Hlavní strana » Poradna » Koupit či si jen půjčit? Aneb vše o autech...

Koupit či si jen půjčit? Aneb vše o autech...

28. 09. 2006 | Jana Strýčková | 9470 přečtení | počet komentářů: 13

Všichni víme, že přivézt si auto z Čech/Slovenska, je řešením jen přechodným a váže se k němu spousta problémů s registrací na irské značky, platba daně a pojištění. Jak kupovat auto tady? Dublin opět vede ve vysokých cenách a tak pokud máte čas, vyplatí se zapátrat po autě i na západním pobřeží či na severu. V Severním Irsku jsou auta levnější, problém je v převozu auta, které se musí teprve přeregistrovat.

„Záleží samozřejmě, jak moc auto chcete a potřebujete“, sdílí svou zkušenost Michal. “Než jsem se přestěhoval do Dublinu, bylo pro mě auto nutností. Hledal jsem na internetu, v časopisech a novinách Auto-trader, Buy and sell, ale nejlepší inzeráty byly v Evening Herald. Nakonec stejně zafungovala metoda známý známého a koupil jsem auto z roku 94 hrubě pod tisíc euro. S daní i NCT ještě na víc než půl roku. Naštěstí jsem automechanik, takže jsem si vše v klidu zkontroloval. Převod auta proběhl bez problémů“, dodává ještě. „Vyplnil jsem formulář, který byl u auta a zaslal na příslušný úřad. Během dvou týdnů mi přišly nové papíry k autu, již s mým jménem.“

A co ta daň a co je to NCT? „Daň se může platit ročně, půlročně nebo i čtvrtletně a záleží na hodnotě auta a jeho staří. Já jsem platil necelé dvě stovky ročně. NCT jsou naše „technické“ a je potřeba je každé dva roky úspěšně zopakovat. Když se blížil termín ukončení platnosti, zavolal jsem na bezplatnou linku NCT centra, kde jsem nahlásil registrační číslo auta a tam jsem se také dozvěděl, kde je nejbližší kontrola NCT od mého bydliště.“ Pozor, nenechávejte to na poslední chvilku, může to trvat i několik týdnů, než budou mít volný termín. Takže když zavoláte včas, můžete si vybrat takové datum, které vám bude vyhovovat. Cena se pohybuje kolem padesáti euro. „Já jsem napoprvé neprošel, kvůli emisím, takže jsem auto nechal v opravně i s dokladem z NCT centra, kde jsem měl dopodrobna napsáno, co je na autě špatné. Druhý termín už byl úspěšný, akorát jsem musel platit ještě jednou, teď už však jen polovinu původní ceny“ směje se 23-letý Michal z Dublinu.

A na závěr ještě jedna platba, pojištění. „Já jsem měl doma starou škodovku a platil tři tisíce korun ročně. Takže to byl trochu šok, když jsem slyšel, jaké částky mi nabízejí. Ano, pokaždé byly jiné a rozdíly mezi nimi obrovské, až tisíc euro ročně“, sdílí zkušenost s pojišťovnami Michal. „Obvolal jsem jich několik, podle Zlatých stránek a podle rad kamarádů z práce, až jsem vybral tu nejlevnější.“ Většinou voláte na free phone numer, nahlásíte své údaje a oni vám hned po telefonu sdělí výši pojistného. Stejně tak se to dá udělat přes internet. „Quotation”- dostanou levnější holky, prý mají míň nehod a jsou za volantem opatrnější. Stejně je to s věkem, pod 25 let je cena pojistky mnohem vyšší. Taky záleží na tom, kde žijete, opět je vesnice levnější než město! A navíc jsou tam řidiči ohleduplnější, dají si přednost. „To v Dublinu se hrozně pospíchá, i když vzhledem k dopravě ani není kam. Kolem páté odpoledne se dálnici M50 říká největší parkoviště v Dublinu!“ ironizuje Michal smutnou skutečnost s každodenní zácpou aut. Pojistka se dá jednoduše platit přímým příkazem z banky jednou za měsíc. Většina pojišťoven si hlídá své zákazníky, takže i když si koupíte další auto vyšší třídy, nechají vám pojistku stejnou.

Pokud auto nepotřebujete každodenně, ale občas si chcete povyrazit do vzdálenějších oblastí, proč si ho jen nepůjčit? Autopůjčovny nejsou předražené, ale jako se vším, je potřeba dobře vybírat. Nejlepší rada: pozorně čtěte malá písmenka, opravdu se to vyplatí.

Auta jsou řazena do tříd podle obsahu a velikosti a od toho se také odvíjí cena. Ceny se taky mění přes prázdniny a bank holiday víkendy. Většina autopůjčoven je otevřena od 9 do 17 nebo 18 hod., na letišti fungují i pozdě do noci. Za půjčení auta v centru města a na letišti se většinou platí příplatek. Pro české a slovenské řidiče není problém si auto půjčit s naším řidičákem. Jen pozor na věk, některé půjčovny mají zvláštní příplatek, či auta vůbec nechtějí půjčovat řidičům mladších pětadvaceti let.

Jak vybírat ze široké nabídky? Rozhodnout se pro typ a velikost auta, vědět, od kdy do kdy ho budu potřebovat a zda jsem schopen ho v daném termínu vrátit a pak se z daného místa i nějak dostat zpět domů. Hodina navíc už může být započítána jako půlden či celý den. Zeptat se známých na jejich zkušenosti s půjčováním aut, nechat si udělat pár cenových nabídek přes internet. Nic než trochu času to nestojí a rozdíly můžou být hodně vysoké.

A teď přichází na řadu ta malá písmenka. Většinou je do ceny zahrnuto jen zapůjčení auta na danou dobu a základní pojištění auta. Takže abyste nebyli překvapeni, až se dostavíte do půjčovny a oni vám naúčtují plnou nádrž za nenápadně vyšší cenu (např. kolem 75 euro), plné pojištění i proti krádeži (např. kolem 12 euro na den), příplatek za dalšího řidiče (když jedete na delší dobu a chcete se střídat – např. 15 euro na den), poplatek za vyzvednutí auta v centru (např. 25 euro), a dále zjistíte, že máte na autě omezený počet kilometrů na den a nebudete si už ani jistí, zda potřebujete cestovní pojištění pro sebe a ostatní pasažéry. Proto si vše doma prostudujte, promyslete a spočítejte pořádně. Ještě jeden tip – podívejte se na rozdíl ceny mezi půjčením auta na pět, šest či sedm dní. Čím delší doba, tím jsou rozdíly menší, někdy žádné. Doporučuji vracet auto s plnou nádrží, vyjde to levněji. A hlavně jezděte opatrně a po té „pravé“ straně!

Jana Strýčková

počet komentářů: 13 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně