Hlavní strana » Tipy na výlety » Killarney National Park

Killarney National Park

29. 10. 2007 | Katekat | 29494 přečtení | počet komentářů: 2

Nastává sice chladnější, ale s odlivem turistů klidnější období a tak pojďte prozkoumat Národní park Killarney na západě Irska. Jedná se o nejnavštěvovanější oblast v zemi a v letní sezoně je jeho návštěva spíše utrpením spojená s dlouhým čekáním v dopravních zácpách.
Ideálním výchozím i cílovým místem je turistické středisko Killarney.

Zde máte na výběr, zda prozkoumáte jezera a národní park s historickými budovami, nebo si projedete oblíbený okruh přes zastávky Ladies View – Moll´s Gap – Head of Gap – Gap of Dunloe (na kole doporučuji z druhé strany, stoupání je mírnější a nekonečný sjezd z kopce potěší).

Killarney

Turistické středisko plné hotelů, B&B, tradičních hospůdek a barů, obchodů se suvenýry a uměleckými řemesly. Kromě římsko-katolické St. Mary´s Cathedral z roku 1855 zde nic jiného kromě nabízených služeb nehledejte a rovnou zamiřte na prozkoumávání krásnějších míst, které okolí města nabízí.

Cca 1 km před vjezdem do města uvidíte značku pro Coolwood Wildlife Park. Pokud jedete s dětmi, určitě se jim tam bude líbit. Chovají zde opičky, lemury, klokany, mývaly a mnoho dalšího.

Killarney National Park

Killarney National Park  je první národní park v zemi, který přenechal státu majitel sídla Muckross House v roce 1932. Park byl několikrát rozšířen a dnes jeho rozloha činí 10 289 hektarů. Původní jádro mělo rozlohu cca 4300 hektarů a jednalo se o okolí Muckross House. Později k němu byla přidávána okolní krajina včetně Knockreer, Ross Island, Innisfallen a oblasti Glena, Ullauns a Poulagower. Dnes jeho rozloha činí 10 289 hektarů. Příznivce si získává svým rozmanitým přírodním bohatstvím zahrnujícím jezera, řeky, vodopády, rašeliniště, stále-zelené dubové lesy a pohoří Mangerton, Torc, Shehy a Purple. Nemalou pozornost si zaslouží historické budovy, trosky hradů a opatství, největší pozornost však přitahují jezera.

Killarneyská jezera – ať se nacházíte v parku kdekoli, nikdy nejste daleko od zdejších jezer. Upper Lake, Muckross Lake a největší z nich Lough Leane se mísí v místě zvaném Meeting of the Waters. Nejhezčí podívaná se naskýtá z ostrova Dinis Island, kousek za Dinis Cottage, kde si můžete dát malé občerstvení.

Inishfallen Island – na ostrůvek si můžete zajet lodí, které vyplouvají od Ross Castle. Na tomto malém ostrůvku najdete ruiny opatství z roku 600 n.l.

Ross Castle – poslední irský hrad který dobyla Cromwellova armáda. Hrad je od listopadu do konce března uzavřen, ale pokud vám to čas dovolí, nenechte si ujít jeho noční nasvícení.

Muckross House – viktoriánská vila z roku 1843, kde se můžete seznámit se zdejší faunou a florou. Dále zde najdete muzeum zaměřené na historii jihozápadního Irska a centrum uměleckých řemesel. Pokud se rozhodnete pro prozkoumání interiéru, budete prováděni pokoji s dobovým vybavením.
Muckross Abbey – ruiny františkánského opatství z roku 1448, které bylo vypáleno Cromwellovou armádou. Pozoruhodností je obrovský tis na centrálním nádvoří obklopený klenutým podloubím.

Torc Waterfall – kaskádovitý 18m vysoký vodopád, dojedete k němu po silnici N71. Můžete si vyšlápnout až na vrcholek vodopádu, kde budete odměněni hezkým výhledem.

Ladies View – pokračujete-li od vodopádu po silnici N71 přijedete na tuto krásnou vyhlídku, kde se můžete při dobré viditelnosti těšit z pohledu na park, jezera, pohoří Mangerton, Shehy, Purpurové hory a McGilllyCuddy´s Reeks. V roce 1861 se zde zastavily na odpočinek dvorní dámy královny Viktorie a vyhlídka je natolik uchvátila, že toto místo po nich získalo trefné pojmenování. Mě zde zase uchvátila značka upozorňující na přechod Leprechauna, nejproslulejší pohádkové postavy. Říká se, že pokud některého z nich potkáte, ukáže vám cestu k hrnci plnému zlata, avšak spustíte-li z něj oči, rozplyne se vzduchu.

Moll´s Gap – další vyhlídkové místo na trase, najdete zde i občerstvení a suvenýry.

Black Valley – údolí posazené mezi killarneyskými jezery a největším irským pohořím. Jeho kouzelná poloha je klidným domovem srnám, jelenům, zajícům, liškám, vydrám a jezevcům. Z ptačí říše se tu můžete setkat s kormorány, volavkami a slukami.

Head of Gap – horní vrchol průsmyku, výchozí bod túry na Purple Mountain, ze které se otevírá nádherný výhled na celou oblast kolem killarneyských jezer. Ze samotného Headu se pak můžete kochat vyhlídkou do barevného údolí Black Valley.

Gap of Dunloe – tento ledovcem vymodelovaný průsmyk právem patří k nejkrásnějším v zemi a připomíná nejeden ze skotských glenů. Nejpopulárnějším způsobem jeho prozkoumávání jsou i nadále drožky s ukecanými řidiči (nejen, když se smlouvá o ceně).

Kate Kearney´s Cottage – před velkým hladomorem zde žila dívka jménem Kate, která byla v širokém okolí proslulá svoji neobyčejnou krásou. Díky domácí výrobě zakázaného nápoje poitín (poteen) obsahujícího 90% Vol. se dostala do rozporu se zákonem, ale ani to ji nebránilo nabízet občerstvení a provozovat krčmu pro pocestné. Dnes tu poitín nedostanete, ale zato zde mají výborná jídla a příjemnou obsluhu.

Vstupné do parku

Park vítá návštěvníky po celý rok a je zdarma jako i návštěva okolních zahrad Muckross Gardens a návštěvnického centra (zde se počítá s tím, že si zakoupíte nějaký suvenýr). Zaplatit si musíte pouze za prohlídku Muckross House, Traditional Farms a Ross Castle. Vstupné do prvních dvou objektů je 5.75 pro dospělé a 2.35 pro studenty. Vyplatí se společná vstupenka do obou objektu za 8.65 pro dospělé a 3.90 pro studenty. Další variantou je rodinné vstupné nebo skupinová sleva při počtu osob nad dvacet lidí.

Do parku jedině na kole!

V parku je jízda auty zakázána a tak nejvhodnějším dopravním prostředkem je zde právě kolo. Cestiček a tras je zde několik, stačí si promyslet, kolik máte času a můžete vyrazit na průzkum zdejší krajiny.

Trasa č. 1: Pro méně vytrvalé mohu více než doporučit 22km okruh. Výchozím a cílovým místem je Muckross Abbey a vede přes zastávky Muckross House, Dinis Cottage+Meeting of the Waters a konečně Torc Waterfall. Nejkrásnější je úsek cca 1km za Muckross House k Dinis Cottage.

Trasa č. 2 : Pro vytrvalejší je zde okruh v délce 48km. Zde záleží pouze na vás, jaké si zvolíte výchozí a cílové místo. Nejlépe je to někde u města na prvním z parkovišť (kde můžete nechat auto celý den). Dejme tomu, že začnete na parkovišti v blízkosti Muckross House. Pokračujete tedy po N71 do Killarney a sledujete značení pro Killorglin, silnice N72. Nezajíždějte do města, ale snažte se držet vlevo. Projedete vesničkou Fossa, odtud budete sledovat značení pro Gap of Dunloe, kterým projedete a z Head of Gap budete sjíždět dolů do Black Valley.Po odpočinkovém sjezdu vás bude čekat výstup na Moll´s Gap a z něho parádní sjezd přes Ladies View dolů k Torc Waterfall. Nakonec se po silnici N71 vracíte na výchozí bod. Je zde možnost jet celý okruh obráceně, ale mě osobně přijde náročnější, neboť je zde více stoupání.

Trasa č. 3: My jsme si s přítelem zvolili parádní okruh od parkoviště u Lord Brandon´s Cottage, kde jsme chvíli sledovali stezku Kerry Way a později nesli kola v ruce, neboť po schodech nahoru jezdit neumíme. Vynořili jsme se kousek pod Ladies View u Galway´s Bridge a poté fičeli dolů k vodopádu Torc. Pokračovali jsme po N71 na Killarney, abychom z cesty sjeli na posledním vstupu do parku před městem a kolem Muckross Abbey jeli stejný úsek jako u trasy č.1. Poté jsme pokračovali na stejném úseku jako u trasy č.2, cestou na Moll´s Gap jsme ale zatočili vlevo a vrátili se zpátky na naše parkoviště.

Katekat

počet komentářů: 2 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně