Hlavní strana » Kultura » Muzeum a vězení stojí za návštěvu

Muzeum a vězení stojí za návštěvu

05. 11. 2006 | Jana Strýčková | 7933 přečtení | počet komentářů: 1

Léto je neodvratně pryč a dalších deset měsíců můžeme očekávat šero, déšť a vítr. Výlety se omezí na zastávku v útulné hospůdce na horkou whiskey. Hospoda ale není jediné místo, kde může člověk trávit deštivé víkendové odpoledne.Vězení Kilmainham

Pokud vás nezlákalo houbaření, tak i město nabízí řadu možností. Možná jste viděli film „In the name of father“, který se zabývá tématikou IRA a jehož děj se odehrává z většiny v KILMAINHAM JAIL. Toto vězení bylo postaveno v letech 1792-95 a dodnes působí jako šedá, masivní, strašidelná budova. Vězněna v něm byla řada slavných a dnes významných osob, vůdcové povstání (např. v roce 1916 Robert Emmet, Charles Parnell) ale až popravy politických vězňů se zapsaly ponejvíc do paměti Irů ve spojitosti s Kilmainhamským vězením. Prohlídka začíná výbornou a zajímavou audiovizuálním projekcí, prohlédnete si cely a místa, kde trpěli i nevinní lidé. Prohlídka končí na dvoře, kde v roce 1916 proběhlo 14 poprav politických vězňů. Vězení bylo uzavřeno v roce 1924 a dnes je otevřeno pro turistické prohlídky do 16.00 pondělí až sobota, do 17.00 v neděli. Z Aston Quay v centru vás tam zavezou busy č. 23, 51, 51A a 79. Více na www.dublinbus.ie.

Museum of Modern Arts

O kousek dál máte možnost spravit si náladu a pokochat se uměním. A to v Irish Museum of Modern Arts (na Military road, vstup zdarma). Stálou sbírku obohacují občasné výstavy umělců 20. století (autobus č. 24, 79 nebo 90 opět z Aston Quay).

Kousek od muzea se můžete projít v pěkném parku, který patří k objektu „Royal Hospital Kilmainham“. Nemocnice byla postavena v letech 1680-87 a stala se domovem vysloužilých vojáků a tuto roli plnila až do dob irské nezávislosti. V době, kdy byla tato budova postavena, patřila k jedněm z nejhezčích v celém Irsku. Budova je otevřena jen některé dny přes léto.

Zdroj: Ireland (Lonely Planet) a vlastní návštěva

Jana Strýčková

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

nabídka bydlení
Dobrý den,ráda bych se seznámila s někým ,kdo bydlí neb...

Diskusní fórum

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...

26.05. - Seznamka / Zoznamka
Zdravím všechny pozitivní lidičky :)
19.6. Odlétám na rok do Irs...

23.05. - Cork a okolí
Ahojte, nedávno jsme s přítelkyní dorazili do Corku (Macroom) a rádi byc...

23.05. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): niki tazz

caute vsem :) hledam kamarady,...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně