Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Kde se nejlépe žije v Irsku?

Kde se nejlépe žije v Irsku?

07. 01. 2008 | Katekat | 11151 přečtení | počet komentářů: 5

Už máte sepsaná novoroční předsevzetí? Chcete konečně zhubnout nebo jen zkrátka začít cvičit, zdravě jíst popř. přestat kouřit? Nebo se přihlásit do kurzu anglického jazyka? Chcete začít cestovat a poznávat zemi, ve které žijete a pracujete? Jedno z nejčastějších předsevzetí bývá nalezení lepší práce popř. práce v oboru, které se někdy neobejde bez přestěhování se do jiného města.

V časopise You and Your Money vyšel článek On The Move?, který představuje nejlepší místa pro žití v Irsku a porovnává ceny bydlení, výše platu, pracovní příležitosti a (ne)výhody životního stylu. A která to jsou? Již jste si tipli Dublin, Cork a Galway? Přidejte k nim Limerick a Kildare a porovnání může začít.

Dublin

Jako každé jiné hlavní město, i toto nabízí nejlepší podmínky pro bydlení, zábavu a pohodlí, ale musíte si připlatit. Průměrné ceny jsou 4.4 krát vyšší než ve zbytku země, což zapříčiňuje nejdražší kulturní a společenské vyžití a alkohol (až o 5 % více). Kino vyjde dráž o 14.5 %, kadeřnictví o 21 %. Velmi významnou položku tvoří péče o děti. Podle National Children´s Nurseries Association zaplatíte až o 43 % více než v Corku, Galway nebo Limericku. Rodiče mohou očekávat výdaje přes € 210 týdně, ročně se tato částka vyšplhá do výše přes € 11.000.

Ubytování

Zpomalení růstu nemovitostí srazilo ceny o 4.8 % dolů. Průměrná cena třípokojového domu vychází na závratných € 403.535. Na druhou stranu se zde výrazně zvýšilo nájemné o 8-13 %, které se pohybuje okolo € 1350 / měsíc za dvoupokojový byt a € 1700 / měsíc za třípokojový byt v blízkosti centra.

Zaměstnání

Lidé pracující v Dublinu jsou nejlépe ohodnocenými pracovníky a jejich průměrná mzda činí € 26.229. Průměrná částka, kterou osoba disponuje činí € 20.988 (vypočítána odečtením daní a nájemného).

Ve městě je zastoupeno nejvíce vícejazyčných a zahraničních společností a ty poskytují nejlepší možnosti na trhu práce, obzvláště pracujete-li v bankovnictví, finančních službách, v oblasti technologie a telefonických centrech. Největšími zaměstnavateli jsou společnosti AIG, Dell, Google, Yahoo, Microsoft, Fizer and Wyeth. Nezaměstnanost tvoří 4.8 %.

Plusy a mínusy

Dublin je plný příležitostí s největším společenským a kulturním vyžitím. Mezinárodní letiště a trajektové společnosti usnadňují cestování do zahraničí. Na druhou stranu je zde nejhorší dopravní zatížení, nejdražší ubytování a kvalita osobního života může být snížena dlouhým dojížděním a zvýšeným stresem.

Kildare

Kildare vždy patřilo k nejbohatším hrabství a díky společnosti Intel je jedno z prvních, které zažilo ekonomický boom. Péče o děti zde stojí mezi € 180-200 týdně.

Ubytování

Ceny za ubytování vykazují značný pokles a průměrná cena za třípokojový dům je € 327.200 (říjen 2007). V říjnu roku 2006 byla průměrná cena € 344.186. Měsíční nájemné se pohybuje okolo € 1100 / měsíc.

Zaměstnání

Průměrný příjem činí € 24.290, který je nepatrně vyšší než v Limericku, po odečtení daní a nájemného je však o něco nižší ve výši € 19.295. Nezaměstnanost je zde s 3.9% nejnižší v celém Irsku. Největšími zaměstnavateli jsou společnosti Intel, HP Financial Services, Green Isle Foods and Bord na Mona. Biotechnologická společnost Enfer oznámila vytvoření cca 120 pracovních míst ve městě Naas.

Plusy a mínusy

Závisí na městě, ve kterém žijete a na potřeby dojíždění. Drahé je cestování železnicí, ale i poplatky za parkování. Cestování veřejnou dopravou je sice zdlouhavé, ale můžete se tak vyhnout zácpám na silnicích. Lidé musí brzy vstávat kvůli dojíždění a problémem bývá i otevření školek nebo jeslí v tak časných hodinách.

Limerick

Tvrdí se, že jedni z nejbohatších lidí žijí v Limericku. Je druhým nejlevnějším v oblasti péče o děti. Zde rodiče zaplatí cca € 150 týdně. V hrabství se nachází několik univerzit.

Ubytování

Průměrná cena za třípokojový dům je € 247.327 a za čtyřpokojový € 495.300. Nájemné se pohybuje okolo € 889 za měsíc.

Zaměstnání

Průměrný příjem činí € 24.185, po odečtení daní a nájemného € 19.500, což činí hrabství druhým nejbohatším. Jedním z důvodů je nízká cena za ubytování. Na druhou stranu je zde jedna z největších nezaměstnaností 14.6 %. Dobré pracovní pozice se nacházejí ve finančních službách a IT sektoru. Největší zaměstnavatelé jsou Dell Products a Vistakon.

Plusy a mínusy

V současné době trpí rekonstrukcí městských siluet, ulic pro pěší a objevují se plány na přestavbu Arthur´s Quay. Další plány infrastruktury jsou ve zlepšení Moyross/Southill a rozvinutí širokopásmového bezdrátového systému po celém hrabství.

Cork

Jako druhé největší město by mohlo být i druhé nejbohatší, ale podle současné statistiky zaujímá až čtvrtou pozici za Kildare a Limerickem. Cena za životní potřeby je nižší než v Dublinu, ale zvyšují se poplatky spojené se službami a nočním životem. Za dětskou péči mohou rodiče očekávat nejméně € 180 týdně.

Ubytování

Ceny za domy jsou i nadále vysoké, třípokojový dům vás bude stát okolo € 334.590, čtyřpokojový pak € 594.304. Průměrný nájem za dvoupokojový byt ve městě činí € 1050, za třípokojový € 1160.

Zaměstnání

Průměrný příjem na osobu je € 23.185, po odečtení daní a nájemného činí € 18.869. Nezaměstnanost tvoří 5.9 % a je jednou z nejnižších. Základními zaměstnavateli jsou IT společnosti a farmaceutické podniky. V současné době se vyvíjí Docklands, které později nabídne několik kanceláří a obchodů.

Plusy a mínusy

Největší atraktivitu hrabství má na svědomí nádherná krajina a pobřežní scenérie. Život je zde méně uspěchaný než v Dublinu. V roce 2005 se město stalo evropským hlavním městem kultury. Každý říjen se zde koná Jazz Festival. Je zde potřeba více služeb veřejné dopravy, Carrigaline má největší počet osob dojíždějících za prací.

Galway

Cena za životní potřeby je mnohem nižší na západě než ve zbytku hrabství, ale mzdy jsou nižší a obzvláště v Galway je cena za stravování a služby velmi drahá. Na druhou stranu je zde jedna z nejnižších položek péče o děti, počítejte s částkou cca € 140.

Ubytování

Ceny za ubytování jsou velice drahé, došlo k jejich zvýšení o 4.6 %. Čtyřpokojový dům stojí okolo € 455.824. Nájemné za dvoupokojový byt činí € 960, za třípokojový € 1070.

Zaměstnání

Průměrný příjem je € 22.920, po odečtení daní a nájemného € 18.640, což tuto oblast staví na páté místo v naší statistice. Největšími zaměstnavateli jsou lékárenské firmy a IT společnosti. Ze zaměstnavatelů jmenovitě Boston Scientific, Nortel a Celestica (společnost zabývající se elektronikou).

Plusy a mínusy

Najdete zde nejkrásnější scenérie pobřeží Atlantského oceánu s širokou nabídkou vodních sportů. Jen minimum lidí zde vstává před 6.30 am, odhaduje se cca 3.78 %. Galway je velmi navštěvované v době Galway Races a Galway Film Fleadh. Nachází se zde několik univerzit. Velmi nízká infrastruktura veřejné dopravy, velkým problémem je pak zatížení dopravy s dlouhými zácpami ve městech. Největším problémem je i nadále kontaminovaná voda, ve městě Roundstone byla ustanovena vyhláška pro zacházení s vodou.

Katekat

počet komentářů: 5 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně