Kildare

Okouzlujícímu a upravenému městu Kildare vévodí katedrála St Brigid's Cathedral, připomínající světici, která na tomto místě v roce 480 založila náboženství. Řeholníci a řeholnice zde bydleli pod jednou střechou, což je neobvyklé, ale nebyla to jediná neortodoxní praxe spojená s touto komunitou. Podivné pohanské obřady včetně udržování věčného ohně se tady prováděly až do 16. století. Ohniště tu spatříte dodnes, podobně jako válcovou věž s románským vchodem, pocházející pravděpodobně z 12. století. Katedrála se podrobila rekonstrukci ve viktoriánské éře, avšak restaurátoři se do velké míry přidrželi původního pojetí z 13. století.

Okolí

Kildare leží v srdci dostihového kraje. Nedaleko se nachází dostihová dráha v Curraghu, stáje jsou roztroušeny kolem okolí a dražba plnokrevníků se odehrává v Killu, severovýchodně od Kildare.

National Stud v Tully, přímo na jih od Kildare je statní hřebčinec zaměřený na chov plnokrevníků. V roce 1900 jej založil výstřední anglo-irský plukovník William Hall-Walker. Prodával hříbata na základě konstelace v době jejich narození a stáje vždy vybavoval stropním oknem, aby na koně dopadalo sluneční i měsíční světlo. V roce 1915 odkázal celý hřebčinec britské koruně a za odměnu mu byl udělen titul lord Wavertree. Čtyřistahektarový pozemek je přístupný návštěvníkům, kteří mohou sledovat výcvik koní. Výběh pro kobyly je obvykle oddělen od výběhu pro hřebce. Hřebci čekají v přístřešku a u každého z nich se předpokládá, že dokáže obšťastnit padesát kobyl za jednu sezonu. Uvidíte tady i zvláštní box ("porodnici"), kde kobyla tráví s hříbetem několik nerušených dnů po porodu. Hřebčinec má vlastní kovárnu a sedlářství a najdete zde dokonce Muzeum koní. Zaujímá starou stáj a osvětluje význam koní v životě Irů. Mezi exponáty vás jistě upoutá chatrná kostra dostihového šampiona Arkla, jenž se ocitl na výsluní v 60. letech 20. století. Na stejném pozemku jako National Stud se rozprostírá japonská zahrada, kterou v době vrcholového zaujetí Edvardovců Orientem nechal vytyčit lord Wavertree. Zahrady vymezil v letech 1906-1910 japonský architekt Tassa Eida s pomocí syna Minoru a čtyřiceti asistentů. Působivý soubor stromů a keřů zahrnuje javory, moruše. Bonsaje, magnólie, posvátné bambusy a třešně. Zahrada byla ztvárněná jako alegorická pouť od kolébky ke hrobu. Začíná bránou Zapomnění (jeskyně) a končí bránou Věčnosti, meditační zenovou skalkou. Zahrada je posetá rozličnými složitě osázenými skalkami, symbolickým kamennými svítilnami a miniaturní můstky.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně