Hlavní strana » Tipy na výlety » Po stopách prvních křesťanů v Irsku

Po stopách prvních křesťanů v Irsku

21. 12. 2011 | PR článek | 9895 přečtení

Irsko mělo již v raném středověku obrovský význam pro celé křesťanství. Irští mniši putovali po tehdy ještě barbarské Evropě a šířili svou víru. Iroskotská misie se jako první dostala i na naše území. S jejím působením se pojí vznik některých významných evropských klášterů i šíření vzdělání a počátky užívání písma mezi evropskými pohanskými národy.

Ještě před samotným vznikem misie se však muselo křesťanství pevně usídlit v samotném Irsku, smaragdové domovině Keltů. O to se zasadil, alespoň podle legend, sv. Patrik, druhý irský biskup a patron země. Prvním byl biskup Palladius, jeho méně známý, ale stejně významný předchůdce.
Kromě nesmazatelných stop na kontinentální Evropě, najdeme samozřejmě mnoho památek po celém Irsku. Známé jsou zejména typické keltské kříže, zajímavá a svým způsobem drsně krásná je i architektura sakrálních staveb. Při návštěvě Irska je rozhodně nemůžete minout.

Cesta po památkách

Každý klášter, kostel nebo kaple v Irsku má za sebou bohatou historii. Kdybychom se snažili obsáhnout byť jen pětinu z nich, padlo by tisíce slov. Pojďme si raději představit alespoň čtyři památky z počátků křesťanství, jež jsme při svých cestách navštívili a které vám chceme doporučit. Ať již cestujete na vlastní pěst, nebo máte raději poznávací zájezdy, určitě alespoň na jednu z nich narazíte.

Dorazili jste do Dublinu? Seznámíme vás s památkami pár kilometrů od něj i na nejvzdálenějším pobřeží.

Klášter Glendalough

Nejblíže k Dublinu se nachází raně středověké klášterní osídlení. Leží v národním parku Wicklow Mountains, jednom z nejvyšších pohoří v zemi, o jehož divokém rázu i nevšední kráse básnil Thomas Moore.

Klášter založil v 6. století sv. Kevin, po původní výstavbě však zbyly jen ruiny. Stavby, které můžete v současnosti vidět, pochází převážně z 10.–12. století. V areálu kláštera jsou dva kostely, hřbitov a 33 metrů vysoká kulatá věž, do které se v případě ohrožení stahovali lidé z celé vesnice. Neměla dveře, dovnitř se lezlo oknem po provazovém žebříku.

Klášter Clonmacnoise

Druhým místem, které rozhodně stojí za návštěvu a leží přitom na poměrně příjemné dojezdové vzdálenosti od Dublinu, je klášter Clonmacnoise.

Jedná se pravděpodobně o vůbec nejdůležitější klášterní areál v Irsku, v 6. století se z něj totiž začalo šířit křesťanství dál, do všech koutů země. Stal se sídlem vzdělání i bezpečným útočištěm pro mnichy z celé v Evropy již v samotných počátcích své existence i později, kdy zbytek Evropy tonul v hlubokém temnu.

Založil ho sv. Ciarán v roce 548 společně s gaelským králem uprostřed překrásné přírody nad řekou Shannon. Do současnosti zůstalo zachováno, navzdory nájezdům vikingů a Keltů, několik kostelíků, kulatých věží, keltských křížů a hrobů.

V areálu můžete navštívit také malé muzeum, ve kterém naleznete sbírku náhrobních kamenů s propracovanou ornamentální výzdobou, tak typickou právě pro starou irskou kulturu.

Gallarus Oratory

Cesta z Dublinu ke Gallarus Oratory se sice nedá pojmout jako nenáročný jednodenní výlet, za návštěvu však tato unikátní architektonická památka jistě stojí. Leží v přístavní zátoce na poloostrově Dingle, který vybíhá z jihozápadního pobřeží Irska.

Malá kaple má tvar převráceného člunu a je postavena metodou na sucho kladených plochých kamenů do tvaru klenby. Ve východní zdi je umístěné jediné okno a v západní zasazený portál sloužící jako vchod. Místní legenda praví, že pokud člověk vyleze z kaple ven oknem, jeho duše bude očištěna od všech hříchů.

Kilmalkedar Church

Abyste neměli pocit, že do vzdáleného koutu Irska jedete jen kvůli jediné památce, na poloostrově Dingle stojí také Kilmalkedar Church. Tento kostel z 12. století má čtvercový půdorys, byl postaven v irském románském stylu a architektonicky navazuje na Gallarus Oratory. Bohužel se dochovaly pouze trosky.

Zajímavé je, že na hřbitově v jeho blízkosti můžete nalézt pospolu volně stojící pohanské kameny, tzv. monolity, keltský kříž i sluneční hodiny.

Jaké bylo Irsko v dávných dobách, takové je i dnes

Poloostrov Dingle není příliš rušným místem, stejně jako západní pobřeží tak nějak všeobecně. Jen zřídka tu narazíte na celý poznávací zájezd. Irsko má mnoho turistických lákadel, která lidi táhnou spíš do středozemí či na východ. Jestliže si však chcete užít Irsko v plné svojí kráse, nespoutané a drsné, zamiřte právě sem. Poznáte svět, kde křesťanství, ještě stále v plenkách, dokázalo mírovou cestou zapustit kořeny i do tak nezkrotné země.

1. foto: Václav Bernard – www.bernards.cz; 2. a 3. foto: CK MUNDO – www.mundo.cz

PR článek


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně