Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Smíšené dojmy z Global Day for Fair Pay

Smíšené dojmy z Global Day for Fair Pay

10. 05. 2007 | Jana Strýčková | 5110 přečtení | počet komentářů: 1

Vzpomínáte si ještě na prvomájové průvody? V neděli 29. dubna se jeden takový konal v Dublinu. Měl sice podtitul „Global day for fair pay“ a multikulturní průvod měl symbolizoval rovnoprávnost a rovnocenné pracovní příležitosti pro všechny pracující v Irsku, ale stejně jsem měla pocit, že si jen levicové strany teď před volbami udělaly propagandu.

V čele průvodu, který mířil od Parnell street přes centrum města až k dokům, se nesly vlajky snad všech zemí EU a afrických států (samozřejmě nechyběla česká ani slovenská).

U Custom house se krčilo několik provizorních stánků – od Amnesty International, SIPTU, FAS, pro děti tam byl klaun a face painting, a taky spousta letáků a propagačních materiálů levicových stran (Labour, Socialist a Communist parties).

U nejvyšší budovy v Dublinu, která patří právě irským odborům SIPTU, hrála živá muzika prokládaná krátkými proslovy - všichni se oslovovali „brothers and sisters“. Vzpomnělo se stoleté výročí od velké stávky v Belfastu, chudé země v Africe, kde pracují za dolar na den a taky případ Litevců a Poláků pracujících zde v Irsku pro jednu velkou firmu pod hranicí minimální mzdy.

Odcházela jsem brzy s velmi smíšenými dojmy.

Ale aspoň jedna radost za ten den: svítilo sluníčko a odborářská budova SIPTU se otevřela veřejnosti a tak jsem využila možnosti vyjet do nejvyššího čtrnáctého patra podívat se a vyfotit si Dublin z výšky.

Mimochodem, tato budova je již předurčená k demolici, dávno již nesplňuje bezpečnostní podmínky (např. požární žebříky sahají pouze do osmého patra, budova nemá žádnou klimatizaci a ve sklepech je voda). Město už ale schválilo výstavbu několika výškových budov a tak se třeba v budoucnosti nějakého toho mrakodrapu v Dublinu dočkáme.

Co si myslíte o irských odborech? Znáte někoho, kdo pracuje pod hranicí minimální mzdy? Platíte si odbory? Co si myslíte o stávce zdravotních sester? Nebo je vám celé Irsko "ukradené" a zajímá vás jen vaše výplata a pak hurá zpátky domů? :-)

Jana Strýčková

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně