Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Komunity Čechů a Slováků v Irsku

Komunity Čechů a Slováků v Irsku

06. 08. 2007 | Jana Strýčková | 20980 přečtení | počet komentářů: 17

Podle počtu vydaných PPS čísel, přišlo do Irska asi 12 000 Čechů a 22 000 Slováků. Stránky Irsko Aktuálně by chtěli poskytovat informace nejen o Dublinu a pro Dublin. Z různých koutů Irska se ozývají Češi a Slováci co hledající své krajany a potřebné informace. Využijte této možnosti a dejte o sobě vědět.

Češi v EU

V Irsku se počet Čechů zaregistrovaných k práci stále zvyšuje. Od vstupu ČR do Evropské unie se k práci zaregistrovalo přes 12 tisíc Čechů. Celkově se však míra migrace Čechů za prací do členských zemí EU nezvyšuje, ale mírně klesá. Je to přičítáno mimo jiné také lepšícím se ekonomickým podmínkám v České republice.

Trendy v Irsku ukazují, že se zájem o práci v této ostrovní republice spíše zvyšuje. V roce 2004 se měsíčně registrovalo v průměru 7000 lidí, o rok později to bylo 9400 lidí a v loňském roce skoro 10 000 osob každý měsíc. Podrobnější údaje ukazují, že z Česka se každý měsíc v Irsku registruje 300 až 400 lidí. Například ze Slovenska to je mezi 700 až 800 a Poláků se registruje měsíčně 6000 až 9000. Situace tak přesně kopíruje počty ve Velké Británii. Podle odhadů působí v EU asi 30 000 lidí z ČR.

Komunity Čechů a Slováků v Irsku

Podle počtu vydaných PPS čísel, přišlo do Irska asi 12 000 Čechů a 22 000 Slováků. Někteří z nich budou jistě studenti, kteří se již vrátili zpět do škol, či lidé, kteří se zde neuchytili, nebo se jim zde z různých důvodů nelíbilo a vrátili se pět. Není tedy jednoduché odhadnout přesně, kolik nás tu je a kde všude jsme již zapustili kořeny. Češi i Slováci dnes žijí v oblastech rozesetých po celém Irsku ale většina přece jen zůstala ve velkých městech.

Stránky Irsko Aktuálně by chtěli poskytovat informace nejen o Dublinu a pro Dublin. Z různých koutů Irska se ozývají Češi a Slováci hledající své krajany a potřebné informace. Prosím využijte této možnosti a dejte o sobě vědět. Je zde možnost zasílání měsíčníku ECHO do vašeho města, můžeme uveřejňovat odkazy a tipy na kulturní a sportovní akce ve vašem okolí, možná nabízíte či hledáte služby a zboží, o kterých již někdo ví či o které budou mít Češi a Slováci zájem…

O kom a o čem již víme:

Chat a informace všeho typu o životě v Irsku nabízí hlavně dvě internetové stránky. Pro Čechy je to www.irsko-aktualne.cz a Slováci se zase scházejí na www.irsko.exil.sk. Zdarma vychází měsíčník Echo (www.echomagazin.com), který je distribuován nejen po Dublinu, ale i do Arklow, Naas, Limericku, Corku, Galway a možnosti distribuce do dalších měst jsou otevřené.

Dublin

V Dublinu má česká a slovenská komunita nejširší zastoupení.
Pomocnou ruku podává Velvyslanectví České a Slovenské republiky, Češi a Slováci se scházejí v české hospodě Czech Inn, v pubu Living Room, pod českým managementem byla nově otevřena restaurace Blue Goose. Slováci si zakládají vlastní Slovenské Centrum na pomoc Slovákům v Irsku. V centru Dublinu je také slovenský hostel a pracovní agentura zaměstnávající převážně lidi ze střední Evropy. Slovenská opravna aut, nedávno otevřená školka pro české a slovenské děti v oblasti Tallaght a internetový obchod s českými a slovenskými potravinami naznačují, že existuje široká poptávka po těchto službách.

Všechna tato místa se řadí i mezi distribuční místa měsíčníku Echo, který vychází zdarma pro Čechy a Slováky ve Velké Británii a Irsku. Volně je k vyzvednutí na těchto místech:

Velvyslanectví České republiky, 57 Northumberland Road, Dublin 4
Velvyslanectví Slovenské republiky, 20 Clyde Road, Dublin 4
Pub Living Room, Cathal Brugha Street, Dublin 1
Hostel Blessington, Blessington Road, Dublin 7
Pub Czech Inn, Essex street, Temple Bar, Dublin 2
Progress recruitment, 58 Gardiner Street Lower, Dublin 1

Další distribuční místa časopisu ECHO v Dublinu jsou:
Filmbase, Curved road, Temple Bar, Dublin 2
Jazykové centrum na University College Dublin (UCD)
Claymon laboratories, Three Rock road, Sandyford Industrial Estate, Dublin 18
Mugs, coffee shop, Crumlin shopping centre, Dublin 12
PayPal Europe, Blanchardstown Corporate Park, Dublin 15
Tesco, The square shopping centrum, Tallaght, Dublin 24

Důležité kontakty:

Kontakt na Velvyslanectví Slovenska: slovak@iol.ie 
Kontakt na Velvyslanectví ČR: dublin@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/Dublin 
Kontakt na tištěný měsíčník ECHO = irskou část: irsko@echomagazin.com

Arklow

Malá česko-slovenská komunita. Měsíčník Echo je zdarma k dostání v obchodu s východoevropskými potravinami Visit.
Visit food store, 84 Lower Main Street, Arklow

Naas

Město asi 30 km od Dublinu boduje. Česká a slovenská komunita se sdružila a založila tzv: „Kildare EU-club“ = oficiální sdružení zahraniční komunity Čechů a Slováků, které se schází každé druhé pondělí. Vzájemně si pomáhají a předávají informace. Podařilo se jim vytisknout letáčky se základními informacemi pro nově příchozí, za velmi malé poplatky zorganizovali kurzy angličtiny pro základní a pokročilou úroveň, pořádají přednášky např. o systému daní, pořádají společné výlety a párty a na září tohoto roku připravují výstavu fotografií o České a Slovenské republice. O podrobnostech výstavy budeme informovat na irsko-aktualne.

Fyzické místo jejich setkání je na :
Jigginstown Commercial Centre, Old Limerick road, Naas, CO. Kildare
Kontakt: kildare.eu.club@gmail.com
 
I tam je možnost vyzvednout si zdarma měsíčník Echo.

Limerick

V Limericku je možnost vyzvednout si měsíčník ECHO v Scott´s Baru, který je zároveň místem česko-slovenských diskoték a dalších akcí.

Před nedávnem obdržela redakce Irsko-aktualne.cz několik zpráv z Limericku o nepoctivosti jednoho českého občana, který si půjčuje peníze a nevrací je. Takže pozor!

Galway

V Galway je místem setkání Čechů a Slováků slovenská krčma, i tam si můžete vyzvednout zdarma měsíčník Echo.
Krčma Slavic house, 163 Upper Salthill, Galway

Z Galway se ozvala Andrea:

Tu v Galway - to viem len z pocutia, je asi 700 Slovakov. Pokial som informovana, tak prevazne pracuju v sektore stavebnictvo a sluzby (ako vo vacsine Irska), pomocne sily v nemocnici, hoteloch a na stavbach. Co sa tyka kultury pre nasincov, tak tu je akurat Krcma a jej hudobne aktivity - Horkyzeslize a pod. alebo na jesen vystava fotografii Vysokych tatier, ktoru otvaral slovensky velvyslanec v Irsku a podpredseda vlady D. Caplovic.

Cork

V Corku a jeho okolí je komunita Čechů a Slováků velmi silně zastoupená. Cork je jedno z největších měst, s přímým leteckým spojením a širokou nabídkou pracovních možností.

Výtisky Echo magazínu se nechávají v obchodě Centra, kde pracují Slováci.

Věřím, že toto je jen zlomek informací o Češích a Slovácích v Irsku.

Ozvěte se na jana.stryckova@irsko-aktualne.cz pokud:

Kontaktujte Irsko@echomagazin.com pokud:

Jana Strýčková

počet komentářů: 17 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně