Hlavní strana » Tipy na výlety » Nespoutaná Connemara

Nespoutaná Connemara

30. 05. 2007 | Katekat | 17095 přečtení | počet komentářů: 1

Pojďte objevit kouzlo nespoutané connemarské krajiny, jeden z hlavních cílů všech milovníků outdooru. Jedná se o kraj hrabství Galway tvořený rašeliništi, vřesovišti, horami a členitým pobřežím bouřlivého Atlantiku s krásnými písečnými plážemi. Rozprostírá se od Killary Harbour, jediného irského fjordu, dolů k zátoce Kilkieran. Na západě je ohraničena hornatým pásmem Maumturks Mts. Dalším horským pásmem jsou známější Twelve Bens.

Clifden

Clifden - správní středisko Connemary a ideální výchozí bod pro výlety do okolí. Rozkošné městečko chráněné pohořím Twelve Bens zaujme barevnými domky a rušným náměstím, na které shlížejí dvě kostelní věže. Jedna z věží patří protestantskému kostelu, který uchovává kopii kříže z Congu, jehož originál lze spatřit v Národním muzeu v Dublinu. V sezoně je zcela obklopené motorkáři, turisty a energickými americkými cykloturisty.

Jak jsem uvedla výše, město je ideálním východiskem pro výlety do okolí, vydejte se směrem na jih po silnici R341. Kousek za městem uvidíte ceduli na Alcock and Brown Memorial. Památník byl postaven míli a půl od místa, kde roku 1919 přistáli po prvním nonstop letu přes Atlantik piloti Alcock a Brown. Je odtud krásný výhled na Clifden chráněný pohořím a bystré oko zahlédne Marconiho bezdrátovou stanici, která si v roce 1907 vyměňovala první transatlantické zprávy s Novým Skotskem. Kousek dál před městem Ballyconneely můžete odbočit na krásnou pláž Coral Strand Beach. Určitě si jí projděte. Popojeďte i dál za město Ballyconneely, opět odbočte vpravo a zde najdete další písečné pláže. Na jedné z nich jsme spali a když jsme se ráno probudili, kochali jsme se nádherným východem slunce. Na západě? Ano, vzhledem k tomu, že naše pláž byla stočená na východ. Určitě si nechte chvilku a podívejte se na Slyne Head Lighthouse. Pokračujeme-li dále nemůžeme si nevšimnout bažinaté krajiny, která se rozprostírá od Clifdenu až po Roundstone. Pokud v Ballyconneely odbočíte vlevo,můžete si projet Bog Road, která vede středem bažinaté oblasti.

Roundstone

Roundstone - malebná vesnička proslula zejména dílnou, kde se pravděpodobně vyrobili nejstarší bodhrány. Tradiční nástroj, bubínek potažený kozinkou, do kterého se bubnuje paličkou. V dílně si můžete vybrat z ohromného množství bubínků, dozvíte se tu o jejich výrobě a můžete pozorovat řemeslníky při práci. Obchod s dílnou se nachází v parku Michaela Kileena, cca 5 min chůze od centra. Park vznikl na půdě starého františkánského opatství z roku 1835, které bylo v polovině 70. let 20. stol. opuštěno. Půdu zakoupila společnost I.D.A. a nechala opatství až na věž a okolní zdi zbořit, aby na jeho místě postavila několik řemeslnických dílen. Městečko je i hostitelem regaty tradičních galwayských hookerů, která se letos koná ve dnech 21. a 22. července 2007.

Z Roundstone se pak můžete vydat po mé nejoblíbenější vyhlídkové silnici R344 do Kylemore Abbey. Silnice poskytuje nezapomenutelné výhledy na jezera obklopená horami.

Kylemore Abbey

Romantický neogotický hrad opatřený cimbuřím se nachází na břehu jezera Kylemore. Nechal ho postavit Mitchell Henry jako dar pro svou drahocennou choť. Po smrti ženy hrad opustil a prodal. Během první světové války se zde usídlily benediktýnky a od té doby slouží hrad jako klášter. Dnes je zde internátní dívčí škola, takže opatství je přístupné pouze v přízemí. Klidně vynechte návštěvu interiéru a udělejte si malou procházku k malému gotickému kostelu postavenému na památku zesnulé choti a k mauzoleu.

A konečně se vydejte do národního parku, kde si můžete protáhnout tělo.

Connemara National Park

Jeden ze šesti irských národních parků byl otevřen pro veřejnost roku 1980 a rozkládá se na cca 2 tisících hektarech zahrnujících čtyři hory pohoří Twelve Bens, včetně nejvyššího – Benbaunu (729 m), bažiny, louky, pastviny, vřesoviště, rašeliniště a lesy. Středem parku protéká řeka Polladirk. Pokud byste chtěli podniknout túru do hor, mám pro vás tip, ale o tom až v dalším článku. V parku jsou dobře značené stezky a určitě si je všechny projděte, protože zdejší příroda je nádherná. Po jedné z nich můžete vystoupat i na nenáročný kopec Diamond Hill (512 m), z něhož je ohromující výhled na oceán, jezero Kylemore a opatství a na pohoří Twelve Bens. Park vítá návštěvníky po celý rok a je zdarma. Platí se pouze do návštěvnického střediska, které je v provozu od března do října. Je zde tradiční audiovizuální projekce a výstava o vývoji oblasti, původním využití, fauně a flóře. Já zde mohu vypsat, jakou faunu a floru zde můžete vidět (při troše štěstí).

Ptáci: linduška luční, skřivan, bramborníček černohlavý, pěnkava, vrána obecná, střízlík obecný, červenka, poštolka, krahujec, ostříž, sokol, sluka, špaček, drozd zpěvný a drozd brávník, drozd cvrčala (=cvrčala obecná), drozd kvíčala (=kvíčala obecná)

Savci: jezevec, vydra, myš polní, králík, liška, hranostaj, rejsek, netopýr (v noci), kuna lesní, norek, jelen lesní, connemarský poník

Hmyz: moli, můry, motýli, vážky

Flora: rosnatka, tučnice, plavuň vidlačka, všivec hajní, bavlník bažinatý, vítod obecný, voskovník obecný, orchidej, rašeliník, mech, lišejník, vřes, rozchodník růžový, lomikámen, bradáček srdčitý, šťovík
Jestli jste z těch názvů zmatení, nebuďte, prostě si užívejte procházku v NP a kochejte se krásou a rozmanitostí přírodních krás.

Nakonec na vás čeká oddechová projížďka na vyhlídkové silnici.

Sky Road

Okružní silnice severně nad Clifdenem poskytuje nezapomenutelnou podívanou na oceán. Asi km od města lze vystoupit na Monument Hill, ze kterého je úžasný výhled na město. Dále po trase můžete přímo u silnice spatřit trávou prorostlé trosky neogotického hradu. Dá se k němu dojít pěšky, pokud zaparkujete před působivou vstupní branou.

Doprava

Do Clifdenu se dostanete pohodlně z Galway po silnici N59. Odtud pak můžete podnikat výlety do okolí třeba po R341 do Roundstone, nebo po známé N59 do NP a Kylemore Abbey.

Pro dobrodruhy

Je vám spaní pod širákem blízké? Pak mám pro vás tipy, kde se dá nerušeně přespat. Několik krásných míst poskytuje oblast u Ballyconneely, odkud můžete dojet na klidné písečné pláže. Ta v zátoce Ballyconneely je stočená směrem na východ a tak se ráno můžete kochat barevným východem slunce.
Další místo se nachází u potápěčské základny Renvyle, ale je zde přes noc docela plno.

Pro sportovce

Connemara je rájem milovníků outdooru. Turistika, cykloturistika, projížďky na koních nebo connemarštích ponících, procházky po plážích při krásném mořském pobřeží nebo naopak túra do hor v pohoří Twelve Bens. Pro zájemce o potápění se zde nachází základna Scuba Dive West v Renvyle.

Katekat

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně