Hlavní strana » Kultura » Ještě to letos stihnete

Ještě to letos stihnete

14. 12. 2006 | Václav Bernard | 4867 přečtení | počet komentářů: 0

Jen málokdo, kdo navštívil Irsko, nenavštívil zároveň údolí řeky Boyne a v něm alespoň jednu ze tří nejpozoruhodnějších staveb pravěké Evropy. Knowth, Dowth a Newgrange jsou jejich jména. V literatuře a průvodcích se charakterizují tyto stavby, jejichž vznik se datuje do třetího tisíciletí př.n.l. , jako komorové hrobky.

To je v tomto případě označení z nouze, protože nikdo si pořádně nedokáže vysvětlit smysl těchto gigantických staveb. Zatím nevadilo, že tam žádné zbytky opravňující označení „hrobka“ nikdo nenašel. Zastavme se u té největší a nejznámější stavby ve tvaru mohyly o průměru 80–90 metrů a výšce 13,5 metru. Newgrange. Jen úplnou náhodou unikla v 17. století zkáze, když se místní lidé pokusili těžit z pahorku kámen. Řízením osudu totiž začali u vchodu: pohled do vysoké špičaté kopule komory či na vyhlazené kamenné mísy vystavené ve třech výklencích vzal asi pověrčivým Irům chuť na kámen z takové tajemné stavby. Ostatní podobné stavby v okolí takové štěstí neměly. Kamenechtiví vesničané vydolovali celý střed mohyly Dowth než narazili na komoru a i tu značně poškodili. Není co divit zájmu o tento kámen. Newgrange se skládá ze dvou druhů kamene – bílý křemen, který dnes znovu tvoří obnovené čelo stavby a tmavá žula, z níž vznikla vlastní stavba mohyly. Jeden z kamenů se doloval šedesát kilometrů jižně od Newgrange, druhý více než padesát na sever. Doprava kamene z takové vzdálenosti je pomalu větší zázrak než sama mohutnost stavby.

Uvnitř stavby se nachází dlouhá vstupní chodba, jež se rozšiřuje v centrální komoru se třemi přilehlými výklenky, takže její celkový tvar tak připomíná prodloužený kříž nebo trojlístek, symbolickou rostlinu Irska. Křesťanské podobenství je však vyloučené, neboť Newgrange byla postavena 3500 let před příchodem křesťanství na ostrov. Stavba je známá také svými fascinujícími ornamenty na kamenných základech. Zdobí je kosočtverce, kruhy, růžice a nebo spirály.

To nejzajímavější, kvůli čemuž sem každoročně 21. prosince přijíždějí lidé z celého světa, je otvor nad vchodem o velikosti 20 centimetrů. Každý rok v čase zimního slunovratu pronikne krátce po úsvitu tímto otvorem paprsek. Pozvolna se prodlužuje, až dosáhne nejzazšího místa komory, která se pak koupe v záři slunce. Po několika minutách se paprsek začne ztenčovat a ustupovat ke vchodu. V tento den je vstup do komory povolen jen hrstce vyvolených, kteří se na seznam zapsali už před několika lety. Smůlu však mají, pokud je tento den zataženo. Ale ani pak nemusejí tolik litovat. Místo je uzpůsobeno k tomu, že pomocí projektoru situaci z 21. prosince věrohodně nasimulují pro každou návštěvní skupinu, tedy i takovou, která přijede třeba v červenci. Takže kdybyste to letos nestihli, či se do Newgrange nedostali v příslušném čase, jistě o ty magické chvíle nepřijdete.

Zdroj: časopis klubu irských tanců Rinceoirí (www.rinceoiri.cz)

Václav Bernard

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně