Hlavní strana » Rozhovory » Jak jsem se k Exilu dostal

Jak jsem se k Exilu dostal

18. 11. 2006 | Jana Strýčková | 10431 přečtení | počet komentářů: 0

Jsem vlastenec, ale „EXIL“ dělám pro sebe, říká 31 letý Maroš Karabinoš, kterýho tady v Irsku zná asi každý Slovák z internetových stránek www.irsko.exil.sk
Po střední škole pracoval v rodinné sklářské firmě, cestoval, žil v Izraeli, pracoval pro rozhlas i pro slovenskou televizi.  Již přes dva roky žije a pracuje v Irsku.  Nyní zakládá oficiální organizaci „Slovenské centrum“, které má být oporou Slovákům v Irsku.

Maroši, jak vypadaly začátky slovenských internetových stránek?

Pro začátek musím vysvětlit, že práce na stránkách je jen můj koníček. Aspoň prozatím. Věnuju mu sice dobrých 12 až 15 hodin týdně ale peníze z reklamy stačí jen na pokrytí nákladů na stránky. Mám práci na plný pracovní úvazek, opět pracuji se sklem, což mě baví. Navíc potřebuju určitou rovnováhu. To, že pracuji manuálně mě pomáhá zvládat sedět několik hodin denně u počítače.

Spousta mladých lidí přijíždí do Irska z různých důvodů, ať je to práce spojená s výdělkem, dobrodružství, angličtina. Proč jsi se rozhodl pro Irsko ty?

Za svého dvouletého pobytu v Izraeli jsem měl možnost seznámit se s několika Iry a když se pak po vstupu do EU otevřel pracovní trh, neváhal jsem. Moc se mi líbili Iři, jejich smysl pro humor i irské filmy. A taky jsem měl už z Izraele kontakty.

První jsem si našel práci v Corku, teprve nedávno jsem se přestěhoval do Dublinu, právě kvůli práci na stránkách a spuštění projektu „Slovenského Centra“.


Proč jsi vlastně začal se stránkami pro Slováky v Irsku?

Existují globální stránky www.exil.sk. Fungují pro Slováky v několika různých zemí po celém světě. Já jsem měl jen potřebu psát. O Irsku, o sobě, co se tady děje, co mě zaujalo. Hledal jsem po internetu, až jsem na „exilácké“ stránky narazil. Ozval jsem se člověku, který to má celé na starosti a ten mě překvapil svých kladným a rychlým jednáním. Celé stránky fungují jako blog, nemusím se moc starat o technické věci, mým úkolem je psaní článků, vymazávání nevhodným či vulgárních projevů, přidávání nových témat, otázek, pomoc lidem, kteří shánějí informace. Začalo to nevinným psaním článků a přerostlo to v místo, kde se dennodenně schází stovky Slováků v Irsku na chatu a diskuzích k článkům.

A proč právě ty?

To, že jsem začal právě já, je jen náhoda. Začít mohl vlastně kdokoliv a vstup je pořád volný pro všechny, kteří mají co napsat k tématu „Irsko a Slováci“. Celé je to ale nezisková věc.

Stránky ale nejsou to jediné, co děláš pro slovenskou komunitu.

Ostatní věci jsou jen boční aktivity, které se k stránkám váží. V Corku probíhají každý měsíc tzv. Exil party, s českou a slovenskou muzikou. Sejde se třeba kolem 300 lidí, jsou to fajn akce. Nejsem ale hlavní organizátor, jen o tom dávám všem vědět prostřednictvím stránek. Taky probíhá spolupráce s rádiem exil. Obecně ale musím říct, že všechny tyto činnosti nedělám pro slovenskou komunitu, ale pro sebe. Prostě mě to baví.

Internetové stránky běží. Co si mám představit pod organizací „Slovenského Centra“, kterou teď připravuješ? Bude to nějaké místo, kam budou moci Slováci chodit a bavit se o svých problémech?

Nebude to fyzické místo, aspoň prozatím. Bude to oficiálně zaregistrovaná organizace, která již nyní spolupracuje s Slovenským Velvyslanectvím, irskou vládou a irskými úřady. Toto centrum bude fungovat přes internet, na formě rychlých a kvalitních informací pro Slováky v Irsku, ať už se týká bydlení, práce, řešení konkrétních problémů. Nedávno jsem se zúčastnil setkání irské prezidentky na Velvyslanectví Slovenska, jako slovenský krajanský spolek můžeme zažádat o příspěvky slovenskou vládu. Věřím, že Slovákům v Irsku bude líp, když budou mít v zádech organizaci, kam se můžou obrátit, kde se poradit, kde získat aktuální informace.

Jak je možné, že vy Slováci tak umíte držet partu, máte své komunity, internetové stránky. Proč se Češi tak rychle integrují do irské společnosti?

Příběh Čechů je jiný než příběh Slováků. Většina Slováků sem přijíždí hlavně za prací a penězi. Češi mají kolikrát jiné důvody, třeba nevyřešenou minulost. Ale se Slováky je to podobné, jakmile mají práci a bydlení, celá „komunita“ i slovenské stránky začnou rychle ztrácet ze své přitažlivosti.

Co myslíš, že je největší problém Čechů a Slováků v Irsku?

Musíme se naučit akceptovat, že Iři jsou jiní. Známe málo jejich historii, nesledujeme aktuální dění. Navíc toto je země, kde se neukazují slabá místa.

Vím, že sis zamiloval irskou přírodu, pobřeží. Plánuješ tady už zůstat?

Chtěl by se věnovat práci v médiích a předpokládám, že tady ještě nějaký rok zůstanu. Potom uvidíme.

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně