Hlavní strana » Kultura » Ostrava se kvůli irskému festivalu už po desáté oblékne do zelené

Ostrava se kvůli irskému festivalu už po desáté oblékne do zelené

14. 03. 2014 | Redakce Irsko Aktuálně | 7141 přečtení | počet komentářů: 0

Už podesáté se Ostrava kvůli Irskému kulturnímu festivalu oblékne do zelené barvy. Během posledního březnového týdne milovníky kultury ostrovního státu čekají koncerty, přednášky, projekce či divadelní představení. K oslavám dne Svatého Patrika se připojí i ostravská radnice, která bude celý týden nasvícena zelenou barvou. Na většinu akcí spojených s oslavou všeho irského je již tradičně vstup zdarma.

"Velvyslankyně Irska v Česku se obrátila na ostravský magistrát s prosbou, zda by se město nepřipojilo k oslavám Svatého Patrika toto formou. Vedení radnice jí vyhovělo. Věž magistrátní budovy bude zelenými světly nasvícena přímo 17. března a pak během celého našeho festivalu," řekl pořadatel Irského kulturního festivalu Jason Fitzgerald.

Festival začne 24. března týdnem irské gastronomie v hotelu Brioni a přednáškou kritika a publicisty Martina Jirouška o úspěšném irském režisérovi Neilovi Jordanovi v kavárně Sádrový ježek. Oficiálně ale festival zahájí o den později divadelní představení Mrzák inishmaanský v Divadle Petra Bezruče. "Divadlo se součástí festivalu letos stalo poprvé. Jsme moc rádi za spolupráci s týmem v Divadle Petra Bezruče. Věříme, že v budoucnu se ještě rozroste," doplnil Fitzgerald.

Hlavní hudební hvězdou, která vystoupí na závěrečném šestihodinovém koncertě v Bonver Aréně, pak bude úspěšná irská kapela Hermitage Green. Informace o programu zájemci najdou na www.irishculturalfestival.com. Vstup na akci je zdarma.

"Jsem moc rád, že se nám podařilo tuto kapelu do Ostravy dostat. V Irsku je nyní na vrcholu popularity. Její oblíbenost se dá přirovnat k českým Kryštofům," řekl pořadatel festivalu, rodilý Ir žijící v Ostravě Jason Fitzgerald.

Dodal, že velký koncert se stejně jako v minulých letech uskuteční v Bonver Aréně 29. března. Kromě Hermitage Green se na něm představí dalších šest kapel hrajících irskou hudbu či pocházejících z tohoto ostrovního státu. Jako vždy bude vstup na akci zdarma. "Zájem lidí každoročně roste. Kapacita haly je ale omezená. Proto by lidé měli raději dorazit dříve, aby měli jistotu, že se na koncert dostanou," vysvětlil pořadatel.

Kromě Hermitage Green, kteří zahrají ve sportovní hale i ve Stodolní ulici, přijede také rocková kapela Selfish Murphy z rumunské Transylvánie, která je silně ovlivněná tradiční irskou kulturou, nebo irští Idle Live. Přijedou i irští The Presidents, kteří v Ostravě koncertovali už dvakrát, a také brněnská skupina Dálach.

Kapela Hermitage Green vznikla v roce 2010 a začala nejprve spontánními jam session mezi přáteli, záhy ale získala spoustu fanoušků nejenom v Irsku, ale také ve Spojeném království, Francii, Jihoafrické republice, USA a vyprodala i velké australské turné.

V září 2012 kapela vydala EP The Gathering, které se okamžitě vyhouplo na první místo žebříčku iTunes. Kapela předskakovala slavným Mumford and Sons a nyní se připravuje na společné turné s legendárními The Pogues. V minulém roce Hermitage Green vydali koncertní album Live at Whelans, které vzniklo během jejich vyprodaných vystoupení v Dublinu.

Program Irského kulturního festivalu

Týden irské kuchyně v hotelu Brioni, od 24. do 28. března

Během degustačního týdne nabídneme hostům ochutnávku tradičního irského jídla, které bude podáváno v hotelu Brioni během obědového času. Výběr z tradičních Irských receptů bude zahrnovat Chowder z mořských plodů, Irský jehněčí Stew, a klasické Beef & Guinness casserole nebo Sherry Triggle nebo Baileys Cheese cake.

Týden irské literatury a filmu, vstup zdarma

Oslava citu irské kinematografie včetně uvedení dobře známých a nejlépe oceňovaných irských filmových počinů. To nejlepší z Irské literatury bude představeno ve dvou unikátních prezentacích v kavárně Sádrový ježek během celého festivalového týdne.

24. března, 18:00 – kavárna Sádrový ježek, Janáčkova ulice
Neil Jordan, Bláznivý svět osamělého Malého řezníka, Irsko 1997

27. března, 18:00 – kavárna Sádrový ježek, Janáčkova ulice
Lesbická upírka potkává Drákulu

Živá hudba na Stodolní ulici, od 24. do 28. března, vstup zdarma

Během týdne Irského kulturního festivalu bude každý večer v BERNIE´S Irish Pub i v mnoha jiných restauracích a klubech hrát živá irská hudba. Návštěvníci tak mohou ochutnat to, co bude připraveno na závěrečný MEGA KONCERT v sobotu večer.

Představení v divadle Petra Bezruče, 25. března

Desátý ročník Irského kulturního festivalu letos poprvé nabídne i divadlo. Divadla Petra Bezruče v rámci této tradiční a oblíbené akce odehraje 25. března představení Mrzák inishmaanský.

MEGA koncert v Bonver aréně, sobota 29. března, vstup zdarma

Stejně jako v předchozích letech nabídne MEGA KONCERT kompletní průřez irskou hudbou od typických irských “odrhovaček” přes tradiční balady až po "celtic rock". Koncert bude začínat od 18.00 hodin a bude trvat až do půlnoci.

foto: irishculturalfestival.com

Redakce Irsko Aktuálně

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně