Hlavní strana » Poradna » Irské školy a školství z pohledu českého studenta

Irské školy a školství z pohledu českého studenta

24. 01. 2007 | Jana Strýčková | 18620 přečtení | počet komentářů: 18

V poslední době jsem obdržela několik emailových dotazů na téma irské školství, školky a celkově jak to funguje, když člověk přijede do Irska s celou rodinou. Shodou okolností jsem se nedávno seznámila se skoro sedmnáctiletým Janem Scherbaumem, původem ze západních Čech. V Irsku navštěvuje střední školu už od čtrnácti let a nebyl proti podělit se o své pocity, zkušenosti a zážitky z irské školy. Další informace jsou čerpanéz internetu a zkušeností ostatních mých známých.

Přídavky na dítě

Každá domácnost má nárok na přídavky na dítě (od narození až do ukončení povinné školní docházky nebo pokud studuje tak do 18 ti let věku) , ty jsou kolem 150 euro měsíčně. Navíc stát stanovil, že minimum pro ženu s dítětem je 400 euro týdně, tudíž pokud vydělává míň, může jí být zbytek doplacen pomocí tzv.: FIS = Family income suplement. Svobodná matka může navíc zažádat o další příspěvky, které opět souvisí s výší jejího platu, mohou být 50 až 400 euro měsíčně. Všechny tyto příspěvky se vyřizují na Social Welfare office. Od ledna 2007 se většina přídavků zvedla, zkontrolujte se nové informace, pokud se vás to týká. Mimochodem přídavky na dítě může dostávat i otec, jehož děti žijí v ČR či SR.

Formuláře si můžete stáhnout z webových stránek www.welfare.ie v sekci Forms nebo si přímo zajít na úřad Social welfare office. 

Školní začátky – jesle, školka

Prvních šest měsíců po porodu má matka nárok na mateřskou dovolenou. Určité finance dostává od firmy, kde pracuje a zbytek doplácí social welfare office. Dále by jí firma měla nabídnout možnost neplaceného volna na pár dalších týdnů. Od šesti měsíců do čtyř let mohou děti chodit do jeslí či školek (crèche, nursery school). O to se stát nezajímá, tudíž je nutno platit. Školky nejsou levná záležitost, ceny se v Dublinu pohybují kolem 180 až 300 euro za týden za dítě. Ten velký cenový rozdíl neodpovídá jen kvalitě školky ale hodně záleží na lokalitě. Cena za školku v Dublinu 4 či v centru bude jistě vyšší než např. v Dublinu 12 (viz článek v prosincových Irish Independent).

Základní škola

Od čtyř či pěti let začíná pro dítě základní škola (primary school). Ta je již zdarma a trvá osm let. Žáci se učí základní věci jako u nás a základní školu končí, když je jim 12 až 13 let. Školy jsou rozdělené na dvě části, v jedné se učí dívky, v druhé chlapci. Existuje i pár společných (smíšených škol), ale těch je jen nepatrné množství. Studenti jsou povinni chodit ve školních uniformách, které si musí zakoupit.

Střední škola

Od 12, 13 let začíná pro studenta střední škola (secondary school). Není to jako u nás, kdy dochází k největšímu rozhodování studentů kam dál, zda na učiliště, odborné střední školy, gymnázia.

V Irsku je střední škola pokračováním základní školy, je více méně stejná pro všechny. Studenti jsou opět povinni chodit ve školních uniformách. V obou dvou cyklech střední školy si student může vybrat nějaké „povinně volitelné“ předměty. Studenti nedostávají známky ale body či procenta. V Irsku také existují školy, kde veškerá výuka probíhá v irském jazyce. (Slyšela jsem, že jsou docela prestižní a studenti tam dosahují výborných výsledků. Čím víc Irsko prosperuje ekonomicky, tím silněji se projevuje trend hrdosti na vlastní kulturu a jazyk).

Zkušenosti ze střední školy

Jan Scherbaum, český student na jedné ze středních škol v Dublinu k tomu říká: „Střední škola je rozdělená na dva cykly. První cyklus je povinný, trvá tři roky a přirovnal bych ho k druhému stupni základní školy u nás, ale jen v některých předmětech. Proto ten přestup byl zezačátku těžký, v některých předmětech byli ostatní spolužáci o moc dál, v jiných jsem byl naopak já o hodně dopředu. Ale angličtina byla problémem největším.“


„Tento první tříletý cyklus je zakončen tzv. „Junior certificate“. To je závěrečná zkouška, něco jako naše maturita. Je povinná a zase je stejná pro všechny školy v Irsku. Tato „maturita“ se skládá ze skoro všech předmětů, které žák studuje: angličtina, matematika, science (to je biologie, fyzika a chemie dohromady) a druhý jazyk, to záleží na škole, jaký má výběr (často je to francouzština, španělština, němčina). Další dva předměty si opět student vybírá z výtvarné výchovy, technologie, obchodu či technického kreslení. Dále je povinná irština, ale jako cizinec mám výjimku, nemusím se ji učit ani z ní skládat zkoušky,“ přiznává Jan.

Běžně končí studenti v červnu a mají tři měsíce prázdnin. Ve třetím ročníku mají prázdniny kratší právě kvůli obávaným zkouškám na Junior cert. Takže to je člověku 15 nebo16 let a pokud nechce pokračovat, může tímto své studium ukončit a začít pracovat. Ukončením školy tak odpadá možnost brát přídavky na dítě. Jak vypadá ten druhý cyklus střední školy, zajímá mě ještě.

„Kdo chce pokračovat ve studiu, toho čeká druhý cyklus. Ten trvá dva anebo tři roky, můžete si vybrat. Student může nastoupit buď do čtvrťáku což je tzv. Transition year - takový přechodný rok nebo rovnou přejít do páťáku. V tom přechodném roku se dělají různé projekty, výlety, studenti pracují společně v týmu, např. uspořádají aukci a výtěžek jde na charitu, nebo si třída založí vlastní firmu a učí se, jak to všechno funguje. Tento čtvrtý rok se může přeskočit a pak studentovi zbývají jen pátý a šestý ročník.“

Přihláška na vysokou

V posledním, šestém, ročníku střední školy se konají závěrečné zkoušky na Leaving certifikate. Zkoušky jsou ohodnoceny body. A podle počtu bodů přijímají studenty na univerzitách. Student si podává přihlášky na různé univerzity, uvede je do pořadí podle toho, na kterou chce jít nejvíce. Podle preference si jich takto může vybrat a seřadit několik. Pak záleží na škole a oboru, kolik bodů požaduje na přijetí. Jan mi ještě vysvětlil, že školy hodně přihlížejí i ke zmiňovanému junior certifikate. Někteří touto zkouškou končí celé své studium, pro ostatní znamená pár bodů navíc k leaving certifikate a tím větší šanci dostat se na vytouženou vysokou školu.

Na závěr jsem se Jana zeptala i na pár dalších věcí ohledně školy

Jak vás hodnotí v průběhu roku?
To záleží na učiteli, v některých předmětech píšeme čtvrtletní testy, pak jsou každoročně tzv.: Vánoční testy, ty vypisuje škola. Hodnotí nás body či procenty. Ústní zkoušení jsem ještě nezažil, učitelé si nevolají žáky k tabuli. Ani nás neobtěžujou se žádnejma službama nebo tak :-)

Kolik vás je ve škole?
V naší třídě je nás 33 a celkem 5 tříd v našem ročníku. Zhruba teda 150 studentů v každém ročníku. Studenti jsou rozdělení podle výsledků z prvního ročníku, takže třeba já jsem ve třídě 3.1, což znamená třetí ročník a jednička znamená tu nejlepší třídu.

Chodil jsi do školy v ČR, jak bys to srovnal se školou v Irsku? Co je u nás rozdílné?
Přístup studentů je tu jiný, tady každý ví, jak je škola důležitá a učí se. Nevím jestli to je tak všude ale v naší třídě to funguje. Každý student má svůj diář s rozvrhem, máme speciální formuláře na každý test. Učebnice jsou kvalitní, jsou přehledné. Taky máme hodně učitelů – mužů.

Navíc máme kurzy angličtiny pro cizince, je nás tam pár. S cizinci řešíme podobné problémy a můžeme si i pokecat. S Iry je to dobré, ale pokud vás nebaví fotbal, tak si většinou nemáte co říct :-) Tak je to i v tělocviku, máme velkou tělocvičnu i hřiště ale pořád se jen hraje fotbal. Žádné plavání, lyžařský výcvik, nic.

Škola začíná v devět hodin, v jednu máme přestávku na oběd a celkově končíme před čtvrtou odpoledne. Vyhovuje mě to, doma jsem prvních pár hodin ve škole stejně prospal.

První tři měsíce mě uniformy přišly hrozně uhozené ale pak jsem si zvykl. Jsou teplé a pohodlné, jednou jsme pak měli „Non-uniform day“ a vůbec jsem nevěděl, co si obléct, bylo to divné.

Šikana existuje asi všude, naštěstí jsem ve třídě nejstarší a Irové nás cizince dost respektují. Jednou to zkusili a byla rvačka, tak teď už si netroufnou.

Kdybych měl možnost vrátit se do školy do Čech, tak bych už nechtěl.

 

Zdroj: rozhovor, www.welfare.ie a další

Jana Strýčková

počet komentářů: 18 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně