Hlavní strana » Aktuálně z Irska » O čem se mluví

O čem se mluví

04. 08. 2009 | Jana Strýčková | 5306 přečtení | počet komentářů: 0

Slovo "recession" označující ekonomickou krizi se vžilo do běžného jazyka všech irských obyvatel a vypadá to, že jen tak rychle nezmizí. Nově se vžil pojem "to be on dole" a taky "swine flu". Podpora v nezaměstnanosti a prasečí chřipka se rychle staly středem zpráv a nekonečných debat. RyanAir ruší 200 leteckých spojů z a do Irska – prý kvůli extra deseti eurovému "turistickému poplatku" irské vládě a švédská hvězda IKEA otevřela svou první pobočku v Irsku. V říjnu čeká na irské obyvatele druhé referendum na téma Lisabonská smlouva. Nezapomněla jsem ani na U2, kteří odehráli tři fantastické 360° koncerty v Croke parku. Prostě, pořád se něco děje...

Prasečí chřipka

Existují různé statistiky o počtu nákaz prasečí chřipkou v Irsku. Potvrzených případů je zatím kolem 500 ale odhad podle HSA je až trojnásobný. Dva lidé nakaženi prasečí chřipkou jsou v kritickém stavu, z toho jeden je Slovák, který od minulého týdne bojuje na jednotce intenzivní péče v St. James hospital v Dublinu.

Třicetiletý muž z Bratislavy žijící v Irsku má oboustranný zápal plic a selhávají mu ledviny.
Problémy s dýcháním, kvůli kterým byl do nemocnice převezen, mohou souviset s astmatem, jímž Slovák v mírné formě trpí.

Rizikovou skupinou prasečí chřipky jsou lidé, kteří trpí astmatem nebo mají alergie. Podle informací na internetu je na Slovensku zatím 32 případů onemocnění a v Česku je 63 potvrzených případů této chřipky.

Odborníci varují, že druhá a mnohem agresivnější vlna může přijít na podzim. Irsko samotné nevyrábí protilátky ale objednalo již téměř 7 milionů vakcín pro své obyvatele. HSA zatím slibuje, že očkování proti chřipce bude zdarma pro všechny v Irsku a uvádí termín říjen 2009 pro první vlnu očkování.

Chřipkový vir A(H1N1) se už rozšířil do 160 zemí světa. Podlehlo mu přes 800 lidí. V Evropě je nejvíce postižená Velká Británie, která eviduje 29 úmrtí spojených s prasečí chřipkou. Jediná rada od irské HSA je dodržovat hygienu, často si umývat ruce, používat papírové kapesníky a při podezření na nakažení (projevuje se jako obyčejná chřipka -únava, nachlazení, horečka, kašel, vysoká teplota) nevycházet ven, kontaktovat telefonem svého lékaře a léčit se doma běžnými léky proti chřipce.

Ikea

Na otevření Ikei čekalo mnoho lidí. A to ne jen obrazně ale i doslova. Levný nábytek objevili Irové na svých dovolenkách po Evropě či při nákupech v levnějším Severním Irsku. V pondělí 27. 7. 2009 se již časně zrána sešly stovky nedočkavých zákazníků před novou Ikeou v dublinském Ballymunu. Během první hodiny v nově otevřeném obchodě - recese nerecese - zavítalo do Ikei na 3000 zákazníků. Před obchodem o rozloze 31 500 čtverečných metrů může parkovat 1 850 aut. Parkovné činí €3 mezi 16:00 a 20:00 ve všední dny. Dublinský autobus 13/a vás tam také sveze a během pár týdnů bude další možností autobus č. 140. Zatím jen z doslechu jsem slyšela chválu na laciné bistro a na tradiční švédské "meatballs".

Druhé kolo Lisabonské smlouvy

Irové oznámili datum druhého referenda o Lisabonské smlouvě. O jejím osudu rozhodnou 2. října, oznámil premiér Brian Cowen. Irové loni v červnu v prvním referendu reformní smlouvu odmítli. Kromě nich ji zatím neschválily další tři ze 27 zemí Unie - Německo, Polsko a Česko. Lídři Evropské unie schválili dohodou ohledně záruk pro Irsko, jimiž Dublin podmiňuje uspořádání nového referenda o Lisabonské smlouvě. Základem dlouhodobých jednání o zárukách pro Dublin je skutečnost, že Irové loni v červnu v referendu odmítli lisabonskou smlouvu, která chce reformovat fungování evropské sedmadvacítky. EU jim pak ve snaze přimět je k uspořádání nového referenda slíbila určité záruky, podle nichž smlouva nepřinese Irsku změny v několika oblastech, jako jsou tradiční irská neutralita či národní svrchovanost nad daněmi nebo potraty.

U2

U2 odehráli tř skvělé koncerty a byl zážitek zaskákat si spolu s 80 000 fanouškama v Croke Parku. Skvělá muzika a parádní atmosféra. Jen severo-dublinští rezidenti trošku protestovali. Hlavně kvůli rozhodnutí managementu Croke Parku a Dublinského městského úřadu povolit práci 44 hodin v kuse na rozložení 360° pódia a přípravu hřiště na nedělní GAA zápas a opětovné složení pódia na pondělní koncert – asi těch fanoušků, jak hudebních, tak sportovních, a toho hluku, odpadků a policie v okolí, bylo trochu moc.

Nezaměstnanost a krize

Kolik firem již zavřelo a kolik lidí již přišlo o práci? Již otevřeně se mluví o možnosti snížení minimální mzdy (nyní 8.65 euro za hodinu) a o snížení státních příspěvků včetně podpory v nezaměstnanosti (nyní 204 euro týdně). Spousta Čechů a Slováků zjistila, že nemá nárok na podporu a odjíždí, někteří využívají možnosti převést si podporu na období 3 měsíců do své země. Ti, kteří pracují, využívají poklesu cen – ceny nemovitostí jdou dolů a s nimi i ceny nájmů. Jídlo, oblečení, cestování, služby – ve všech odvětvích jsou vidět slevy - všude samé "sales, offers, specials".

V březnu dosáhla nezaměstnanost 11 procent a 21 % se týká nezaměstnanosti u mladých lidí. Přes 400 tisíc lidí nyní pobírá podporu a míra nezaměstnanosti dosáhla 11.8 %. Přes 105 tisíc lidí se přihlásilo na social welfare od začátku tohoto roku. Očekávaná míra nezaměstnanosti na příští rok je až 17 %.

Česko-slovensko-irské Lištičky budou soutěžit na filmovém festivale v Benátkách

Česko-slovensko-irský film Lištičky, debut režisérky Miry Fornay, která studovala režii na pražské FAMU, se probojoval na mezinárodní filmový festival v Benátkách. Hlavní hrdinkou Lištiček je Slovenka Alžběta, která se snaží najít nový domov v Irsku. Chce si tam najít muže, částečně proto, že její skutečný domov na východním Slovensku bude brzo srovnaný se zemí, aby se tam mohla stavět nová dálnice. Sestra Martina se jí snaží v Irsku pomoci. Alžběta však její pomoc odmítá. Zdá se, že žárlí na zdánlivě bezstarostný, lepší život Martiny. Mezi oběma sestrami je napětí. Alžběta se rozhodne zůstat na vlastní pěst v Dublinu. Seznamuje se s podivnou osůbkou Zuzanou, která Alžbětu mění. Postupně se odhaluje, že každá z postav má nějaké nepěkné tajemství z minulosti. Čeští diváci film uvidí až 17. září, kdy má distribuční premiéru.

Zdroj: idnes.cz, novinky.cz, Irishtimes.ie

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně