Hlavní strana » Tipy na výlety » Legendární pobřeží na severu

Legendární pobřeží na severu

17. 06. 2008 | Katekat | 24034 přečtení | počet komentářů: 6

Určitě jste již slyšeli o proslulém severním pobřeží, ale stále jste nenašli dostatek důvodů se k němu vypravit? Pojďte se s námi blíže seznámit s tím, co tato magická oblast nabízí a věřte, že nebudete dlouho otálet a vyrazíte na výlet co nejdříve. Základní podmínkou, aby jste si oblast zamilovali, je krásné počasí, jinak si moc zábavy neužijete.

Většina lidí pospíchá z Belfastu přímo na Ballycastle, ale to je velká škoda. Hezká vyhlídková místa už začínají mnohem dříve. V tomto článku vám proto nabízíme k prozkoumání oblast od poloostrova Torr Head až po hrozivý Magilligan Point.

Torr Head

Tento mys byste určitě neměli vynechat. Je totiž místem nejblíže ke skotskému pobřeží a při dobré viditelnosti dohlédnete až k jeho břehům. Navíc se vám odtud nabízí hezký pohled na útesy mysu Fair Head, ke kterému za chvíli vyrazíte. Dokonce odtud dohlédnete i k východnímu pobřeží bumerangu, ostrovu Rathlin Island.

Nejrychleji se sem dostanete pokračováním z Belfastu na město Ballymena, kde si pohlídáte silnici A43 vedoucí na Glenariff nebo Cushendall. Budete projíždět zelenou oblastí údolí Glens of Antrim střeženou vrcholky Antrim Hills. Je jedno, jakou ze dvou nabízených tras ve městě Cushendall zvolíte, ale určitě to vezměte přes vesničku Cushendun a za ní se držte stále při pobřeží. Mys se během několika málo okamžiků objeví, vydejte se tedy až na konec cesty, kde je malé parkoviště s informační cedulí. Můžete vylézt až k opuštěné stanici pobřežní hlídky z roku 1822, kde budete Skotsku ještě o kousek blíž.

Fair Head

Po pár kilometrech dál dorazíte k dalšímu mysu, tentokrát většímu a populárnějšímu. Místo se může pochlubit sice krátkou, ale příjemnou stezkou po útesech a spoustou vyhlídkových míst. Ostrůvek Rathlin Island bude přímo před vámi, Skotsko po vaší pravé ruce a výrazné městečko Ballycastle po vaší levé. Pod vámi bude nejen spousta kamení, ale zadíváte-li se směrem na mys Torr Head, uvidíte malebnou zátoku Murlough Bay. Uvidíte zde i tři jezera, na největším z nich byl kdysi crannóg.

Pro pozorovatele ptactva mám skvělou zprávu. Můžete zde pozorovat káňata a sokoly stěhovavé, jak poletují nad vysokými útesy! Kolem ruin kostela Church of Drumnakill zase krouží kajky a buřňáci. Určitě si přibalte na cestu dobrý dalekohled anebo kvalitní objektiv.

A pro všechny milovníky adrenalinu, toto je místo s největším prostorem pro horolezectví na Britských ostrovech. Více informací najdete na http://www.fairheadclimbers.com/.

Ballycastle

Přístavní městečko poskytuje služby pro všechny turisty mířící k vyhlášeným turistickým atrakcím pobřeží. Zastavíte-li se zde, jistě neodoláte zmrzlině, protože ji drží v ruce téměř všichni. Pouze z tohoto města vyjíždějí lodě na ostrov Rathlin Island, kde můžete pozorovat papuchalky, alkouny, alky a kolonii šedých tuleňů. Více se o ostrově dozvíte příště, teď konečně popojeďme dál.

Carrick-a-Rede

Neobvyklá, ale velice oblíbená turistická atrakce. Snad každý návštěvník severního pobřeží si nenechá ujít procházku po provazovém mostě zavěšeném 25m nad mořem. Na ostrůvku si můžete udělat příjemný piknik s vyhlídkou na Rathlin Island a skotské pobřeží. Opět se nabízí možnost pozorování ptactva, ale i objevování některých druhů rostlin.

Dunseverick Castle

Kdysi historické místo, kde možná končila jedna z královských cest z Tary, dnes pouhé dvě zdi tyčící se na útesu nad mořem. Údajně toto místo navštěvoval i sv. Patrik, což se můžeme dočíst z informační cedule na parkovišti před ruinami.

Giant´s Causeway

Obrův chodník, pojem přivádějící návštěvníky k severnímu pobřeží. Jedinečná a neuvěřitelná pravidelnost čedičových sloupů. O místě se vypráví legenda, podle níž si obr Finn MacCool postavil hráz, aby mohl vídat svou milovanou obryni na neméně tajemném skotském ostrově Staffa, kde najdete stejné sloupy.

Jak to vlastně celé vzniklo? Píše se o době před 61 miliony let, kdy během sopečných výbuchů vytékala láva na povrch, zaplavovala údolí a spalovala zdejší vegetaci. O milion let později čedič zchladl, smrštil se a pravidelně polygonálně popraskal. Zhruba před 15 000 lety, kdy končila doba ledová, ledovec pomáhal narušení pobřeží a tvorbě čedičových útesů. Odhaduje se tady na 40 000 čedičových sloupů.

Je zde moc pěkná procházka, která začíná u návštěvnického střediska, vede dolů k pobřeží, potom se táhne dál k nádherných útesům s oranžovým pruhem, jenž způsobila vrstva zvětraliny na bazaltovém proudu. Bohužel až na konec se dojít nedá, neboť je cesta kvůli sesuvům uzavřena a tak se můžeme vrátit zpátky k rozcestí, kde se vydáme nahoru a podíváme se na Obrův chodník shora.
Od roku 1986 je místo zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO.

Bushmill

Městečko s nejstarší palírnou whisky na světě, díky níž se sem sjíždí obrovské množství návštěvníků. Pro více informací o výrobě navštivte zajímavě zpracované stránky www.bushmills.com.

Dunluce Castle

Kouzelné trosky impozantního hradu postaveného na srázných útesech. Díky silné bouři přišel o kuchyň a postrádá dokonce střechu. Nejkrásnější výhled na trosky je na konci ohraničené pastviny pro krávy. Pokud se podíváte nalevo, uvidíte nádherné skalnaté formace White Rocks.

White Rocks

Na pláži východně od městečka Portrush se nacházejí křídové útesy. Křída je velmi čistá forma vápence datovaná do doby 135 - 65 milionů let. Vzhledem k tomu, že skály byly dlouhou dobu pod mořskou hladinou, při jejich bližším prozkoumání můžete vidět fosílie. Zdejší pláž se pyšní statutem Blue Flag.

Mussenden Temple

Rotunda s kopulí postavená roku 1785 na mořském útesu nad nejdelší irskou písečnou pláží Benone Strand. Ke kopuli se dostaneme, projdeme-li barevnou zahradou, jež byla součástí panství Downhill, majetku protestantského biskupa. Dále zde můžete vidět pozůstatky vyhořelého Downhill House, Belvedere, Mauzoleum a biskupskou bránu.

Magilligan Point

Místo, kde mi nebylo zrovna příjemně. Po pravé straně silnice se totiž nachází věznice. Je proslulé písečnými dunami a vzácnými druhy korýšů, měkkýšů a mořských ptáků. Nachází se zde Martello Tower, mohutná kruhová zděná tvrz.

Doprava

Z Dublinu do Belfastu trvá cesta 2 hodiny, do Cushendallu přes Ballymenu dorazíte za další hodinu. Nemám žádné zkušenosti ani zprávy o tom, že by se někdo snažil absolvovat cestu na sever autobusem. Nejlepší variantou je půjčení auta poskytujícího absolutní svobodu rozhodování.

Katekat

počet komentářů: 6 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně