Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Politický koutek (politika vážně i nevážně…)

Politický koutek (politika vážně i nevážně…)

24. 04. 2007 | Jana Strýčková | 10124 přečtení | počet komentářů: 0

Noviny, televizní zprávy a billboardy  - najednou je to všude samý usměvavý politik. V létě se budou konat parlamentní volby a tak mě napadlo, že politiku jsme tady ještě nerozebírali. Jak funguje politika v Irsku a kdo je kdo? Plus pár drbů navíc...

Všeobecné informace

Irsko dosáhlo nezávislosti v roce 1922. Ústava z roku 1937 a Zákon o republice Irsko z roku 1948 zpřetrhaly poslední formální svazky Irska s Británií. Irsko zůstalo v průběhu druhé světové války neutrální a není členem žádného vojenského svazku.
Irsko je parlamentní demokracií. Irská ústava stanovuje formu vlády a definuje pravomoci a funkce prezidenta, obou komor Oireachtas (Parlamentu) a vlády.

Prezidentka s třemi dětmi

Hlavou státu je prezident. V případě, že se o úřad prezidenta uchází více než jeden uchazeč, je prezident volen přímým lidovým hlasováním. Prezidentka Mary McAleesová byla do svého úřadu zvolena v listopadu 1997 na období sedmi let a v říjnu 2004 byla znovu zvolena.

Mary McAleesová je již osmým prezidentem, ale je prvním prezidentem, který pochází ze Severního Irska. Narodila se 27. června 1951 v Belfastu, je vdaná za účetního a zubaře Martina McAleese, se kterým má tři děti, holčičku Emmu a dvojčata Justina a SaraMai. Prezidentka McAleesová vyrůstala jako nejstarší z devíti dětí v Severním Irsku v časech, které jsou označovány jako „the Troubles“.

Vystudovala práva v Belfastu, pracovala na Trinity College Dublin a poté se vrátila řídit Institut Právních Studií na Queen´s University v Belfastu. Než se stala prezidentkou, pracovala jako žurnalistka a reportérka zabývající se současnými událostmi jak v rádiu tak i televizi. Hlavní motto jejího prezidentování je „stavění mostů“.

Oficiální rezidencí prezidenta je dům zvaný “Áras an Uachtaráin“ (čti áras an uktur ran). Byl postaven v roce 1751 a leží na téměř dvou tisících akrech největšího Dublinského parku Phoenix. Prezidentská rezidence je otevřena veřejnosti každou sobotu, čehož prý využije přes pět tisíc návštěvníků ročně. Podívat se k prezidentce můžete i z tepla vašeho domova – přes internet. Stačí kliknout na „virtual tour“ na stránkách www.president.ie.

Parlament, senát a volby

Parlament se skládá ze dvou komor, z nichž jedna se nazývá Dáil Éireann (Dolní sněmovna) a druhá Seanad Éireann – Senát (čte se senet či šenet i šenejd podle oblasti). Dáil má v současné době 166 členů. Členové Dáilu jsou voleni podle principu poměrného zastoupení na základě všeobecného hlasovacího práva. Volby se konají nejméně jednou za pět let.

Mezi pět hlavních politických stran zastoupených v Dáilu patří Fianna Fáil (čti fína fól), Fine Gael (fína gejl), Labour party, Progressive Democrats, Democratic Left a i tady má své zastoupení strana Zelených. Fianna Fáil je republikánská strana, která je nyní už druhé volební období u moci a v klidu a míru by ráda viděla sjednocené Irsko.

Druhou největší stranou je Fine Gael, která je mnohem konzervativnější a je vlastně zodpovědná za to, že se Irsko „zřeklo“ 6 counties na severu, když probíhalo odtržení na moci Anglie. Ostatní jsou menší strany, které se povětšinou přidávají do koalice s výše jmenovanými. Hodně pozornosti se dostává i straně Sinn Féin (šin fejn), která působí i v Severním Irsku. To je katolická a silně republikánská strana, která absolutně ignoruje pojem Severní Irsko a vnímá všech 32 counties jako jednotné Irsko.

Všeobecné volby, které se konaly v červnu 1997, vedly k vytvoření společné vlády strany Fianna Fáil a Progressive Democrats a v dalších volbách v roce 2002 si tato strana i se svou koalicí udržela prvenství i na další volební období. V létě se budou konat další volby…

Výkonná moc je v rukou vlády, která se zodpovídá Dáilu. Titul předsedy vlády je Taoiseach (čti týšok); místopředseda vlády se nazývá Tánaiste (čti táništa). Taoiseach současné vlády je Bertie Ahern a Tánaiste Mary Harney (mimo to také ministryně zdravotnictví) se svého úřadu zřekla a nově byl zvolen Michael McDowell.

Seanad má 60 členů, z nichž jedenáct je jmenováno Taoiseachem a ostatní jsou zvoleni z celé řady profesí absolventy univerzit. Seanad může navrhovat nebo pozměňovat legislativu, ovšem Dáil má právo veškeré návrhy zákonů nebo novely zamítnout.

Předseda vlády dědečkem

Předseda vlády se narodil se 12. září 1951 v Dublinu. Navštěvoval Rathmines College of Commerce a vystudoval University College, Dublin. Původně účetní Bertie Ahern si začal pohrávat s politikou už v roce 1980. Postupně si vyzkoušel kariéru několika ministrů (obrany, práce, průmyslu a obchodu, kultury a umění, dokonce byl i ministrem financí). Funkci předsedy vlády zastával od června 1997, a 6. června 2002 byl se svou stranou Fianna Fáil znovu zvolen.

Premiér Bertie Ahern si zažil velký skandál na podzim roku 2006, kdy se „provalilo“, že před 13 lety jako ministr financí přijal více než 50 000 eur od přátel. Nejenom opozice, ale i normálně klidná irská veřejnost byla silně pobouřena. Ahern řekl, že peníze potřeboval v těžkém období, kdy se rozcházel se svou ženou a údajně potřeboval tyto částky na vyrovnání rozchodového řízení. Předseda vlády, tenkrát ministr financí, tvrdí, že dárcům peněz neposkytl žádné výhody. Jeho strana přijala toto vysvětlení s potleskem, opozice jej silně zpochybnila. Bertie Ahern zůstává oblíbeným politikem. Možná tomu pomohly i jeho dcery. Jedna je oblíbená spisovatelka (irský bestseller „PS: I love you“ se dočkal i zfilmování) a druhá, starší dcera, provdaná za člena skupiny Westlife, nedávno porodila a předseda vlády se tak stal dědečkem…

Zajímá vás irská politika? Sledujete aktuální politické dění v Irsku nebo doma? Půjdete v Irsku volit? A myslíte si, že irská politika je čistší a přehlednější než u nás? Podělte se o své postřehy v diskusi pod článkem!

Zdroj: Irsko ve zkratce, www.taoiseach.gov.ie, www.president.ie

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně