Hlavní strana » Poradna » Jak se bydlí

Jak se bydlí

20. 09. 2006 | Jana Strýčková | 7992 přečtení | počet komentářů: 7

V Irsku již žije přes dvacet tisíc Čechů a Slováků. Takže pokud jste právě přijeli za prací či turistikou, jistě už víte, u kterého známého přespíte prvních pár nocí Pro začátek také můžete využít služeb ubytovny kousek od centra, kterou vedou dva Slováci. A dál? Kdy se vyplatí noc v hostelu a kdy raději zajít do banky a vyřídit si "mortgage"? Přečtěte si o hostelech, cenách bydlení, pronájmu a koupi domů či vyřízení hypotéky.

Rent

Dublin je považován za předražené město, takzvaný “rip off “ se týká hlavně nájmů a bydlení obecně, ale hypotéku si komicky můžete vzít i na parkovací místo(což taky není levná záležitost). Klasicky platí, čím blíž k centru, tím dražší. Přesto je střed města neustále zaplněn mladými lidmi, studenty, kterým nevadí house sharing. Obecně platí, že se vyplatí přijet a bydlet v páru. Cena pokoje pro jednoho se pohybuje od 300 do 400 měsíčně plus účty, pokoj pro pár kolem 600 na měsíc plus účty. Většinou je potřeba zaplatit deposit a také nájem se platí dopředu. Pokud potřebujete soukromí,(ale i to je relativní – všude je jen sádrokarton), vyplatí se apartment. Pokud na to nemáte finančně a zato máte nervy bydlet s někým dalším, dá se sehnat dvou až tří pokojový dům i se zahradou nedaleko od centra od 1100 výše. Pokud chcete soukromí a nemáte moc peněz, zkuste mimo Dublin.

Hostel

Je to sice zvláštní, ale i hostel je celkem atraktivní verzí bydlení. Obzvláště doporučuji po příjezdu. Pokud si domluvíte v hostelu týdenní pobyt, je cena podstatně nižší než přikupovaní po jedné noci. Cena na týden může byt kolem 80 - 120 euro, účty platit nemusíte a většinou je k tomu i snídaně. Je to perfektní, pokud přijedete a teprve hledáte práci. Hostely jsou v centru města, máte spoustu možností se porozhlédnout, najít si novou práci a bydlení až potom – podle lokality práce nebo až potkáte někoho, s kým můžete bydlet.

Council house

Pokud se v Irsku chcete usadit a třeba i založit rodinu, stoji za pokus i tzv. Council house. Chce to dobrou angličtinu a velké odhodlání. A to jen pro začátek. Stát, respektive města, mají své domy, které přidělují finančně nezajištěným rodinám, mladým svobodným matkám apod. Jistě není jednoduché. Začíná se podáním žádosti (www.dublincity.ie) a vyčkáváním, příkladem: můžete dostat přidělen byt v hodnotě 250 000 euro, vaše finanční poměry jsou zváženy a vy zaplatíte třeba jen 150 000 za daný byt. První musíte ovšem splňovat podmínky – být v plném pracovním úvazku, kupovat svůj první dům, nevydělávat víc jak 38 tisíc ročně/pro svobodné/. Bohužel tyto apartmány či domky jsou většinou ve “špatných čtvrtích”. Ale ceny domu v Dublinu se za posledních 10 let ztrojnásobily, takže investice do nemovitostí se pořád počítá za výborný nápad. (průměrná cena kupovaného domu za poslední rok je uvedena na 280 000 euro a předpoklad na rok 2010 je kolem 400 tisíc euro za dům).

Mortgage

Hypotéku nabízí každá banka a teoreticky pokud vám chodí stabilní příjem každý týden či měsíc, je vysoká šance hypotéku si zde vyřídit. Minimální doba je 5 let, 25 je obvyklá. Úroky jsou zde přiměřené, ještě trochu lepší než u nás. Pozor, hypotéku dostanete pouze na nemovitost v Irsku. Pokud byste si chtěli koupit kouzelnou vilku na Španělském pobřeží, musíte nejdřív vlastnit nemovitost v Irsku, kterou budete ručit. Hypotéka, to už zní velice seriozně a věřím, že většina mladých sem přijíždí jen na rok, dva. Problémem je, že po dvou letech si řeknou „ co doma“ a zůstávají déle. Cena nemovitostí stále stoupá a dům se dá prodat i s hypotékou nebo ho dál pronajímat.

Pokud hledáte house sharing či rent doporučuji www.daft.ie a nástěnku v budově USIT (hned u řeky na Aston quay). Dále: http://www.irishpropertynews.com nebo http://www.findahome.ie.

Jana Strýčková

počet komentářů: 7 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně