Hlavní strana » Kultura » Spire (aneb my máme Svatého Václava)

Spire (aneb my máme Svatého Václava)

17. 09. 2007 | Jana Strýčková | 7674 přečtení | počet komentářů: 7

Socha, která stála původně na O´Connell street, je vyhlášená Anna Livia Plurabelle. Socha Anny Livie - dívky představující řeku Liffey - ležící ve fontáně se často proměňovala v bublinkovou vanu, když do ní „Dubliňáci“ nalévali v noci jar a ráno bývala hlavní třída plná pěny… Dnešní mladá generace má již od roku 2002 Spire a jelikož je jaksi „nepřehlédnutelný“, stal se místem, kde se schází přátelé a milenci, turisti a nákupůchtiví obyvatelé mířící do shopping center na Henry street.
Proč stojí uprostřed hlavní třídy a jaké poselství asi sděluje turistům, kteří se ho marně snaží vyfotit zespodu?

V Irsku žiji již třetím rokem a některé věci mě nepřestávají udivovat, překvapovat či jim prostě nemůžu přijít na kloub. Zvykla jsem si na rozdělené kohoutky s teplou a studenou vodou, na stání a čekání v koloně aut na úplně zacpané M50, kde značky výsměšně až provokativně přikazují maximální povolenou rychlost 100 km/hod. Taky na záludnost čtyř ročních období v jednom dni, na jakousi pomalost vyřizování (kde zavolám ti zítra znamená „pokud se ti do konce týdne neozvu, tak mi zavolej znovu…“), dokonce už nemám takovou paniku z telefonátů od zákazníků s hrozným přízvukem z Corku. Naučila jsem si řídit vlevo, kupovat maso u řezníka v „pounds“, svou výšku a váhu znám ve stopách a „stounech“ a pivo umím objednat v pintách (no dobře, to zas tak složité nebylo…). Přesto čas od času narážím na jazykové, kulturní či jiné odlišnosti, které mě zřejmě nikdy nepřestanou fascinovat.

Jednou z nich je dublinský Spire. Snad každý má pro něj své originální pojmenování – Sloup, tyč, jehla, špalek, šulek či špárátko... Kupodivu ani Irové nezůstávají pozadu a přichází s přezdívkami a specifickým pojmenováním pro většinu známých soch. Oficiálně pojmenovaný Spire of Dublin má přezdívek hned několik: The Spike, The Binge Syringe, The Stiletto in the Ghetto, the Nail in the Pale, the Pin in the Bin či The Erection in the Intersection a nebo má nejoblíbenější Poker near Croker. Irové rýmují, my zkracujeme, zjednodušujeme.

Ale proč o Spire píši? Fascinuje mě asi proto, že nemá žádný účel, význam ani podstatnou myšlenku. Přesto ho Irové navrhovali jako jeden z novodobých sedmi divů světa. Průměr má tři metry v základu a ve vrcholných 120 metrech jen 15 centimetrů. Vrcholek Spiru se může při silném větru vychýlit až o metr a půl, což je prý OK. Váží 126 tun a je z nerez oceli.

Stavitelé „Jehlice“ se nejvíce zaobírali otázkou, zda je možné a jak Spire postavit. Jak vyřešit takovou stavbu, jak zakombinovat osvětlení, co s rezonancí, jak se vyrovnat s následky silného větru? Zamyslel se ale někdo nad otázkou, proč vlastně Spire postavit?

Původně se na tom samém místě tyčil pomník admirála Nelsona. Pomník byl zničen explozí (IRA) ale část z kamenného Nelsona v Dublinu zůstala. Jeho hlava dnes tvoří součást výstavy, kterou si můžete prohlédnout v Dublin Civic Museum, 58 South William Street.

Další socha, která stála původně poblíž nynějšího Spire na O´Connell street je vyhlášená Anna Livia Plurabelle, známá pod přezdívkou jako tzv: Floozy in the Jacuzzi. Socha je původně pojmenovaná podle hrdinky knihy Jamese Joyce: Finnegan´s Wake. Socha Anny Livie stávala v centru města od roku 1988 a byla častou obětí pro graffiti a odpadky. Socha Anny Livie- představující řeku Liffey- ležící ve fontáně se často proměňovala v bublinkovou vanu, když do ní „Dubliňáci“ nalévali v noci jar a ráno bývala hlavní třída plná pěny….

Takové jsou vzpomínky Dubliňanů. Dnešní mladá generace má již od roku 2002 Spire a jelikož je jaksi „nepřehlédnutelný“, stal se místem, kde se schází přátelé a milenci, turisti a nákupů-chtiví obyvatelé mířící do shopping center na Henry street.

Proč stojí uprostřed hlavní třídy a jaké poselství asi sděluje turistům, kteří se ho marně snaží vyfotit zespodu? Zřejmě chce poukázat na ekonomický boom, ukázat turistům, že i malý Dublin může být „kosmopolitní“ a přijít s něčím novým, ohromujícím. 

A jak říkají samotní stavitelé Spire: „není to jen socha, koresponduje se svým okolím a mění se v závislosti na světle. Třpytí se a září, když je obloha jasná, je šedá když tradičně prší a v noci je těžké odhadnout, kde vlastně končí.“ Nové osvětlení, slavnostně zapojené 7. července 2003, umožňuje „tyčce“ ještě více proměn.


Více na: http://www.spireofdublin.com

A co vy, jak se vám Spire líbí?

Zdroj: internet

Jana Strýčková

počet komentářů: 7 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně