Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Irský festival v Ostravě nabídne legendární kapelu The Wolfe Tones

Irský festival v Ostravě nabídne legendární kapelu The Wolfe Tones

17. 03. 2013 | Redakce Irsko Aktuálně | 7208 přečtení | počet komentářů: 0

Slavnou a dnes již i legendární kapelu The Wolfe Tones, která letos ukončí svou padesátiletou kariéru, nabídne blížící se Irský kulturní festival. Ten se uskuteční na několika místech Ostravy od 18. března. Akce jako každý rok vyvrcholí v Bonver Aréně (bývalá Hala Tatran) 23. března megakoncertem irské hudby. Vstup na akci bude opět dobrovolný a výtěžek bude věnován na charitativní účely.

Podle pořadatelů je kapela The Wolfe Tones největší hvězdou v devítileté historii stále populárnější akce. Předpokládají, že podle toho se bude odvíjet i zájem publika z Ostravy a širokého okolí.
"Doufáme, že megakoncert opět překoná nejen naše očekávání a zejména dosavadní návštěvnost. Festival opět ukáže jak multikulturním městem Ostrava opravdu je, jak s otevřenou náručí přijímá cizí zvyky a tradice. Jak silné je kulturní cítění jejich obyvatel," uvedl hlavní pořadatel Jason Oliver Fitzgerald.

Podle něj navíc dostanou zájemci mnohem větší prostor na seznámení se s kulturou ostrovního státu. Irský kulturní festival jim totiž letos kromě hudby, tance a gastronomie nabídne nově i filmovou a literární část. "Tyto části doprovodného programu připravujeme. Rozhodně to bude nový pohled. Podrobný program zveřejníme později," doplnil Fitzgerald.

Základem festivalu, který se koná v týdnu po svátku patrona Irska svatého Patrika, bezesporu zůstává kvalitní irská hudba. Letos to platí dvojnásob. Především díky účasti skupiny The Wolfe Tones, která vznikla už v roce 1963. "Jde dne už o legendární kapelu, která se věnuje tradiční irské lidové hudbě. To jsou pravé kořeny naší muziky," vysvětlil Fitzgerald s tím, že na koncerty této kapely chodili už jeho prarodiče, stejně tak i rodiče. "Tentokrát je uslyší má malá dcera. Je to už čtvrtá generace. Které světové kapele se toto podařilo?" uvedl s úsměvem.

Kapela dostala jméno po irském rebelovi a patriotovi Theobaldu Wolfe Toneovi, jednom z vůdců povstání v Irsku v roce 1798 a zvuku, který vydávají smyčcové nástroje. V angličtině je pro něj používán termín wolf tone (vlčí tón).

Mezi nejslavnější skladby patří píseň Celtic Symphony z roku 1987. Napsaná byla u příležitosti oslav 100. výročí založení fotbalového klubu Celtic. Píseň byla převzata mnoha skupinami po celém světě. Další slavnou písní skupiny je Joe McDonnell, píseň o životě a smrti člena IRA, který zahynul jako pátá osoba při protestní hladovce v roce 1981.

Celkem se na irském festivalu představí pět kapel. Další hvězdou bude kapela z irského městečka Killkeny The Presidents, která v Ostravě vystupovala i loni. Talentovaná skupina se prezentuje sice tradiční hudbou, ale v rockových úpravách. Další dvě kapely pocházejí z Česka.

V produkci skupiny Rí Ra se snoubí irské tradicionály a instrumentální skladby, lehce okořeněné funky a jazzem. Další kapelou bude Vintage Wine, která v sobě pojí keltský folklor s nářezovým rockem do směsi, jenž sami nazývají trash-folk.

Irský kulturní festival dlouhodobě podporuje město Ostrava. „Jsem ráda, že můžeme na území našeho města podpořit tak kvalitní akci, jakou bezesporu Irský kulturní festival je. Příjemný je na něm také fakt, že kromě skvělé hudby přispívá na charitativní účely tím, že výtěžek z dobrovolného vstupného věnuje do této oblasti,“ řekla náměstkyně primátora Simona Piperková.

Festival má ve znaku trojlístek. Podle legendy totiž právě na jetelovém trojlístku svatý Patrik při šíření křesťanství v pátém století vysvětloval princip Nejsvětější Trojice. Proto je trojlístek dnes symbolem celého Irska. Svatý Patrik je velkou osobností irských dějin, jeho svátek připadá na 17. března. Podrobné informace o festivalu najdou zájemci na internetových stránkách www.irishculturalfestival.com.

Redakce Irsko Aktuálně

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně