Hlavní strana » Památky » Monasterboice

Monasterboice

Klášter Monasterboice byl založen Sv. Buitem Mc. Bronachem v 2. polovině 5. století. Stala se centrem učení a vzdělanosti v 10. a 11. století. Jeho kulatá věž, kde byly umístěny knihy a poklady mnichů, byly spáleny na začátku 12. století a po roce 1122 pravděpodobně mniši opatství opustili. Klášter se stal samostatnou farou.

Stejně tak zůstalo všech šest křížů v okolí kláštera – hřbitově. Kříž zvaný Muiredachův se dochoval skoro neponičený zato třetí kříž přežil pouze částečně.

Muriedachův kříž (10. století, výška: 7 metrů)

Tento kříž se skládá z podstavce ve tvaru malé komolé pyramidy s drobnými dekoracemi, „těla“, „hlavy“, „střechy“ a „rukou“.

Na kříži můžeme vidět velmi neobvyklé tvary spolu s Kristem oblečeného do roucha s dlouhými rukávy a skloněnou hlavou. Kristovy kotníky jsou ohnuté a na jeho chodidlech jsou vidět hřeby. Dvě hlavy na obou stranách od Krista představují pravděpodobně dva zloděje.

Pravá „ruka“ znázorňuje Jidášovo políbení a uvěznění Krista levá „ruka“ jeho zesměšňování. Dvě malé scény na obou stranách Krista jsou celkem běžné výjevy z života – dojení a stříhání ovcí. Toto souvisí s rannou křesťanskou představou o Kristu jako o božském pastevci. Scéna s dojením ukazuje na zázračné mléko Nebe, kterým krmil svojí Křesťanskou duši a stříhání na bezmeznou pokoru Trpícího Sluhy, který je jako stříhaná ovce v rukou hloupého pastevce.

Na těle kříže je znázorněna scéna ze Starého zákona s jeho významy. Pravá „ruka“ zobrazuje pád Simona – sporný příběh ilustrující triumf víry nad kacířstvím.

Samotný kříž je ozdoben výjevem ozbrojeného Krista mečem, štítem a kopím se skupinou mužů, pravděpodobně apoštolů. Pod tímto výjevem je příběh Židů se všemi útrapami. Tři židé se schovávají pod křídla velkého anděla, zatímco na ně doráží plameny. Tento příběh dává důraz na sílu božskou sílu vysvobození a symbolizuje Znovuzrození Krista.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně