Kilkenny

03. 05. 2007 | Katekat | 18958 přečtení | počet komentářů: 1

Pojďte prozkoumat hrabství Kilkenny, které se nachází na jihovýchodě Irska. Čeká zde na vás jedno z nejpůvabnějším irských vnitrozemských měst se středověkým hradem a jednou z nejkrásnějších irských gotických katedrál, jeskyně, dvě středověká opatství a mnoho dalšího.

Pokud budete chtít navštívit níže uvedená místa, určitě si pořiďte OPW kartu, která vám umožní zdarma vstupné do cca 90 míst po celém Irsku. Další informace najdete na www.heritageireland.ie/en.

Nejjednodušší je začít návštěvou Kilkenny a odtud si udělat dva okruhy. První z Kilkenny po R700 přes Bennetsbrige a Thomastown do Jerpoint Abbey a odtud pokračovat na prohlídku Kellsu (neplést se stejnojmenným městečkem v Co. Meath) a vrátit se silnicí R697 zpátky. Druhý pak z Kilkenny po N10 přes Gowran (R702) do Graiguenamangh (R705) a Inistioge s prodlouženou zastávkou v Mullinavat, kde na vás čeká vodopád a vrátit se zpátky silnicí N9.

Kilkenny

Správní středisko hrabství vás překvapí svým zachovalým středověkým rázem a barevnými uličkami. Jméno dostalo po mnichovi sv. Canice, jehož památku dodnes připomíná místní katedrála. Je proslulé historií, řemesly, návrhářstvím a nočním životem. Celoročně se tu konají významné festivaly. Chlubí se statutem hostitelského města světově proslulého Cat Laughs Comedy Festivalu, který se letos bude konat ve dnech 31.5.–4.6. Město je zajímavé i z architektonického hlediska, jako stavební materiál se zde využívá typický místní černý vápenec zvaný kilkennský mramor, odtud také pochází jedna z přezdívek města „Mramorové město“.

Protéká zde řeka Nore, která slibuje krásné procházky do okolí. Nad ní se přímo v centru vypíná středověký hrad z 90. let 12. stol., hlavní atrakce města, který byl obýván až do roku 1935 rodem Butlerů. Slouží jako relaxační místo, z jedné strany je upravený park s fontánou, z druhé pak najdeme rozlehlou travnatou plochu, která je za hezkého počasí zcela zaplněna místními. Pokud interiéry hradu nenavštívíte, nic se nestane, protože to nejhezčí jste již viděli. Další významnou památkou města je St. Canice´s Cathedral, považována za jednu z nejkrásnějších irských gotických staveb. Katedrála je bohatě vybavená mnoha skleněnými okny. Zdi z kilkennského mramoru a světlého pískovce vytvářejí skromný, ale majestátní interiér. Z interiéru vyzařuje teplo a mír. Vedle ní se nachází kruhová věž, která nabízí úžasné výhledy na město. Určitě si nenechte ujít návštěvu obou míst a pořiďte si kombinovaný lístek. Mezi další památky města patří radnice The Tholsel, která tvoří dominantu hlavní třídy (High Street), Rothe House, dům bohatého kupce, který s dalšími rodinami vládl po 300 let městu a Black Abbey, dominikánský klášter.

Příjemně strávený den můžeme zakončit v jedné z více než 80 hospod, jejichž služeb využívají i Irové, kteří se zde sjíždějí z celé země na víkendové akce. Nejpopulárnější hospodou je jednoznačně Kyteler´s Inn, kterou proslavila dáma Alice Kyteler, nařčená z čarodějnictví. Dalším místem k navštívení je kavárna ML Dore na High Street, která vás doslova vláká dovnitř díky své fasádě.

Dunmore Cave

Dunmore Cave  nachází se 11 km severně od Kilkenny, vznikla před 300 mil. lety. Dříve se myslelo, že je to vstup do pekla, což s ohledem na vikingský masakr z roku 928 n.l. je tvrzení téměř přesné. Ženy společně s dětmi a pár starších lidí uprchli před nepřáteli do jeskyně. Ti je však následovali a zahájili mohutnou palbu, jejíž následkem byl dusivý kouř. Ti, kteří se objevili venku, byli rozsekáni, ostatní se udusili uvnitř jeskyně. Toto nepříliš přesvědčivé vyprávění bylo potvrzeno nálezem přes 40 ostatků dětí, žen a starších lidí ve 2. pol. 20.stol. Nachází se zde 7m vysoký krápník známý jako Market Gross. Stojí ve sněhobílé komoře nazývané Town Hall a dle legendy je to místo, kde byl zavražděn démon Luchtigen, pán krys a myší. Krápník je jediný z mnoha formací, které zde lze spatřit, rozdělený rovnoměrně mezi tři jeskyně a tucet komor. Všechny mají svá vlastní jména, ale je jich zde příliš mnoho na vyjmenování. Jeskyně byla domovem velké kolonie netopýrů. Nyní je zde pouze malá skupinka oddělených komnat. Jedním z fascinujících rysů je šance vidět fosilizaci, kdy při rozšiřování vápencových formací je možno tu a tam zahlédnout kostry netopýřích předchůdců.

Bennettsbridge

8 km za městem Kilkenny po silnici R700, proslulo místními dílnami, zejména pak hrnčířstvím Nicholase Mosse. Další dílnou, která zde má své místo je Chesneau Leathers, vedoucí firma luxusního koženého zboží v Irsku. Pokud jedete s malými dětmi, určitě se s nimi zastavte v Nore Valley Open Farm.

Thomastown

16 km za Kilkenny po silnici R700 najdete nádherné romantické městečko na řece Nore. Kromě pořízení hezké fotečky ale nečekejte více a rovnou se vydejte na návštěvu nedalekého opatství.

Jerpoint Abbey

Jerpoint Abbey  se nachází 2 km za Thomastownem. Tradiční cisterciácké opatství s kostelem ve tvaru kříže (hl. loď, příčná loď, oltářní prostor). 1160 jej zakládá ossorský král Donal MacGillpatrick pro benediktýnské mnichy, o dvacet let později je však osidlováno cisterciáckými mnichy z opatství Baltinglass. Přijat Cisterciácký řád a následoval zde přísný život plný modliteb a těžké práce. Věž byla přistavena v 15. století. Klášter leží jižně od kostela a původně měl ze tří stran postavené rodinné domy. Dnes se do kostela vstupuje dveřmi na severní zdi hlavní lodi. Opatství mělo samozřejmě více konstrukcí, než lze dnes vidět : hřbitov, nemocnici, stáje, vodní mlýny, zahrady a další přístavby.

S nedalekým opatstvím Duiske Abbey soupeřil o místo na výsluní a o kilkennský dceřinný dům, kterého se roku 1362 vzdal.

Kells Priory

Převorství založené roku 1139, celým jménem Kells-in-Ossory, se nachází cca 14 km jižně od Kilkenny na břehu řeky King. Jde o jednu z největších a nejpozoruhodnějších irských středověkých památek, která obsahuje sbírku středověkých věžových domů umístěných na ploše o velikosti cca tři akry. Dnešní pozůstatky pocházejí ze 14. a 15. stol. Při příjezdu od Kilkenny neodbočujte před mostem doleva, ale jeďte přes město ke vstupní bráně. Je zde místo pro parkování. Odtud si můžete převorství projít celé, dojít ke dvěma starým mlýnům a přijít na silnici, po které jste sem přijeli a tou se dostanete zpátky na parkoviště. Za křižovatkou ve městě si na levé straně všimnětě starého kamenného domu, nejstaršího v celém Kellsu. Pokud tam budete stát trošku déle, možná si s vámi přijde popovídat majitel, moc milý starší pán.

Cestou do Kellsu se dívejte prvních pár stovek metrů na pravou stranu silnice a uvidíte místo, kde podle legendy Finn MacCool mrštil po nenáviděném sv. Patrikovi balvanem, aby ho zabil. Ten se však sehnul a v místě dopadu mohutného balvanu vyrostl posvátný strom, který nemůžete přehlédnout. Je ověšený kusy prádla a oblečení. Říká se, pokud zde zavěsíte kousek svého oblečení a budete si něco přát, splní se vám to.

Kilree

2 km od převorství, uprosřed pastviny pro krávy se nachází kruhová věž a irský vysoký kříž. Kruhová věž je 20m vysoká, datovaná do 12. stol, proslula chybějící čepičkou. Kříž z pískovce je vysoký 2.75m a věří se, že pochází z 9. stol.

Graiguenamanagh a Duiske Abbey

Je největší cisterciácké opatství Irska založené roku 1204 se nachází v centru městečka Graiguenamanagh vzdáleném 37 km od Kilkenny. Město je na své opatství velmi pyšné a když jsem se místní Irce zmínila, že interiér opatství mě nenadchl pro svou moderní podobu, poklesla ji čelist. Vynikající jsou stará lomená gotická okna a za shlédnutí stojí portréty normanských králů. Co zde určitě stojí za shlédnutí jsou vysoké kříže na zdejším hřbitově.

Pokud jste se sem rozhodli vydat, proč si neprotáhnout tělo příjemnou procházkou na nejvyšší kopec hrabství Kilkenny – Brandon Hill? Výška 516 m není nic moc, ale z vrcholu se vám naskytne nádherný výhled do údolí a na sousední pohoří Blackstairs Mts.

Inistioge a Woodstock Gardens

24 km od Kilkenny se nachází nádherné městečko Inistioge. Zde si můžete dát piknik u řeky, kde je pár laviček. Větším lákadlem je ale nádherná zahrada Woodstock Gardens, která se nachází nad městečkem a nad krásným údolím řeky Nore. Kopec si můžete pohodlně vyjet autem. Platí se zde pouze parkovné 4 eura a pak už vás čeká jen nádherná procházka po zahradách. Mě se zde nejvíce líbil Norble Fir Walk a Monkey Puzzle Walk - se svou délkou 335m je nejdelší zaznamenanou alejí dospělých stromů tohoto druhu v Evropě.

Kilfane Glen & Waterfall

Kilfane Glen & Waterfall nachází se na vedlejší cestě mezi Bennetsbridge a Gowranem. Původní příklad zahrady z doby romantismu, datované do roku 1790. Může se chlubit 9m vysokým živým vodopádem, točitými stezkami, kouzelným zrcadlem, umělou jeskyní pro poustevníky a chatou orné. Zahrady prošli pouze nutnou restaurací, jinak se jedná o téměř nedotčenou krajinu. V současné době jsou v osobním vlastnictví Nicholase a Susan Mosse, kteří jsou majiteli proslulé hrnčířské dílny v Bennettsbridge. Otevřeno je zde pouze v červenci a srpnu. Vzhledem k vysokému vstupné už bych se sem nevrátila, po zemi je více glenů -zajímavějších a zdarma.

Doprava

Do Kilkenny se dá pohodlně zajet autobusem ze všech větších irských měst, konkrétně z Dublinu sem 125 km dlouhá cesta trvá 2-3h, jízdenka pak stojí 12 euro. Pro návštěvu ostatních míst je zde potřeba auto, které vám poskytne maximální svobodu.

Pro dobrodruhy

Dovezte si kola, spacáky a karimatky. Pohodlné a nepříliš rušné silničkz nabízejí nádherné vyjížďky do okolí. O nocleh se bát nemusíte, cestou je dost vhodných míst pro nocování. Mě se osvědčil Jerpoint Abbey, kde člověk usíná pod romanticky nasvíceným opatstvím. Druhý tip je spaní „pod mostem“ v Inistioge, kde budete mít pocit, že jste doma. Klidné spaní na trávě pod velkým stromem, romantiku navíc podtrhuje klidný tok nám známé řeky Nore.

Pro sportovce

Kousek za Kilkenny se nachází koňská farma Warrington Top Flight Equestrian Centre, kde si můžete zaplatit jízdy. Pro ty z vás, kteří jezdit umí je zde možnost jízdy na koních v řece Nore, což musí být paráda. Máte rádi dostihy? Tuto neděli (6.5.) se konají v Gowran Parku, první závod startuje ve 14 hodin.

Pokud jste propadli golfu, navštivte oblíbený Mount Juliet Golf Club, prý zde pracují i Češi.

Ještě jste nejezdili na čtyřkolkách a láká vás jízda? Vyzkoušet si to můžete v Country Quads ve městě Borris. Je zde potřeba telefonická rezervace na 087 2270466.

Závěrečným bonusem může být koupání v čece Nore nebo Barrow, výstup na nejvyšší vrcholek hrabství anebo cyklovýlet do okolí.

Katekat

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně