Hlavní strana » Kultura » Milan Kundera podruhé

Milan Kundera podruhé

01. 12. 2006 | Jana Strýčková | 4898 přečtení | počet komentářů: 1

Nedávno jsem prosila jménem známého (pana  Michala Boleslava Měchury) o článek na téma Nesnesitelná lehkost bytí. Článek se objeví v lednu v irském časopise a já děkuji za vaše připomínky, otázky, návrhy  a dokonce i texty. Knihu "The Unbearable Lightness of Being" jsem v angličtině poprvé zahlídla tady v Dublinu, četl si ji jeden mladík v Luasce. Podruhé ji z tašky vytáhla irská slečna, které jsem dávala peníze na charitu a rozpovídaly jsme se spolu. Je vidět, že Kunderu a jeho dílo tady znají, takže neváhám uveřejnit  zde na irských stránkách jeden z vašich textů. Je od pana Ing. Chasáka. Díky :-)

Nesnesitelná lehkost bytí

Když jsem hledal v Malé československé encyklopedii v VI. svazku vydaném nakladatelstvím ACADEMIA v roce 1986 v Praze jméno MILAN KUNDERA, nebylo tam uvedeno. Jméno jeho otce Ludvíka Kundery, zasloužilého umělce a nositele Řádu práce, významného klavíristy a pedagoga, rektora tam ale je. Stejně tak jména dalších průměrných osob bývalého Československa.

V Encyklopedickém slovníku vydaného v roce 1993 nakladatelstvím Odeon naopak otec Ludvík chybí. U syna MILANA je uvedeno, že se jedná o českého spisovatele, který od roku 1975 žije ve Francii. Následuje výčet jeho veršů, esejů a próz. A jsou tam také uvedena jména dalších průměrných osob bývalého Československa.

I tato ukázka českého přístupu k historii vypovídá o české rozkolísanosti, vždy od zdi ke zdi. Proto se ani nemůžeme divit, že román Nesnesitelná lehkost bytí vychází v Česku až nyní. A to přesto, že slavný román vyšel poprvé ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Například do angličtiny byl román přeložen pod názvem The Unbearable Lightness of Being už před 22 lety.

Člověk nenachází v knize spoustu vlastních prožitků té doby, přesto jej však zajímá jak to viděl někdo jiný a tak se kniha na pultech knihkupectví neohřála ani 14 dní a to při ceně 350 Kč!

Nakladatelství Atlantis, které vydalo první českou oficiální verzi a dle Kundery i definitivní však podcenilo výši nákladu a žádostiví čtenáři marně atakují prodejny knih. Román v současné době není k dostání. Opatrnost s jakou přistoupil nakladatel k vydání knihy hraničí s naivitou a velkou opatrností.
Poptávka ve velkém převyšuje nabídku a snad jen v některých menších městech lze Nesnesitelnou lehkost bytí sehnat. Přesto však nakladatel slibuje, že dotisky budou hotovy do konce listopadu nebo začátku prosince. Problém ještě samozřejmě může nastat v tiskárně.

Proč vychází kniha až tak pozdě? Vztah Milana Kundery k Čechům je poněkud nestandardní. Dokonce se prezentovalo, že Kundera nemá zájem o vydání svých románů v Česku. I když koloval pirátský překlad Nesnesitelnosti s poznámkou, že překladatelem je sám Kundera. Problém však určitě není ve vztahu českých čtenářů ke spisovateli, ale problematický je vztah českých literárních kritiků ke Kunderovi.

Určitě nepřispělo ani jejich vyjádření, že Nesnesitelná lehkost bytí je neaktuální, zastaralý román. Čtenáři však sami ohodnotili knihu svým zájmem, který (při dobře zpracovaném průzkumu) se dal jistě očekávat.

Milan Kundera je celosvětově uznávaný spisovatel a to nejen v Evropě , ale také v Číně, Japonsku i USA. Je pro něj jistě zadostiučením a také pro jeho české čtenáře, že i toto jeho dílo je konečně přístupné v mateřském jazyku a vydané moravským nakladatelstvím.

Autor: J. Chasák

Jana Strýčková

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně