Hlavní strana » Jedu do Irska » Poznáváme Irsko

Poznáváme Irsko

Mnozí návštěvníci si představují Irsko jako bujný zelený ostrov s množstvím domků s doškovými střechami a hospod, oplývající hudbou, humorem a poezií. Stejně jako v jiných případech se  tento obraz zakládá na pravdě a turistický ruch jej pomáhá udržovat. Politická a ekonomická realita je přirozeně o něco méně ideální, avšak díky uvolněné dobré náladě místních obyvatel považují turisté Irsko za jednu z nejpřívětivějších zemí.

Ne nadarmo se Irsku říká smaragdový ostrov. Všechno je tu zelené a jen občas všudy přítomnou zeleň vystřídají obilná pole a skalnaté kopce. Na každém kroku je cítit irská pohostinnost; jakoby se lidé řídili pořekadlem "Cizinec je přítel, se kterým se setkáš"...

Internetový průvodce – Dublin

Zajímavá místa v Irsku

Rock of Cashel

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Rock of Cashel je působivá kamenná stavba hradu, která stojí na skále v hrabství Tipperary a po více než tisíc let byla symbolem královské a kněžské moci. Od 5. století zde sídlili munsterští králové, kteří komplex předali v roce 1101 církvi. Jako středisko náboženství vskvétal Rock of Cashel až do roku 1647, kdy bylo 3000 místních obyvatel zmasakrováno Cromwellovými vojsky. Od 18. století zůstalo hrabství zcela opuštěno, dnes je centrem cestovního ruchu.

Komplex má několik pozoruhodných součástí. Kapli Cormac´s Chapel, která se pyšní jedinečnou románskou sochařskou výzdobou a pochází ze 12. století. Dále Kříž sv. Patrika, který rovněž pochází ze 12. století. Na jeho východní straně naleznete reliéf znázorňující sv. Patrika při jeho návštěvě Cashelu v roce 450. Nezastřešená gotická katedrála pochází ze 13. století a pyšní se především nádherně dochovalými náhrobky ze 16. století.

Newgrange

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Původ této chodbové hrobky, která se řadí k nejvýznamnějším v Evropě, je dodnes tajemstvím. Podle legendy je Newgrange hrobkou králů z Tary, ale průzkumy dokázaly, že hrobka vznikla mnohem dříve. Byla postavena asi 3200 let před Kristem a nedotčena zůstala až do roku 1699, kdy byla znovu objevena. Při vykopávkách v 60. letech 20. století se zjistilo, že v den zimního slunovratu pronikají do pohřební komory sluneční paprsky. Hrobka je tedy nejstarší sluneční observatoří na světě.

Celá mohyla má průměr téměř sto metrů. Začíná vchodem, u něhož stojí obrovský kámen zdobený spirálami, pokračuje 19 metrů dlouhou chodbou a končí v pohřební komoře, jejíž klenba dosahuje výšky 6 metrů. Má tři boční výklenky, do severního z nich dopadají o zimním slunovratu paprsky Slunce.

Temple bar v Dublinu

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Úzké dlážděné uličky této Dublinské čtvrti lemují nejvyhledávanější noční podniky, restaurace a neobvyklé prodejny. V 18. století zde žilo mnoho podivných existencí - ulice

Fownes Street byla totiž známá nevěstinci. Až do poválečné industrializace, která vedla k úpadku čtvrti, tady bydleli pracovali zruční řemeslníci včetně výrobců hodin.

V 70. letech 20. století v této oblasti koupil parcely CIE (státní dopravní podnik) se záměrem vystavět velké autobusové depo. Během čekání na získání požadovaného pozemku a budov pronajal CIE levně staré prodejny a dílny mladým umělcům a obchodníkům s hudebními nosiči, oděvy a knihami. Čtvrť tak získala "alternativní" ráz a poté, co bylo upuštěno od původních plánů, zde obchodníci a umělci zůstali. Temple Bar, kterou cyničtější Dubliňané nazývají "úředně vyhlášenou uměleckou zónou" nadále vzkvétá a dnes představuje vzrušující čtvrť s bary, restauracemi, obchody a galeriemi. Na přitažlivosti jí přidává také stylová obytná a obchodní zástavba.

Dingle Peninsula

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Poloostrov se může pochlubit jednou z nejúžasnějších scenérií v Irsku. V severní části se k nebi zvedá hora Brandon Mountain, západní pobřeží tvoří nádherná přímořská krajina. Projížďka po poloostrově, která zabere asi půl dne odhalí fascinující starobylé památky od kamenných hradišť z doby železné po ogamské kameny a starokřesťanská oratoria. Někdy se nalézají na soukromých pozemcích, a chcete-li si je prohlédnout, majitel vás může požádat o malý poplatek. Na některých místech poloostrova - zejména v odlehlejších oblastech - se mluví galsky, a tak nápisy na dopravních značkách jsou pouze v irštině.

Cliffs of Moher

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Ať už zahalené v oparu nebo bičované rozbouřeným Atlantikem, útesy Cliffs of Moher berou dech každému návštěvníkovi. Dosahují výšky 200 m a táhnou se v délce 8 km. Na chráněných převisech strmých stěn tvořených vrstvami černé břidlice a pískovce, hnízdí alkouni a další mořští ptáci.

Po okrajích útesu se vinou hodně vyšlapané stezky. Od Visitors´ Centre (návštěvnického střediska) se za hodinu chůze ocitnete na mysu Hag´s Head. Nebo se můžete vydat od O´Brien´s Tower, vyhlídkové věže zbudované pro viktoriánské turisty, směrem na sever podél pobřeží do Fisherstreet poblíž Doolinu.

Killarney National Park

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Celá oblast okolo tří jezer je součástí Killarney National Park a patří k nejnavštěvovanějším turistickým oblastem. Honosí se nádhernou krajinou, která v minulosti lákala řadu výtvarníků a spisovatelů a inspirovala je zvláště v době podzimní, kdy se břehy jezer zbarví do ruda plody planik.

Největší pozornost poutají tři jezera Upper Lake, Muckross Lake a Lough Leane. Je v nich řada ostrůvků a na největším z nich Lough Lane se pořádají výletní plavby, které se těší velké přízni návštěvníků. Celý park je protkán turistickými a cyklistickými trasami, které nabízejí mnoho příležitostí ke sportovnímu vyžití.

Aranské ostrovy

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Inishmore, Inishmaan a Inisheer - tři ostrovy tvořící souostroví Aran Islands - jsou vrcholky vápencového hřebene. Největší z nich, Inishmore, je 13 km dlouhý a 3 km široký. Ostrovy přitahují strohou krajinou protkanou zídkami z nasucho kladeného zdiva, ohromujícím panoramatem pobřeží a několika rozlehlými hradišti. Ostrovy, jež po staletí chránila jejich osamocená poloha, jsou nyní baštou tradiční irské kultury. Obyvatelé se dnes živí převážně zemědělstvím, rybolovem a turistickým ruchem.

Connemara National Park

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Národní park v srdci Connemary pokrývají rašeliniště, jezera a hory. Území o rozloze 2 000 ha zahrnuje čtyři z dvanácti vrchů pásma Twelve Bens včetně nejvyššího Benbaunu (730 m) a kopec Diamond Hill. Střed parku protíná údolí, jímž protéká řeka Polladirk. Návštěvníci sem přicházejí za úžasnou krajinou, jednou z nejkrásnějších v regionu a doufají, že zahlédnou známé connemarské poníky.

Část půdy původně patřila k  opatství Kylemore Abbey. V roce 1980 byla oblast vyhlášen za národní park. Na mnoha místech objevíte stopy z dávné minulosti - megalitické hrobky staré až 4 000 let a letité meze vymezující někdejší pastviny a obdělávaná pole.

Causeway Coast v Severním Irsku

Zobrazit na mapěZvětšit fotku

Věhlasný obrův chodník (Giant´s Causeway), jediná památka světového kulturního dědictví v Severním Irsku, zatlačuje do pozadí ostatní turisticky atraktivní místa na tomto pobřežním úseku. Pokud budete k chodníku přijíždět ze západu, minete tajuplné trosky hradu Dunluce Kastle, bezbranně trůnícího na srázném útesu.

Zásluhou naprosté jedinečnosti je Obrův chodník opředen řadou mýtů, z nichž nejpopulárnější vypráví o tom, jak si Finn MacCool postavil hráz, aby mohl vídat svou pilouna ostrově Staffa ve Skotsku.


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně