Hlavní strana » Rozhovory » Sociální pracovnice v Dublinu - lidé mi někdy vyhrožují

Sociální pracovnice v Dublinu - lidé mi někdy vyhrožují

02. 11. 2006 | Jana Strýčková | 11501 přečtení | počet komentářů: 6

"Rudy" je sympatická mladá slečna ze Slovenska. Proč přijela do Dublinu a jak složitá byla její cesta k práci sociální pracovnice? Uznali jí Irové slovenský diplom?  A jaké to je, odebírat rodičům vlastní děti? Přečtěte si následující rozhovor.

„Mě tady zná každý jako Rudy,“ směje se šestadvacetiletá Elenka z Bratislavy. Když mi po telefonu popisovala svou práci, nechápala jsem, jak může znít tak vesele a optimisticky zároveň. Hned mě napadla spousta otázek, a tak když jsme se poprvé setkaly u kávy, začala jsem tuhle sympatickou vysokou dívku zpovídat.

Jak se vlastně tvá profese jmenuje?

Pracuji jako professionally qualified social worker. Začínala jsem tady na oddělení péče o děti a mládež, nedávno jsem povýšila do oddělení náhradních rodin a adopcí.

Jak se mladá Slovenka stane sociální pracovnicí v Irsku? Na to musí mít školy, zkušenosti, výbornou angličtinu... předpokládám správně?

Vysokou jsem vystudovala v Bratislavě, celou dobu jsem byla hodně aktivní. Stále jsem něco vymýšlela a organizovala. Například mezinárodní výměnu homosexuálů. Hned po vysoké jsem pracovala pro Amnesty International na Slovensku. I když jsem pro ně dělala jen rok, byla to dobrá škola. Spousta školení, zajímavá práce i lidé a to vše pod záštitou velké mezinárodní společnosti. S nimi jsem se vlastně poprvé podívala do Irska. Strávila jsem tady tři týdny, učila se, jak se dělají kampaně, a zalíbilo se mi tu.

Takže jsi se rozhodla vrátit se sem nastálo?

To ještě ne. Po práci pro Amnesty jsem se pustila do dalšího projektu, v rámci Aliance žen Slovenska. Pomáhali jsem obětem domácího násilí a později jsme vytvořili dceřinnou organizaci Cesta zpět, ve které jsem působila jako ředitelka. Snažili jsme se pomáhat lidem, kteří byli nedobrovolně převezeni za hranice - ať už k prodeji orgánů, nebo k nelegální neplacené práci, ale hlavně jsme řešili problémy žen a dětí zavlečených za hranice za účelem prostituce.

Takže ta tvoje veselost je vlastně obrana proti všem hrůzám, které jsi viděla?

Na tom asi bude kus pravdy. Po takové práci jsem opravdu cítila, že potřebuji na chvilku oddych a čas sama pro sebe. Takže když jsem před necelým rokem přijela sem do Irska, měl to být vlastně čas na odpočinek a zároveň zvýšení kvalifikace. Samozřejmě i finance hrály svou roli.

Jak probíhalo uznávání kvalifikace? Našla sis práci hned?

Ne, ale spoustu věcí jsem si vyběhala už doma na Slovensku. Hlavně to uznání univerzity. Papíry jsem posílala do Dublinu na akreditační komisi, kde to funguje tak, že někomu to uznají a někomu ne. Asi podle toho, jak zrovna fouká v Irsku vítr (směje se). Měla jsem štěstí, zaplatila jsem poplatek za uznání diplomu a začala rozesílat životopisy. Letenku jsem si koupila, až když jsem dostala první nabídku na pohovor.

Měla jsi v někom podporu, jak se na to dívali doma?

Můj partner podniká na Slovensku, přesto mám pocit, že se vídáme častěji, než když jsem žila doma. Každý druhý měsíc létám domů, nebo on přiletí sem. Momentálně bydlím se svou sestrou. Rodiče jsou rádi, že na sebe dáváme navzájem pozor. Všichni mě v mé práci podporují.

Začínala jsi na oddělení dětí a mládeže. Jaká je náplň práce sociální pracovnice?

Abych mluvila za sebe, měla jsem na starosti problematické rodiny s dětmi od věku miminka do osmnácti ti let. Většinou jsou to „stálí klienti“, někdy se objeví nenadálý případ, například někdo vidí, jak soused bije dítě, a zavolá nás či policii.

Stálí klienti? To si představím věčně opilou matku s cigaretou u pusy, jak tlačí kočárek...

To je přesně ono. K takovým přijedu ráno taxíkem - vše platí stát - a zavezu jim děti do školy. Pak vyřídím poštu a telefony v kanceláři, posílám zprávy na soud, například ke schválení k odebrání dítěte určité rodině. Do toho návštěvy v rodinách, komunikace s Gardou (městskou policií – pozn. aut.), vyzvednutí dětí ze škol, odborné pracovní schůzky a spousta jiné práce. Z vlastní zkušenosti mám pocit, že spousta rodičů–alkoholiků má hyperaktivní děti, které nezvládají. Dále spousta mladých holek si pořídí dítě, aby se osamostatnila. Stát svobodným matkám zabezpečí skoro zdarma bydlení, třikrát za život dítěte větší finanční dávku a pravidelné sociální podpory, vysoké přídavky na děti, přídavky na školní oblečení, nárok na sociální pracovnici a tak bych mohla pokračovat. Systém je to jistě zneužitelný. Je fascinující, kolik peněz stát vráží do chudých.

Překvapí tě v tvé profesi ještě něco?

Nic tady není nemožné. Kromě neuvěřitelně rozdílného přístupu slovenského a irského státu k sociálně slabým, ještě následné možnosti služeb právě pro tyto lidi. Potkávám zde vysoce profesionální kolegy a mám možnost měnit věci hned. Například pro dítě ze špatného rodinného zázemí mám spoustu druhů terapií, kam ho můžu poslat, kde s ním někdo začne okamžitě pracovat.

Někdy jdeš odebrat děti rodičům, bývají agresivní?

Několikrát se mi to stalo. Jsem ale v kontaktu s Gardou, volám je, když potřebuju. Někdy lidé nadávají, vyhrožují mi, někdy jsou pod vlivem alkoholu, drog a ani moc nevnímají, co se kolem děje. Děti se pak umisťují do náhradních rodin, tomu se říká fostering, nebo do ústavů, kterých tady ale moc není. Umisťování malých dětí jde samozřejmě snáz. To je vlastně práce, které se nyní věnuji nejvíc. Jednání s potenciálními náhradními rodiči, snažit se umístit dítě co nejdříve do náhradní rodiny.

Vůbec si neumím představit mít a zvládat takovou práci. Myslíš, že je to nadlouho?

Zatím se mi líbí jak práce, tak život v Dublinu. Uvidíme, kdy se dostaví pocit, že bych měla začít něco nového.

Jana Strýčková

počet komentářů: 6 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně