem pro legraci a dobrodružství, která ale perfektně funguje. Tato skupina je často hudebními kritiky označována za „nejzajímavější novou tradiční kapelu, která se v Irsku za poslední století vynořila“.

Skupina, jejíž fanouškovská základna a obliba ve světě neustále roste, se pravidelně účastní keltských a folkových festivalů po celém světě. Její pověst jedné z nejodvážnějších tradičních kapel současnosti potvrzuje i nové album How To Tune A Fish, které je v tisku označováno pouze samými superlativy. Mezi jedno z nejvyšších ocenění kapely patří bezesporu nominace na cenu Grammy v roce 2010 v kategorii Best Contemporary World Music Album. Těšit se můžete na akordeon, knoflíkovou harmoniku, kytaru, keyboard, bodhrán, housle a samozřejmě zpěv.

Pod jednou střechou se bude opět tančit

Taneční projekt festivalu „Pod jednou střechou“ v sobě ukrývá přehled několika irských tanečních stylů, se kterými je možné se v Praze setkat. Představí se zde nejen nejznámější české taneční skupiny irského tance, ale také nejvlivnější tanečníci-lektoři, kteří v současné době ovlivňují podobu nejen irského tance v centru Čech. V závěrečném tanečním souboji můžete tedy obdivovat a srovnávat styly step dancing, sean nós, clogging a tap dance.

Ani letos nebudou chybět taneční semináře. V jejich nabídce najdou své místo začátečníci i pokročilí tanečníci – sobotní seminář bude věnován základům tap dancingu, nedělní seminář potom jednomu z nejstarších stylů irského tance sean nós dancing.

Divadlo i pro malé diváky

Letošní divadelní zážitek má v rukou dramatické uskupení s názvem Studenti. Jeho členové se před lety jako děti sešli v ZUŠ Klapkova pod vedením Inky Brendlové (z filmů Knoflíkáři, na divadle pak jen výběr z her jako Hamlet, Cyrano, Othello, Ideální manžel, Maškaráda, Lucerna…). Příběh je tanečně doladěn i scénami irského tance v podání taneční skupiny Aisling.

www.irsky-maj.cz

Melodramatická pohádka z pera irského spisovatele Oscara Wilda, která je ostrou kritikou společnosti stejně jako poutavým příběhem lásky mezi vlaštovičkou a sochou Šťastného prince, přivítá nejen dospělé, ale i dětské diváky.

V týdnu před samotným festivalem je možné obdivovat živou sochu irské tanečnice v centru Prahy, která takto pomyslně festival zahájí.

Bližší informace o programu a účinkujících naleznete na stránkách festivalu www.irsky-maj.cz.

Foto: www.irsky-maj.cz

Redakce Irsko Aktuálně

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně