Hlavní strana » Poradna » Jak najít v Irsku práci?

Jak najít v Irsku práci?

01. 12. 2006 | Jana Strýčková | 16061 přečtení | počet komentářů: 7

Tento článek mi došel mailem od neznámého autora, s jediným podpisem Emigrant. Článek se týká hledání práce v Irsku a je určen nejen pro ty, kteří se do Irska teprve chystají. Takže tímto díky a já si ke konci dovolím také přidat pár svých tipů s hledáním práce a pár komentářů ke článku.

Jako první přijde na přetřes hledání práce. Pro 99 % nově příchozích je toto priorita číslo jedna. Je těžké najít práci v Dublinu? Na to není jednoduchá odpověď. Záleží na mnoha okolnostech. Na schopnostech dotyčného, na jeho představě, na jazykových znalostech apod.

Obecně se dá říci, že ze pokud je člověk připraven dělat na prvních pár dnů, týdnů, měsíců cokoliv a má průměrnou angličtinu, dříve či později se na něj štěstí usměje. Další důležitou skutečností je, že se situace na trhu práce mění. Zcela jiná byla před čtyřmi či dvěma lety a dnes, kdy je zde mnoho Východoevropanů. Je zde velmi silná polská komunita a co do počtu je silnější než v celé UK! Situace bude ještě zajímavější po přistoupení Rumunska a Bulharska. Oficiálně sice lidé z těchto nových členských zemí (přistoupení k EU v lednu 2007) nebudou moci v Irsku pracovat, ale je jasné, že tato malá překážka odhodlané nezastaví.

Není žádný zaručený návod, jak najít práci, ale o pár tipů se rád podělím. Jedná se o modelovou situaci, kdy člověk přijede sám, tzv. na blind a nejedná se o odborníka v nanotechnologii. První chybou je, pokud si člověk souběžně s prací začne hledat ubytování. Je lepší zůstat v hostelu do té doby, dokud si nenajde práci. Bylo by hloupé najít ubytování na jednom konci města a pracovat na druhém. Další chybou obzvláště Čechů je podceňovaní se. Je zde mnoho lidí z různých koutů světa a je zcela zbytečné se cítit nějak ustrašen či pod tlakem. Není třeba lhát či přehánět, nejlepší je říci pravdu. Viděl jsem odborníky z Polska, kteří radili lhát. Dále experty z Pákistánu s obrovským sebevědomím, kteří vystudovali jednoroční college a ucházeli se o místa v IT byznysu. A největší šok mne čekal, když mě jeden africký džentlmen poprosil, jestli bych mu poradil, jak poslat email (ucházel se o práci koordinátora humanitární organizace ve východní Africe).

Takže má rada zní - pravdivě, uvolněně, zkrátka easy, jak je zde populární říkat. Hledání práce je v podstatě stejné jako v Česku. Dokonce bych řekl, že je zde LEHČÍ najít práci než v ČR, Prahu nevyjímaje. Jediný rozdíl je v jazyku. Při hledání je důležitá aktivita. Proto je nejlepší se zaregistrovat ve všech možných pracovních agenturách. Např. Grafton, Multiflex, Noel recruitment, Adecco etc. Dalším krokem je prohledávání inzerátů v novinách např. Evening Herald, eventuelně další bulvární noviny(většinou inzerují zaměstnavatelé, kteří hledají středně a nízce kvalifikovanou sílu). Registrace na FAS (irský pracovní úřad) je bezmála povinnost. Zdarma z tama můžete telefonovat zaměstnavatelům, vyhledávat v inzerátech atd. A samozřejmě poslední metodou je obcházení hospod, barů, obchodů a zanechávání svého CV.

Samotné CV by nemělo byt delší než jedna strana A4 a mělo by obsahovat především relevantní informace, které by mohly potencionálního zaměstnavatele zajímat. I když situace na trhu práce je jiná než před několika lety, dá se říci, že je stále nedostatek zdravotních sester, pečovatelů, pracovníků v security apod. Jedná se o zaměstnání, která jsou namáhavá a ne zrovna dobře placená. Závěrem je třeba upozornit na to, že i když práci člověk najde, neznamená to, že má vyhráno. Je zde mnoho dalších věcí, se kterými se musí vypořádat, ale o tom až příště.

Autor: Emigrant

Pár mých komentářů:

Jana Strýčková

počet komentářů: 7 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně