Hlavní strana » Tipy na výlety » Tip na túru: Carrauntoohil

Tip na túru: Carrauntoohil

04. 09. 2007 | Katekat | 16236 přečtení | počet komentářů: 13

MacGillycuddy´s Reeks je největší irské pohoří zahrnující tři vrcholy s výškou přes 1000 m. Rozprostírá se na ploše 100 km2 mezi Gap of Dunloe a Glencarem v hrabství Kerry. Skály jsou tvořeny z pískovce a jejich stáří se datuje do období devonu před 410-350 miliony let.

 Nejvyšší vrchol Carrauntoohil dosahuje výšky 1039 m. Chtěla bych zde zmínit, že poslední tři písmena dávají dohromady matoucí slovo hil, ale s kopcem nemají nic společného. Jedná se o odvození z irského Corrán Tuathail, v českém překladu pak obrácený půlměsíc.

Teď vás asi nepotěším, když zde uvedu, že hory se nacházejí v oblasti s nejvyšším průměrem ročním srážek v Irsku a jsou více než 270 dní v roce zahaleny v mracích. Doufám, že jste se nenechali odradit a jdete se mnou nahoru, protože to skutečně stojí za to!

Kterou túru si dáte první? Tu náročnější a velmi populární mezi zkušenými turisty anebo tu druhou, považovanou za nejkrásnější horskou túru v Irsku? A vůbec, kolik vašich irských kolegů se může pochlubit výstupem na nejvyšší horu? (Budu moc ráda za vaše odpovědi, protože mě tato otázka opravdu zajímá.)

Túra č. 1: Carrauntoohil via O´Sheas Gully, zpátky přes Heaven´s Gates

Větší náročnost túry plně vyvažuje její úžasná trasa rozmanitým terénem.

Délka – 14,5 km; Převýšení – 900 m; Čas – 5-6 h

Start/konec – parkoviště na dvorku Cronin´s Yard. Platí se zde symbolická dvě eura za parkovné. Dostanete se sem od Killarney po silnici N72 na Killorglin. Za městečkem Fossa zatočíte na druhé křižovatce doleva směrem na Beaufort. Potom zatočíte na třetí odbočce vpravo a konečně na druhé křižovatce vlevo a dojedete až na konec cesty ;-)

Trasa – na parkovišti si můžete všimnout památné desky a cedule s nápisem Carrauntoohil. Půjdete tedy ve směru šipky, projdete brankou a po přehledné cestě se vydáte do údolí Hag´s Glen. Cesta se po pár metrech zdvojí a je třeba jít po té, která vede k řece. Po vaší pravé straně se na druhém břehu začne rýsovat stezka vedoucí od parkoviště Lieslebaine, kam se musíte dostat.

Nejvhodnější místo pro přechod řeky se nachází za soutokem. Zde sledujte stezku až k jezeru Gouragh. Celou dobu máte před sebou nejvyšší vrchol a pověstný Devil´s Ladder, nejfrekventovanější a nejpřehlednější trasu pro zdolání tisícovky. Jak se začnete dostávat nad jezero, cesta se vám nebude zdát příliš přehledná a místy si opravdu nebudete jistí, zda jdete správně, přesto pokračujte dále. Cesta se vždy objeví ve správný čas. Poklidná stezka se konečně začíná měnit v příkré stoupání vzhůru kamenitým terénem a dá se rozdělit na tři stupně. Malá rozcvička na úvod a seznámení s terénem vede k první rovince, kde si můžete protáhnout nohy. Po vaší pravé straně je Hag´s Tooth a na levé straně máte dnešní cíl. Pokračujte bažinatou plošinou k dalším kamenům a všimněte si po levé straně zpáteční cesty. Kamenitá cesta se nachází přímo před vámi, sledujte prošlápnutou stezku směrem na západ, až se dostanete k další bažinaté rovince u jezera. Jsem ráda, že jste došli až sem, protože po pár krocích se před vámi objeví strmá kamenitá cesta.

Škoda, že nemůžete vidět můj výraz ve tváři, ve kterém se promítal úžas a zděšení. Něco ve smyslu „To se po mně přeci nemůže chtít“ nebo jednoduché „No to snad ne?!!“ Přítel už si to doslova pelášil nahoru a já jsem stále stála u jezírka s pocitem „nahoru anebo dolů?“.Je to zkrátka nejnamáhavější úsek trasy.

Chyťte se viditelné stezky, nadechněte se a hurá nahoru. Otevře se před vámi nádherný výhled na protější vrcholy a jezera dole v údolí. Určitě se ale podívejte za sebe na trasu, kterou jste právě zdolali. Jděte vlevo směrem na východ a po pár minutách uvidíte velký kříž a stanete na nejvyšším irském vrcholu.

Při sestupu směřujte na JV směrem na Devil´s Ladder, ale mějte se na pozoru. Je třeba ve správný okamžik sejít z cesty a vydat se doleva k Heaven´s Gate cca ve 2/3 trasy. Pokud ji nenajdete a budete dlouho bloudit, uděláte lépe, když se vrátíte po velmi dobře značeném Devil´s Ladder. V případě, že ji najdete, stane se dobře viditelnou. U Heaven´s Gate se pokochejte výhledy, jsou nádherné. Po pravé straně uvidíte Devil´s Ladder a určitě si všimnete veselé trasy Zig-zags. Sestup je strmý, dbejte zvýšené opatrnosti na nestabilních kamenech. Po trase dojdete k rafinovaně schovanému přístřešku, kde je možnost přečkání špatného počasí nebo přespání, pokud je zrovna prázdný. Odtud se už pohodlně vydáte k prvnímu výstupovému stupni (pamatujete?) a na zpáteční cestu ke Cronin´s Yard.

Túra č. 2 : The Coomloughra Horseshoe

Podle průvodců nejkrásnější túra v Irsku, která vás provedete třemi nejvyššími irskými vrcholy. Zde chci zdůraznit, že je naprosto nevhodná v době silných větrů, což si uvědomíte úzkým přechodem mezi dvěma nejvyššími vrcholy.Délka – 12 km; Převýšení – 1200 m; Čas – 6-7 h

Start – Concrete Road (Hydro Road) kousek od městečka Glencar. Je zde žalostný nedostatek parkovacích míst, zaparkujte na prvním možném místě, protože velká parkovací plocha se nachází o celý km dál. Je zde možnost jít od jezera Acoose, kde je sice perfektní parkovaní, ale dost jsme zde bloudili při hledání správné cesty k jezeru Lochtair. Dle průvodce se jde zcela jednoduše na východ, ale nám se to jaksi nepovedlo ;-)

Túra – Na Concrete Road vás upozorní cedule od Kerry Mountain Rescue, hned za ní se nachází branka a po ní se pohodlně vydáte k jezeru Lochtair. Zde začíná stoupání na první vrchol dnešní túry, Cnoc lochtair, po velmi dobře viditelné stezce. Pod vámi se nacházejí tři jezera a před vámi několik dalších vrcholků. Není vůbec těžké sledovat směr trasy, protože vás vede po hřebenech. Zdoláním prvního vrcholku zamíříte ke Skregmore.

Pokud vás zde láká přestávka, zkusím vás přemluvit, abyste si ji dali až na druhém nevyšším irském vrcholu, Beenkeragh, kde je krásný výhled na O´Sheas Gully. Zdoláním tohoto vrcholu budete muset překonat několik balvanů, stezka je dost nečitelná, miřte jednoduše nahoru.

Na řadu přichází nejdramatičtější a nejvíc adrenalinový zážitek z této túry – překonání Beenkeragh Ridge. Nic pro ty, kteří trpí závratí! Od vrcholu Beenkeragh jděte východní stranou, kde uvidíte prošlápnutou stezku. Při přechodu dbejte zvýšené pozornosti a hlavně, mějte jistou chůzi. Další směr je více než zřetelný, míříte na nejvyšší irský vrchol. Zde máte téměř půlku cesty za sebou a další trasa není příliš náročná. Odtud se vydáte na J až JV a přes Caher Ridge se dostanete na třetí nejvyšší irský vrchol Caher a co víc, na poslední zdolaný vrchol dnešní túry. Od něho již klesáte zpátky k jezeru a po známé Concrete Road se vrátíte k autu, tak doufám, že jste neparkovali příliš daleko.

Stanování

Chcete strávit v horách více než jeden den? V Hag´s Glenu přímo u jezera Gouragh je dokonalá plocha pro stanování a nikdo vás odtud nevyhodí. V případě, že byste chtěli jít druhou túru, je klidným místem jezero Acoose.

Climber´s Inn - tuto hospodu jsme prostě museli vidět, ale dost nás zklamala. Možná je to tím, že cestujeme v době, kdy je všude málo lidí. Třeba o víkendu pulzuje hospoda životem. Je zde hezká výzdoba fotografií velehor, kdyby se někteří z vás chtěli inspirovat do budoucna. Co by vás mohlo zajímat je, že je zde možnost přenocování v B&B.

Katekat

počet komentářů: 13 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně