Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Kokainová aféra aneb o čem se píše

Kokainová aféra aneb o čem se píše

21. 01. 2007 | Jana Strýčková | 5520 přečtení | počet komentářů: 2

O drogách se v Irsku moc nemluví. A o masivním nárůstu užívání kokainu už vůbec ne. Až v poslední době přinášejí noviny zprávy zabývající se tímto tématem – a to nejen bulvární noviny ale například i seriózní média. Že by se zase jednou prolomily ledy?

Katolická země

Nesmíme zapomenout, že Irsko je katolická země a některé, pro nás věci běžné, zde byly dlouho zakázány = používání antikoncepce byl první větší úspěch pro ženy na začátku sedmdesátých let, později přístup k informacím o potratu, který je dodnes v Irsku nelegální a ženy jezdí za tímto účelem do sousední Anglie (uvádí se, že se jedná až o šest tisíc žen ročně). I když Irové chodí pravidelně v sobotu do hospod pít, účast na nedělní ranní mši je pro většinu irských rodin stále železným pravidlem. Rozvodové řízení bylo uzákoněno až v roce 1995.

Papežovy děti

Mám teď rozečtenou moc zajímavou knížku od Davida McWilliamse: The pope´s children, která je plná různorodých informací o nové irské elitě, o tom, kdo jsou dnešní Irové a kam směřují. Je v ní i pár informací o drogách, které, jak se zdá, patří k dnešní společnosti. Autor říká:

„Studie UN tvrdí, že Irové patří k největším konzumentům extáze, jsou druzí hned po Austrálii. Cena za extázi dramaticky klesla – když přišla poprvé na trh, pohybovala se kolem 20 liber, nyní je to 5 euro, což je míň jako gin s tonikem ve většině barů. A drogy nejsou limitované na mladou generaci, spousta oslav 40 narozenin trvá až do rána právě díky extázi či kokainu, jehož cena taky hodně klesla. Co se týká drog, nezáleží ani na sociálním postavení ani na oblasti bydlení“.

Autor dále uvádí, že většinou se jedná o „rekreaci“, o vyplnění večírků. Oslav a večírků je nyní více než kdykoliv jindy – slaví se osmnácté, dvacáté první, 30., 40., 50. narozeniny, svatby a druhé svatby, firemní večírky. A pořád to není dost. Při nedávném průzkumu odpovědělo 57 % Irů, že kdyby měli víc peněz, chtěli by si víc užívat. Stejnou odpověď měli na otázku, co by dělali, kdyby měli více času. Tolik volný překlad z knihy pana McWilliamse.

Irish Independent

Další informace jsou z nedělních Irish Independent ze dne 14. ledna 2007.
Ty uvádí, že kokain si získal své obdivovatele po celé zemi, ale hlavně v Corku a Dublinu. Nárůst kriminality, pacientů v nemocnicích a smrt mladých motoristů je přímý důsledek. Je to poprvé, kdy je kokain takto veřejně identifikován jako společný faktor vůči těmto problémům.

Kriminalita spojená s kokainem vzrostla desetkrát od roku 2000 do roku 2005. Čtyřikrát více pacientů se ocitlo v nemocnicích kvůli kokainu a státní laboratoř uvedla dvounásobný nárůst pozitivních nálezů na kokain u posmrtných vyšetřování. Stejně tak stouply pozitivní nálezy u dopravních nehod.


Ve zprávě pro vládu se objevuje podobné tvrzení, jako ve výše zmiňované knize. Kokain je často rekreační a společenskou zábavou. Nyní probíhá další průzkum po celém Irsku veden DAIRU (Drugs and Alcohol Information and Research Unit). Dublinská univerzita DCU zkoumala nedávno bankovky. Nález kokainu byl stoprocentní na všech 70 zkoumaných bankovkách, které pocházely z bank z různých částí města.

Zdroj: Zmiňovaná kniha a noviny

Jana Strýčková

počet komentářů: 2 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně