Hlavní strana » Aktuálně z Irska » New Communities – setkání

New Communities – setkání

01. 06. 2007 | Jana Strýčková | 8037 přečtení | počet komentářů: 0

Dne 31. května 2007 proběhlo tradiční setkání dublinské Gardy, městského úřadu a zaujatých občanů na stanici Store street v centru města. Tato setkání se konají vždy jednou za tři měsíce a tohle bylo pro nás (cizince žijící v Irsku) zajímavé právě tím, že téma setkání  znělo „new communities“. Na těchto setkáních můžeme vyslovit své problémy a stížnosti, na které musí Garda nebo představitel z městského úřadu buď přímo odpovědět či se jimi zabývat do dalšího setkání.

An Garda Síochána

Setkání se zúčastnili policisté ze tří městských distriktů a každý představitel stručně popsal práci, problémy a společné akce s lidmi z nových komunit – tedy s cizinci různých národností.

Garda (www.garda.ie) se aktivně snaží zapojit a pomáhat novým komunitám v Irsku, nově nastupujícím členům Gardy se dostává speciálního výcviku k jednání s etnicky odlišnými přistěhovalci. Garda doporučuje hlásit všechny rasově motivované trestné činy.

V současné době se jedná o zřízení telefonní linky pro pomoc cizincům v několika jazycích, místní Garda se snaží radit a pomáhat novým komunitám v Irsku. Za poslední tři měsíce proběhlo několik sportovních a společenských akcí. Já osobně jsem se zúčastnila jen setkání v hotelu Park Inn na Smithfieldu, kde probíhal den proti rasismu. Akci pomáhala organizovat Garda ze stanice Bridewell, zúčastnilo se jí asi 170 lidí ze třiceti různých zemí, v příjemné atmosféře se debatovalo, zpívalo a tančilo, a k ochutnání bylo skvělé jídlo z různých zemí.

City Council

Představitel městského úřadu (www.dublincity.ie) připomněl tzv: “Open door policy“ , tedy to, že zde jsou pro občany. Jak pro Iry tak pro cizince. Parky, dětská hřiště a jiné prostory mají být k využití všem atd…

National Fraud Investigation

Jeden ze členů National Fraud Investigation (sídlo na Harcourt street) vedl přednášku s prezentací právě o tom, jak se nestát obětí podvodu (šeky, kreditní karty a hlavně co teď letí jsou skenovací přístroje na výběrových bankomatech).

Kam si zajít pro informace?

Na závěr měla přednášku představitelka Citizen information service (www.citizensinformation.ie). Kanceláře na 241 místech po celém Irsku řeší problémy všech občanů (údajně až 70 procent jejich klientů tvoří právě cizinci, kteří mají větší problémy zorientovat se v irských zákonech a systému celkově).

Citizens informaton je nezávislá společnost, která nemá nic společného vládou, nabízí důvěrně a zdarma pomoc všem občanům. Ve městě mají několik poboček, nejznámější je asi na O´Connell street, jednou měsíčně tam mají zdarma právníka pro cizince, ale i ostatní pobočky nabízí různé formy pomoci- jak právnické rady, tak i vysvětlení systému zdravotního, školství, rodinných přídavků, pomoc při jednání se zaměstnavetelem(např. pokud nedostáváte proplacenou dovolenou) či jakékoliv jiné problémy.

Nezapomeňte, že je zde pro Vás Velvyslanectví ČR v Dublinu 4, kde Vám můžou poradit.

Jaké máte problémy v Irsku? Sháníte marně nějaké informace? Nebo naopak, máte nějaké informace, které by mohly zajímat ostatní Čechy a Češky? Podělte se, prosím. (Jana.Stryckova@irsko-aktualne.cz)  

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně