Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Svatý Patrik – kam si vyrazit o víkendu

Svatý Patrik – kam si vyrazit o víkendu

14. 03. 2007 | Jana Strýčková | 12457 přečtení | počet komentářů: 0

Oslavy svátku Sv. Patrika vždy trvají několik dní. Také letos se začíná už tento čtvrtek, 15. března a nepřestane se až do pondělní noci…
Trávíte tento víkend v Dublinu? Pak máme pro vás pár tipů, kam si vyrazit za vším irským.

Oslavy Sv. Patrika jsou každý rok v Irsku bouřlivé. Tři miliony Irů (a možná i víc) slaví ještě více v Americe a jiných zemích Evropy. 17. březen je znám jako den Svatého Patrika a pro hodně Irů znamená tento "bank holiday" víkend ten nejlepší důvod k oslavám všeho irského.

Není asi potřeba příliš si jeho skutky připomínat, je irským hrdinou, který přinesl do země křesťanství, na trojlístku vysvětlil princip trojice boží a vyhnal hady a štíry z Irska. Na to, že Patrick byl původem Skot a hadi nikdy v Irsku nebyli, klidně zapomeňte a užijte si příjemný, prodloužený víkend. Určitě se v Dublinu nudit nebudete.

Oslavy vždy trvají několik dní, také letos se začíná už tento čtvrtek, 15. března a nepřestane se až do pondělní noci…

Ve čtvrtek a pátek večer se koná koncert skupiny Barabbas. Koncert se koná v National concert hall, Earlsfort terace, začátek v osm hodin večer. Muzikantská oslava všeho irského, vstupné od 12 do 25 euro. Lístky v předprodeji na 01 417 0000 nebo na www.nch.ie.

Od čtvrtka 15. až do pondělí 19.března si můžete zajít na výstavu barev a tvarů, inspirovanou islámskou architekturou. Výstava je otevřená mezi dvanáctou a šestou hodinou odpolední a nachází se na Georges dock u IFSC. Lístek stojí 7 euro. Předprodej na 01 872 1122 nebo na www.centralticketbureau.ie

Pokud se vám líbí irské tance (brzy se zde o nich objeví zajímavý článek), tak si nenechte ujít představení s živou irskou muzikou. Vstup je zdarma a k dispozici budou na místě učitelé irských tanců. Tato událost se bude konat v sobotu mezi půl třetí a půl šestou na Earsfort Terrace.

Pokud jste dobrodruzi a něco vám říkají piráti, nenechte si ujít další z každoročních „treasure hunt“, neboli hon za pokladem. Registrace je zdarma na www.stpatricksfestival.ie nebo až v neděli na místě. V jednom týmu můžou být až 4 lidé, nesmíte používat auto a naopak musíte navštívit všechna určená místa. Na každém stanovišti dostanete razítko a otázku, a jelikož letošním tématem jsou piráti, určitě se bude chodit někde u vody… Můžete vyhrát i nějaké ceny a určitě to bude sranda. Začíná se v neděli mezi desátou ranní a jednou hodinou odpoledne, předpokládaný konec je kolem páté. Start je od City hall na Dame street.

Tastefest běží nna RDS Main hall od pátku do neděle, od poledne do večera, a jedná se o ochutnávku různých tradičních i exotických jídel. Mezinárodní festival jídla z různých zemí, nejen Evropy. Při vstupu si nakoupíte kupony na ochutnávky jídel.

Od řeky (North a South Quays) můžete pozorovat ohňostroj a to v neděli od půl osmé. Od půl sedmé tam má být nějaká zábava, živé vysílání rádia atd. Samozřejmě zdarma.

Nejznámější částí oslav je jistě samotný průvod. Začíná v sobotu od 12 v poledne a téma letošního průvodu je „legendary“ . Co můžeme čekat? Asi to, co každý rok, barevné tváře, masivní alegorické vozy, živou hudbu různých stylů, prostě vše, co si umíte i neumíte představit. Určitě stojí za vidění, i když většina Irů se shoduje, že stačí jen jednou…

V pondělí se zastavte na Merrion square, alespoň pokud bude hezké počasí. Mezi 12 a 6 večer vás tam čeká pouliční divadlo a údajně má jít o to nejlepší z irské i mezinárodní scény. Zdarma.

Na Merrion square můžete zajít už v pátek mezi 6 a 11 večer, v sobotu a neděli mezi 11 ráno a 11 večer a v pondělí mezi 11 ráno a 9 večer na kolotoče a podobnou zábavu. Ceny za atrakce různé, od 1.50 euro.

Pokud máte rádi vážnou muziku, pak by se vám mohl líbit koncert sboru v Christ Church cathedral. V pátek v sedm večer, lístky 15 až 20 euro (opět www.centralticketbureau.com) Sbor má skvělou pověst a mimo irskou hudbu zazní i skladby od Leoše Janáčka.

Pokud máte rádi film, tak je tento víkend ideální i pro vás. Klasické a nejen irské filmy. Kam na ně? Irish Film Institute v Temple baru je známé místo pro milovníky alternativního filmu, v sobotu ve tři hrají Finians Rainbow, v neděli v 16:10 Driaocht a další. Cineworld na Parnell street dává v pátek v šest Intermission. A tak dále a tak dále.

Pokud víte o dalších akcích, třeba i mimo Dublin, prosím přidejte je do reakcí pod článek. Všem přeji příjemný prodloužený víkend a malou radu na závěr: vyhýbejte se rvačkám a buďte na sebe opatrní, v nemocnicích na první pomoci budou větší fronty než obvykle!

Zdroj: Irish Independent, 12.3.2007

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně