Hlavní strana » Památky » Mt. Croach Patrick

Mt. Croach Patrick

Poblíž města Westport v provincii Mayo můžete navštívit vrchol – Horu Sv. Patrika, která se tyčí do výše 765 metrů a její křemencový vrchol sloužil mnoha obřadům ještě před příchodem křesťanství. Podle starých křesťanských příběhů Sv. Patrik navštívil svatou horu během oslav svátku Lunashad v roce 441 po Kristu a strávil zde 40 dní a 40 nocí během nichž bojoval s draky, hady a démonickými silami. Jestli jsou tyto příběhy pravdivé a jestli démonické síly a draci na hoře žili, můžeme vyložit buď jako obrazný a nebo literární význam.

Sv. Patrik nebyl původem Ir. Narodil se v Británii kolem roku 385 po Kristu. Byl chycen irskými námořníky, kteří drancovali skotské pobřeží a prodán do otroctví do Irska. Později ze zajetí utíká do Evropy, konkrétně do francouzského kláštera Sv. Martin v Tours, kde byl ustanoven knězem. Hluboce ovlivněn křesťanským misionářským úsilím tolik rozšířeném v 5. století, že se rozhodl vrátit do Irska vzdělat pohany a jejich Druidy. Po příjezdu do Irska roku 432 strávil přes 30 let cestováním po venkově a zakládáním křesťanských kostelů a církevních míst, které dřív sloužili Druidům. Patrik se po svém cestování usadil v městečku Glastonbury a pak zemřel ve věku 111 let.

Bylo velmi běžné, že křesťané na pohany pohlíželi jako na dílo ďábla. Od toho i legenda o Patrikovi vyhánějícím draky a démony ze svaté hory, která „znázorňuje“ obracení pohanských knězů na víru. K označování hory za svatou hrály pro fakty, že zde na vrcholu hory a poblíž vrcholu, byly objeveny pozůstatky neolitických uměleckých předmětů.

V 7. století se svatá hora stala nejdůležitějším poutním místem na celém ostrově. (Další je Station Island známý jako Sv. Patrick´s Purgatory v Lough Derg ve městě Sligo.) Až do roku 1113 se poutníci vydávali na cestu na horu v průběhu celého roku až do chvíle, kdy přišla ošklivá bouře a zahynulo při ní 30 lidí. Od té chvíle se poutníci vydávali k hoře pouze v období léta do posledního víkendu v měsíci červenci.

Je odhadnuto, že na horu vyšlo přes 1 milion poutníků ročně a v průběhu poslední červencové neděle asi 4000 lidí. Výstup na vrcholek podle křesťanské tradice má být pokáním a proto mnoho poutníků na horu vycházelo bosých nebo skoro po kolenou.

Její úspěšný výstup je odměna, vykoupení a oslava hojnosti života za náročný výstup. Tak jako se stalo na mnoha posvátných místech po Evropě tak křesťanství bortilo, potlačovalo a narušovalo lidskou přirozenost oslavovat život a krásu Země což plodilo pocity viny a strachu. Tato krásná posvátná hora však nepotvrzuje ani jedno z těchto představ naopak je místem, které si zaslouží díky a obdiv za svojí krásu.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně