Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Jak prožít "pravý irský den"

Jak prožít "pravý irský den"

10. 02. 2007 | Jana Strýčková | 7345 přečtení | počet komentářů: 6

Procházeli jste se některé víkendové ráno centrem Dublinu a přeskakovali tyčky z předešlé noci? Kroutili jste někdy nechápavě hlavou nad dlouhými frontami u bankomatů? Přišlo vám zvláštní, jak dělají Irové svou práci zdlouhavě a složitě? Jak tak procházím české a slovenské diskuse na internetu, odpověď ano se zdá být na místě. Vy, co v Dublinu nebo Irsku nežijete, pojďte si zkusit jeden takový den prožít.Na probuzení s mírnou kocovinou nenajdete nic lepšího než klasickou irskou snídani. Kromě smažených párečků, slaniny a vajec by neměl chybět ani black nebo white pudding - tedy něco na způsob našeho jelita a jitrnice, grilované hříbky a rajčata, eventuálně bramborová placka hashbrown a fazole. Chybět nesmí toast a Guinness. Slabší povahy preferují kávu, nebo černý čaj s mlékem. (Mléko v čaji je tak zaběhlé, že na obalech ovocných čajů stojí napsáno:“always drink without milk“. Zezačátku mě to přišlo směšné, ale když se mě několik irských kolegů v práci ptalo, jestli si do těch bylinkových čajů dávám i mléko, pochopila jsem, že je instruktáž na čaji nutná…)

Vydejme se do města. Nejlepší bude koupit si čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu a nastartovat se tak příjemně do nákupní horečky. „Smoothies“ jsou prostě hitem. A přidat se můžeme k další irské vášni - stírací los, Lotto nebo Euromiliony - ať jsou peníze v oběhu. Málokoho nechají chladným křiklavé nápisy na každém obchodě: Sales, Sales, Sales! Pánové se probírají cédéčky, sportovní obuví, nebo hledí do novin. Dívky se vydávají všanc nelítostnému davu nákupůchtivých žen ve snaze ulovit poklad se sedmdesátiprocentní slevou. Mladí muži čtou The Sun s dívkou nahoře bez na třetí straně, oblíbený je také časopis Phoenix s politickou satirou, či lechtivější čtivo typu ZOO. Ale to na veřejnosti raději ne.

Vyhládlo vám u toho utrácení? Tak rychle na odpolední oběd! Jako předkrm se podávají výborné husté polévky. Klasika je Irish stew, takový český guláš. Nyní přichází vhodná chvilka na to udělat si jasno v pivu, bez kterého se irský oběd neobejde. Nabídka je široká. Vybrat si můžete nejen z rozličných značek, ale také typů: stout - tedy černé pivo, ale - červené, lager - světlé pivo českého typu, nebo jablečné pivo cider.

A teď konečně trochu relax! Pojďme si zajít do parku, jezký je třeba na St. Stephen‘s Green. Koupíme si kávu do plastového kelímku a spokojeně se poválíme a vysluníme na lavičkách. Ještě irštější by bylo zajít si na dostihy. Ať už koně, nebo psi, obojí má svou atmosféru. Pivo můžete ochutnat i tam, a jako správní Irové si i zasázet. Dámy se na takové odpoledne musí hodit do gala - šance, že se uskuteční klasická soutěž o nejlépe oblečenou ženu na dostizích je velmi vysoká! Klobouk nutný, samozřejmě!

Pozdní odpoledne a jestě toho máme tolik co stihnout! Vhodné je se ještě před cestou do hospůdky posilnit. Kluci, rychle do Off Licence nakoupit pivo a víno. Holky, strojit se, malovat, převlékat! Vypadáte o deset let starší díky vrstvě make-upu a vaše oblečení odhaluje i „pneumatiky“ kolem pasu? Tak to je ono! Žhavíme telefony a scházíme se v místních pubech nebo v ulicích centra. Hraje-li se zrovna šampionát ve fotbalu nebo v rugby, je téměř povinností obléci si uniformní dresy, fandit a zapíjet všechny úspěchy a neúspěchy. Již v dobré náladě se kolem půlnoci přesouváme do klubů. Ani vysoké vstupné, ani vysoké ceny, ani dlouhá fronta, ani kvanta decibelů nás od zábavy neodradí. Kolem třetí, čtvrté ráno nás čeká dobrá půlhodinka čekání na volný taxík. A to i přesto, že vozy taxislužby doslova ucpávají centrum. Stihneme si aspoň zatím koupit klasické hranolky v „Čipru“ neboli chips schopu, než se necháme odvézt domů.


Právě jste poznali minimálně jeden den v týdnu mladého Ira. Chcete to vyzkoušet na vlastní kůži? Přijeďte někdy v sobotu do Dublinu ;-)

Jana Strýčková

počet komentářů: 6 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně