Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Port Tunnel – otevřou ho?

Port Tunnel – otevřou ho?

16. 11. 2006 | Jana Strýčková | 7812 přečtení | počet komentářů: 0

Dvacátý prosinec je další z termínů, ve kterém irská vláda slibuje otevřít již velmi slavný tunel. Veleznámý je asi i proto, že vláda slibuje jeho otevření již více než dva roky. Částka, za kterou byl postaven, se objevovala v novinách až příliš často a v poslední době to také byly stížnosti obyvatel, kteří se obávali narušení statiky svých domů kvůli práci těžkých strojů ve svém sousedství.

Projekt na tunel odstartovali Irové již v roce 2001, a tak věřím, že všichni Češi a Slováci viděli postupné pokračování prací na tunelu při svých cestách domů – po cestě na letiště a zpět. Celá výstavba se skládá ze dvou oddělených tunelů, ve kterých vede dvouproudová silnice spojující přístav se severní čtvrtí Whitehall (blízko dálnice M50 a M1). Údajně je cesta zvládnutelná pod deset minut!

Na výstavbě tunelu se podílelo pět tisíc lidí. A pro zajímavost: pokud jedete z Dublinského přístavu na kruhový objezd Red Cow (známý všem motoristům), minete 50 světelných semaforů. Po cestě novým tunelem jich potkáte jen tři. To je také cílem tohoto projektu, odvrátit těžkou dopravu (nákladní vozy, kamiony) z centra. Přeplněné silnice („quays“) lemující řeku Liffey, by tak měli uniknout až 9000 nákladních vozů denně.

Dublin Port Tunnel

Cena za postavený - a zároveň nejdelší (4,5 km dlouhý) tunel v průmyslové Evropě - se měla udržet v rozmezí schváleného návrhu 448 milionů eur. Konečná cena ale dosáhla stropu 752 milionů euro, to již se zahrnutými ostatními výdaji jako právní výlohy, pojištění apod. To ale není jediná perlička historie tunelu. Druhou, celkem komicko-tragickou historkou je výška tunelu. Než byl tunel postaven, změnila se legislativa o kamionové dopravě. Takže nové „supertracks“ vysoké až 5 metrů se prostě do tunelu nevlezou. Přesto se předpokládá, že 98 procent  nákladních vozů bude moci využít průjezdu tunelem (omezení platí ještě na vozidla převážející nebezpečné látky – např. ale benzín mezi ně nepatří).

Tunel je nyní otevřen a probíhají v něm bezpečnostní zkoušky. Za průjezd se bude platit asi 6 euro, což platí pro osobní vozy. Zdarma bude tunel otevřen kamionové a nákladní dopravě a autobusům s počtem sedadel nad 25.

Zdroj: Metro, 16.11.2006 a www.dublincity.ie

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně