Hlavní strana » Tipy na výlety » Ring of Kerry

Ring of Kerry

25. 03. 2008 | Katekat | 16261 přečtení | počet komentářů: 0

Začíná se umoudřovat počasí, tak pojďte podniknout okružní jízdu turisticky přitažlivým poloostrovem Iveragh. Začátek a konec tohoto velmi dobře značeného turistického okruhu o délce 172km se nachází v Killarney (viz Tip na výlet: Killarney National Park) a provede vás rozmanitou krajinou s bohatou historií.

Hlavní zastávky na této cestě jsou Muckross House, Ladies View, Moll´s Gap, Kenmare, Sneem, Staigue Fort, Derrynane House, Waterville a Cahersiveen. Já jen mohu doporučit zajížďky na Gap of Dunloe, Valentia Island a konečně písečnou pláž v Rossbeigh, ze které dohlédnete na známý Inch Point poloostrova Dingle.

Z Killarney se po silnici N72 vydejte směrem na Killorglin, kam dorazíte po 21km. Dále budete pokračovat po silnici N70, aby jste se silnicí N71 vrátili zpátky do Killarney.

Killorglin

Město na řece Laune je proslulé svým srpnovým festivalem Puck Fair, během něhož je divoký kozel korunován králem tradiční lidové slavnosti. U řeky můžete zahlédnout veselou sochu postavenou na jeho počest.

Glenbeigh

Glenbeigh je v letních měsících dost rušná vesnička láká návštěvníky muzeem Kerry Bog Village, kde se můžete seznámit s prací a životním stylem občanů v 18.stol. Odtud si zajeďte na populární pláž Rossbeigh, kde se můžete koupat, surfovat anebo si prostě jen udělat piknik.

Caherciveen (Cahersiveen)

Nejvýznamnější městečko na poloostrově vás uvítá skulpturou sv. Brandona v lodi. Najdete zde jediný kostel v Irsku pojmenovaný po světské osobě : Daniel O´Connell Church. Jestli se o osobu tohoto „Osvoboditele“ zajímáte více, zbystřete při vjezdu do městečka a po levé straně uvidíte ruiny Carhan House, místo jeho narození a navštivte The Abbey of the Holy Cross, místo jeho posledního odpočinku. Ve středisku místního kulturního dědictví, The Old Barracks, mají výstavu o „Osvoboditeli“ a místní historii. Kousek za městečkem můžete dojet ke kamenným pevnostem z nasucho kladeného zdiva - Leacanabuile Stone Fort a Cahergal Stone Fort.

Pár minut za městem Caherciveen uvidíte odbočku vpravo k trajektovému přístavu, na ostrov Valentia. Trajektem se sem dostanete za pár minut a vylodíte se v nejvýznamnější vesnici Knightstown, kde najdete minimum ubytovacích zařízení a pár hospod.

Valentia Island

Ostrov, na kterém byl postaven první transatlantický telegrafní kabel. V roce 1993 zde student geologie objevil fosilizované stopy "tetrapodu", čtyřnohého obratlovce, datované do doby před 385 miliony let. Ostrov se dá projet během pár hodin, krásná je procházka k téměř neznámým útesům Culloo Cliff. Vyrostlo zde i moderní středisko Skelligs Centre (otevřené od dubna), kde si můžete přiblížit historii a život na ostrovech The Skelligs.

Zpátky na hlavní silnici se můžete vrátit přes Portmagee po R565 nebo si udělat dobrodružnější projížďku podél moře, přes vyhlídku na Puffin Island až do Ballinskelligs (Baile an Sceilg). Z obou jmenovaných vesniček vyjíždějí místní na ostrovy The Skelligs. Nejvhodnější doba pro návštěvu těchto jedinečných ostrovů je v letních měsících, kdy jsou v obležení nádherných papuchalků.

Waterville

Pobřežní městečko je velmi oblíbené golfisty a rybáři. Kdyby tady neměli sochu s Charlie Chaplinem, tak se tu snad ani nezastavíme. Ten tu býval pravidelným hostem v hotelu Butler Arms Hotel.

Derrynane House

Dům, kde žil Daniel O´Connell, je dnes upraven na muzeum. Můžete si zde vypůjčit jednostránkového průvodce muzeem v češtině. Uvidíte zde mj. pistoli, kterou zastřelil svého soka nebo postel, v níž zemřel v italské Ženevě. Dostanete se sem značenou odbočkou z města Caherdaniel. Okolí domu je vhodné pro krátké procházky, můžete se vydat do zahrady anebo se projít po nádherně členité písečné pláži v klidné zátoce. Při odjezdu si všimněte opuštěného Ogham Stone po pravé straně silnice.

Staigue Stone Fort

Staigue Stone Fort je nejlépe zachované hradiště v Irsku z nasucho kladeného zdiva datované do doby železné. Vede sem odbočka těsně před vesnicí Castlecove, pozor je to jednosměrná a místy nepřehledná cesta, takže se nebojte příležitostného zatroubení.

Sneem

Rozkošné barevné městečko, bohužel v sezóně zcela pohlcené turisty, které sem přivážejí luxusní autobusy. Doporučuji prohlídku brzy ráno, když tu turisté nejsou. Objevíte zde Sculpture Park, jedinečný kostel a Garden of the Senses. Pokud víte, že bude krásné počasí, určitě si přivstaňte a jděte se projít do místního parku za kostelem. Čeká na vás krásný pohled na probouzející se krajinu v mlze.

Kenmare

Další základna pro výlety po poloostrově Iveragh a vstupní brána na poloostrov Beara. Rušné městečko se spoustou barevných restaurací, hospůdek a hotelů. Hlavní turistickou atrakcí je kamenný kruh Druid´s Circle tvořený 15ti kameny. Pokud přijedete ze směru od městečka Sneem, nechte si auto v centru na parkovišti. K Druid´s Circle dojdete první uličkou vpravo za parkovištěm. Kousek od tohoto kruhu se nachází trávou prorostlý Cromwell´s Bridge, který s Cromwellem nemá vůbec nic společného.

Z Kenmare už se jen kocháte horskou scenerií na vyhlídkách Moll´s Gap a Ladies View, abyste se vrátili zpátky do Killarney. V článku Tip na výlet: Killarney National Park najdete pár informací o Killarney a jeho okolí.

Katekat

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně