Hlavní strana » Kultura » Irské filmy

Irské filmy

07. 12. 2006 | Jana Strýčková | 13732 přečtení | počet komentářů: 12

Když už jsme se rozhodli pro život v Irsku (i když třeba jen dočasně), měli bychom také Iry a Irsko poznat, naučit se něco o jejich historii a kultuře. Umění a filmy mohou být jednou z příjemných cest, jak na to. 
Vybrala jsem pár irských filmů, které se mě líbily a zaujaly. Pokud znáte i jiné, připojte se do diskuze pod článek a doporučte další!

Zrovna nedávno přišel do kin opravdu moc krásný film The Wind that shakes the barley, do češtiny přeložen jako Vítr v ječmeni. Přestože ho natočil britský režisér, odcházela jsem z kina s deseti posmrkanými kapesníky a pocitem, že už konečně vím, proč Iři tak ty Angličany nesnáší. Film je věnovaný tématice irského boje za svobodu a herci prý neměli žádný podrobný scénář, což pomohlo k naprosto přirozeným hereckým výkonům. I když se film natáčel v oblasti města Cork (a tam je angličtina ještě horší než v Dublinu), je mu i bez titulků rozumět docela dobře.

To pozor na film „Ve jménu otce“ (In the Name of Father, 1993) – další irskou klasiku, kterou prostě musíte vidět. Tam se ty titulky opravdu vyplatí. Je to již starší film ale dá se snadno sehnat ve videopůjčovnách. Mladí kluci z Belfastu odjíždí v době krize do Londýna, zrovna v době útoků IRA a justičním omylem končí ve vězení. Film je natočen podle pravdivé události a do vězení, ve kterém se film odehrává, se můžete podívat (Kilmainham jail).

Film My left foot, Moje levá noha, taky patří mezi irskou klasiku a byl vysílán i u nás. Hlavní roli sehrál Daniel Day-Lewis. Jedná se o biografický příběh tělesně postiženého malíře, básníka a spisovatele, pohybujícího pouze levou nohou.

Krasavce Colina Farella zná asi každý, takže bych neměla zapomenout na  film Intermission. Po boku mu stojí další velmi dobře vypadající irský herec Cillian Murphy, který měl hlavní roli i ve zmiňovaném Vítru v ječmeni. Intermission je drama-komedie, jehož děj se odehrává v zamotaném prostředí sociálních kruhů na předměstí. Můj partner na účet filmu prohlásil „takový reálný Pulp Fiction z Dublinu“. 

Film Commitments (Závazky) z roku 1991, který natočil Hubbard Casting, bývá označován za nejlepší irský film všech dob. Děj se točí kolem soulové kapely stejného názvu a určitě se u něho skvěle pobavíte. Na hudbě k filmu se podíleli i slavní irští the Frames (jeden rok překonali i U2 v anketě o nejlepší irskou skupinu) a také rodinná kapela the Corrs.

Jana Strýčková

počet komentářů: 12 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně