Hlavní strana » Kultura » Irský tanec

Irský tanec

04. 04. 2007 | Jana Strýčková | 9477 přečtení | počet komentářů: 1

Irské tance patří mezi pár tradic, které se v Irsku udržely dodnes - vždyť i děti v irských školách mají toto taneční umění mezi povinnou výukou. Musím ale přiznat, že novinový článek v českém periodiku o oslavách deseti let irského tance v ČR mě překvapil. A tak jsem „vypátrala“ taneční skupinu, která v Praze s irskými tanci začínala a kromě jejich začátků jsem se zajímala i o samotný vznik a styl irských tanců.

O historii irských tanců a o tom, kdy a proč se začali tančit i u nás v Čechách jsem si povídala s panem Václavem Bernardem, vedoucím taneční skupiny Rinceoirí, v překladu „Tanečníci“.

Irské tance v Čechách

Samozřejmě, že Češi žijící v Irsku slyšeli něco o Riverdance, Lord of the Dance či alespoň navštívili hospůdku s tradiční irskou hudbou, kde se pár již dobře naladěných Irů rozhodne předvést své taneční umění. Ani nemluvě o podnikových večírcích, svatbách či jiných oslavách, tam jsme se s irským tancem dozajista všichni setkali. Jak se ale dostaly irské tance do České republiky a to již před tolika lety?

Pan Bernard, vedoucí prvního tanečního seskupení irských tanců u nás, vzpomíná na působení paní Kate Wood, která v letech 1995 - 1998 v Praze vyučovala angličtinu a zároveň ve svém volném čase učila zájemce o irský tanec tomuto tanečnímu umění. On byl jedním z nich. Členové klubu začali postupně své dovednosti prezentovat veřejně. Je pravda, že představy Čechů o Irsku se dříve omezovaly obvykle na sousloví zelený ostrov, IRA, zasvěcenější by dodali cosi o teplém Golfském proudu. Postupně se však začaly objevovat střípky irské kultury skrze populární hudbu (U2) a s ní i hudba lidová (Dubliners, Chieftains aj.) či z lidové vzešlá (Clannad aj.). A když zkoumavý člověk šel ještě dál, objevil skupiny jako Altan, Bothy Band, a zjistil, že po Evropě jezdí show zvaná Riverdance a Lord of the Dance. S lektory anglického jazyka či s jinými podnikatelskými aktivitami přicházeli lidé, kteří pomáhali odhalovat roušku tajemství irského tance. Irský tanec se do společenského povědomí dostal zejména právě díky show jako např. Riverdance.

„V začátcích irského tance byl u nás nastartován jiný trend než v zemích s rozvinutou irskou kulturní a taneční tradicí. Tam jsou základním článkem školy certifikovaných učitelů. My jsme – a potažmo všechny země v okolí nás – tyto učitele neměli“, přibližuje začátky výuky irských tanců pan Bernard. V Čechách tedy vznikaly taneční skupiny, jejichž motivací nebyla soutěž, ale presentace irského tance na veřejnosti. Zároveň to bylo bráno jako forma, jak si vydělat například na kostýmy a posléze třeba taky na účast na soutěžích. A to tu pořád zůstává.

Trenéři ze zahraničí

Věřím, že nejenom mně zajímá, jak je to s přípravou na soutěže, kdo vymýšlí a sleduje trendy, které budou na soutěžích úspěšné, jak se taneční zkušenosti předávají v dnešní době. Pan Bernard mi vysvětluje, že každý učitel připravuje své žáky na soutěže pravidelnými tréninky, vymýšlí pro ně jednotlivé kombinace kroků a figur a vysílá je na soutěže. Sám soutěžit už nesmí. V kontinentální Evropě včetně Ruska je necelých 30 učitelů, z nichž většina má status podmínečného učitele. Jsou to tací, kteří nemají titul TCRG (učitelský titul získaný zkouškami), ale mají závazek do 5 let tento titul získat. Dosud tento titul v Evropě mají jen Irové, kteří zde působí, učitelé ostatních národností mají jen ten status podmínečného učitele. Jen pro zajímavost: v České republice není nikdo s titulem TCRG a conditional TCRG.

Českým tanečním skupinám účast na soutěžích v irských tancích umožňují učitelé (TCRG) a jejich školy, kteří je sem jezdí trénovat. Například Rinceoirí trénuje Lisa Delaney, která má svoji školu v Londýně. Je nejen TCRG, ale má dokonce titul ADCRG, což je titul rozhodčího pro soutěže. Některé skupiny tu trénuje Stephen Scariff, tanečník z LOTD a DODG, který si školu založil ve Vídni a sám bydlí v Maďarsku. A jednu pražskou skupinu trénuje Anne-Marie Cunningham TCRG a extanečnice Riverdance, která sem dojíždí ze Salzburgu.

A proč v Česku nemáme TCRG či alespoň conditional TCRG? „Není to neschopností tanečnic a tanečníků. Naopak si myslím, že tu máme velmi schopné a kreativní tanečnice. Myslím si, že pochopili, že získání titulu je určitý závazek, k jehož naplnění potřebují co nejvíce tanečních zkušeností. A tak se raději věnují získávání tanečních zkušeností. Titul a vědomosti lze získat. Ale zkušenosti? Tam musí zapracovat čas“ poutavě vysvětluje pan Bernard.

Současnost taneční skupiny Rinceoirí přibližuje Václav Bernard slovy: „Rinceoirí vedle přípravy na soutěže má řadu vystoupení, předtančení, presentací irského tance při různých příležitostech atd. V současné době jezdíme po českých divadlech a dalších kulturních zařízeních, kde v rámci celovečerního programu představujeme Irsko tanečně i hudebně. Jezdí s námi vždy nějaký hudebník či skupina, jejichž repertoár konvenuje s Irskem a s jejichž pomocí vytváříme program mnohem bohatší a barvitější. Je někdy dost obtížně ztvárnit dohromady technickou dokonalost s choreografickou nápaditostí a irskou melodičností dohromady. Ne vždy se podaří vytvořit taneční „bombu“. Stává se, že se nad choreografií stráví hodně času vymýšlením, nácvikem a pak se předvede jednou. Naštěstí je více těch, které jsou stálicemi v našem repertoáru.“

Více informací o taneční skupině najdete na webových stránkách www.rinceoiri.cz

Blíží se „Irský večer“ v Čechách

Rinceoirí se zúčastní oslav 10 let irského tance v ČR, když společně s tanečníky z COISCÉIM, SHANNON a irskou skupinou Altan vystoupí v T-Mobile aréně 25. dubna 2007. Akce bude zpestřena ochutnávkou irských nápojů. Samozřejmě, že oslava irského tance se neobejde bez aktivní účasti návštěvníků akce, kterým bude dána možnost naučit se jednoduchým irským tancům a pak si je třeba za doprovodu slavných Altanů zatancovat.

A jestli žijete v Irsku a láká vás možnost naučit se základní kroky, přeptejte se v místních colleges a v educational centrech. Ve většině z nich se ve večerních hodinách dá učit nejen irský jazyk pro dospělé, ale právě i irské tance.

Rozlišení irských tanců

A abyste měli alespoň základní vzdělání o irských tancích, zde je jejich stručná historie a hlavní rozdělení.

Z hlediska historického vývoje i struktury se dnes všeobecně rozlišují irské tance na stepové, ceilí (čti kejlí) a setové.

CEILÍ TANCE (Ceilí Dancing)

Ceilí tance representují neformální tradici tance, která je známá většině lidstva již od prehistorie. Mnoho z nich je stavěno jako tance s mečem, kolové tance, řadové tance, postupové tance. V Ceilí tancích je kladen důraz na výšku, otočky, tanec na špičkách, napnutí nohou a chodidel, dlouhé vytažení těla a rychlé pohyby, které se také objevují ve step tancích.

Samotné slovo „ceilí“ je odvození od „le cheile“, což původně znamená shromáždění sousedů v domě jednoho z nich k popovídání a společnému strávení večera. Tyto večery byly posléze doplněny o zpěv, hudbu a tanec. Takto pojatým večerům předcházelo večerní tancování na křižovatkách (cross-roads), dnes bychom to nazvali spíše tancováním na návsi. Tyto večery se konaly obvykle v neděli večer. Po každém tanci se střídali taneční partneři, takže v párových tancích spolu mohli tancovat partneři, kteří nebyli sezdáni, ba ani nemuseli být zasnoubeni a ani nemuselo jít o vážnou známost. Toto však vadilo kněžím, kteří nad podobnou zábavou ztráceli kontrolu a tak v mnohých farnostech po celém Irsku byly tyto taneční večery ve vnějším prostoru zakázány. Došlo tedy k tomu, že se tyto a podobné zábavy přesunuly do vnitřku domů. Taneční mistři v této době pro udržení zájmu přišli s širokou škálou tanců: kruhové (Round), řadové (Long) a čtvercové (Square). Objevuje se krok, tzv. side-step, který je naprostým unikátem, neboť se nevyskytuje v žádné jiné taneční kultuře mimo Irska.

STEPOVÝ TANEC (Step Dancing/Solo Dancing)

Stepové tance se začaly vyvíjet poté, co se v 18. století objevili irští taneční mistři. Taneční mistři cestovali od města k městu ve společnosti dudáka nebo houslisty, učili základní taneční kroky ty, které to zajímalo a byli schopni zaplatit. Těšili se velké vážnosti a respektu. Jejich příchod byl velikou událostí a dalo se předpokládat, že město či vesnice ožije hudbou a tancem na několik týdnů. Každý taneční mistr měl svoji oblast a nepřipadalo do úvahy, že by překročil se svým uměním její hranice. Ženy a muži v této době netancovali stejné kroky. Taneční kroky zpravidla obsahovaly rytmizování chodidly, tzv. treble nebo batter, ale to bylo tradičně určeno mužům-tanečníkům. V soutěžích taneční mistři předváděli ukázky tanečních kroků na desce stolu či podobně malém prostoru. Omezený prostor byl vnímán jako velmi důležitý znak tohoto stylu. Největší poklonou, jakou jste mohli tanečnímu mistrovi složit, je prohlášení, že by „mohl tančit na spodku talíře“.

SETOVÉ TANCE (Set Dancing)

Irské setové tance jsou vývojovými potomky čtverylek, které se koncem 18. a začátkem 19. století tančily na francouzském dvoře, ve Skotsku, Anglii, Španělsku a Portugalsku. Tyto tance do Irska přinesli a vyučovali první taneční mistři, kteří je přizpůsobili irské tradiční hudbě, propracovali je a upravili tak, aby ukázali své taneční umění. Postupem doby se v různých oblastech Irska začaly tancovat místní setové tance, které měly návaznost na místní hudební kulturu. Zatímco ceilí tance měly v celé zemi univerzální platnost, setové tance se místně lišily. V současné době můžeme napočítat přibližně sto různých setových tanců sesbíraných v různých částech Irska. Setové tance se tančí ve čtyřech párech většinou uspořádaných po stranách čtverce.

V tanečních soutěžích se dělí irské tance ještě podle bot a to na tzv. tance soft shoes a hard shoes. Dále věřím, že pan Bernard by dokázal poutavě povídat o dalších typech tanců, jejich historii a zvláštnostech, o zážitcích a zkušenostech ze soutěží v Čechách i cizině - ale o tom snad až příště.

Zdroj: www.rinceoiri.cz, rozhovor

Jana Strýčková

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně